Nedovršen ciklus autoportreta
Akademski slikar iz Rožaja preminuo je 16. februara od posljedica virusa korona
Svoj život akademski slikar Ibrahim Kurpejović posvetio je stvaranju autoportretâ kroz prikazivanje predjela zavičaja, (trenutaka) sjećanja, svog podsvjesnog i iskustvenog doživljaja svijeta i društva. U nedovršenom ciklusu svog života i djelâ, tihog i skromnog umjetnika prekinula je korona, od koje je preminuo 16. februara u 63. godini.
”Ono što vidite na mojim radovima je moj portret. Zapisi i slike koji lete u glavi. Čak sam pokušao naći simboliku dovođenjem umjetnosti u moje snove”, kazao je Kurpejović jednom prilikom, a “Vijestima” je u jednom od intervjua rekao i da ga slikarstvo neprekidno vuče dalje u stvaranju dok boje koje ga okružuju predstavljaju osnov svakog rada.
”Mislim da su moja djela neprestano izlivanje pojedinačnih utisaka i promjene u percepciji ili u trenutke prepoznavanja onoga što me okružuje. Kolorit i boje koje ‘natapaju’ oči sigurno će se reflektovati i na platnu. Kod mene je širok opseg interesovanja i istraživačka priroda me goni da preispitujem svoj unutrašnji stvaralački poriv. Slikarstvo je neiscrpno i vuče me da plivam u tim vodama”, kazao je tada.
Pored neprestanog umjetničkog rada, akademski slikar iz Rožaja posvećeno se bavio i pedagoškim radom, ali i organizacijom različitih manifestacija i izložbi, a između ostalih bio je i inicijator Septembarskog likovnog salona u galeriji rožajskog Centra za kulturu. Zavičaj i djetinjstvo primjetno su uticali na njegov slikarski izraz.
”Iz svog ateljea s Bandžovog brda, ponad Rožaja, Ibrahim kao soko radoznalo promatra Hajlu, okolne planine i Rožaje, đe gajtani zelenkasti Ibar. Na njegovim platnima odzvanja zvuk boje”, zapisao je književnik i publicista Slobodan Vuković o radu Ibrahima Kurpejovića.
Rođen je 1960. godine u Sređanima, kod Rožaja. Akademiju likovnih umjetnosti završio je u Sarajevu, u klasi profesora Salima Obralića 1985. godine. Master studije završio je na internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru 2014. Član je ULUCG od 1987. i Sandžačkog udruženja likovnih umjetnika od 2003. godine. Jedan je od inicijatora formiranja Likovnog kluba “Kula” u Rožajama 1989. godine, čiji je i predsjednik, a inicijator je i Septembarskog likovnog salona koji je do sada organizovan 18 puta. Pored samostalnih izložbi bio je dio i niza kolektivnih predstavljanja u zemlji i inostranstvu, učestvovao je na raznim kolonijama, osvajao priznanja i nagrade... S pojavom virusa korona i strogim mjerama koje su bile na snazi u Crnoj Gori tokom 2020. godine, Kurpejović je organizovao zapaženu onlajn internacionalnu izložbu “Art Open Borders” - “Umjetnost otvara granice” na kojoj su učestvovala 73 umjetnika iz 12 zemalja.
( Jelena Kontić )