Brisel: Sjutra dvodnevni samit EU i Afričke unije, rasprava o suprotstavljanju rastućem kineskom i ruskom uticaju
Ursula fon der Lajen najavila plan za ulaganje 50 milijardi evra u Afriku kao dio takozvanog projekta EU Global Gejtavej koji se smatra alternativom kineskoj inicijativi Pojas i put
Dvodnevni samit Evropske unije (EU) i Afričke unije počeće sjutra u Briselu gdje će šefovi diplomatije 27 članica bloka sa liderima afričkih država raspravljati o suprotstavljanju rastućem uticaju Kine i Rusije širom tog kontinenta.
To je prvi sastanak tog formata od 2017. godine, bio je planiran za 2020. godinu, ali je odložen zbog pandemije korona virusa i pitanja dnevnog reda.
EU je jasno stavila do znanja da joj je cilj da ostane partner Afrike.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen sastala se prošle nedelje u Senegalu sa predsjednikom Mekijem Salom koji predsjedava Afričkom unijom.
Ona je najavila plan za ulaganje 50 milijardi evra u Afriku kao dio takozvanog projekta EU Global Gejtavej koji se smatra alternativom kineskoj inicijativi Pojas i put.
Očekuje se da će projekat EU mobilisati do 300 milijardi eura javnih i privatnih sredstava do 2027. godine.
"Pokazaćemo da je Evropska unija partner Afrike od najvećeg povjerenja", rekao je šef diplomatije EU Žozep Borel uoči sjutrašnjeg samita.
EU je u 2020. bila najveći pojedinačni trgovinski partner Afrike, a Kina drugi.
EU je saopštila da njen investicioni paket za Afriku ima za cilj da podstakne zelenu i digitalnu tranziciju, ubrza održivi rast i otvaranje novih radnih mjesta i ojača obrazovni i zdravstveni sistem.
Pored Kine, EU će se pozabaviti i rastućim uticajem Rusije, posebno preko Vagnerove grupe, koja se smatra ruskom paravojnom ogranizacijom, čiji plaćenici učestvuju u sukobima i ratovima širom svijeta, a koju Brisel optužuje za podsticanje nasilja i kršenje ljudskih prava u Centralnoj Africi i regionu Sahela.
Uprkos poricanju Moskve o povezanosti ruskih vlasti sa Vagnerovom grupom, visoki zvaničnik EU je rekao da "niko ne može ozbiljno da povjeruje u to" i naveo da će se o tome razgovarati u Briselu.
Samit se održava u vrijeme dok Francuska razmatra povlačenje svojih trupa iz Malija usred rastućih tenzija između vladajuće vojne hunte, susjednih zemalja i evropskih partnera.
U decembru su Francuska i 15 evropskih zemalja osudile odluku prelaznih vlasti Malija da dozvole raspoređivanje Vagnerove grupe.
Tokom razgovora u Briselu koji će se održati kroz seriju okruglih stolova, očekuje se da će lideri razgovarati o povratku migranata i krizi izazvanoj korona virusom.
( Beta )