Nada, strah i nezvjesnost na ulicama Donjecka
Neki pozdravljaju Putinov potez kao nešto što je davno trebalo da se desi, drugi se pribojavaju posljedica
Na ulicama najvećeg grada odmetnutih istočnih oblasti Ukrajine, neki građani su juče bili srećni i zahvalni zbog odluke Rusije da prizna njihovu nezavisnost, dok su neki strahovali od onoga što bi moglo uslijediti.
Predsjednik Vladimir Putin je rekao da je Rusija zvanično priznala samoproglašene narodne republike Donjeck i Lugansk unutar granica istoimenih oblasti Ukrajine. Velike djelove Donjecka i Luganska kontrolišu vojne snage ukrajinske vlade. Putin je sa liderima republika potpisao sporazume o prijateljstvu, čime je utro put za slanje ruskih trupa i uspostavljanje vojnih baza.
Zapad je taj potez osudio kao nezakonit čin koji bi mogao biti uvod u totalnu rusku invaziju.
Neki građani Donjecka smatraju da je Rusija odavno trebalo da donese takvu odluku.
"To mi je veoma važno. Znam da krv koju sam prolio sa svojim drugovima i naš trud, napori i civilni gubici sve ovo vrijeme nisu bili uzaludni", rekao je agenciji Rojters Dmitrij, bivši pripadnik proruske separatističke milicije.
On se raduje dolasku ruskih trupa u okviru sporazuma koji su potpisani u ponedjeljak.
"Veliki narod Donbasa je previše patio, potrebne su ime ruske trupe. Podnijeli su prevelike žrtve", dodao je.
Konvoj automobila sa ruskim trobojkama uz sirene je prolazio gradom. "Rusija, ura!" vikali su neki vozači.
To mi je veoma važno. Znam da krv koju sam prolio sa svojim drugovima i naš trud, napori i civilni gubici sve ovo vrijeme nisu bili uzaludni
Drugi građani Donjecka su se ponašali kao da se ništa bitno ne dešava, šetajući sa djecom ili trgujući na pijaci, prenio je Rojters. U jednom hotelu se održavalo vjenčanje.
Međutim, kasnije su u centru grada odjeknule eksplozije, čije porijeklo nije bilo poznato. Jedan diplomatski izvor rekao je Rojtersu da se granatiranje nastavilo na liniji kontakta između ukrajinske vlade i separatističkih snaga.
Irina (40) je kazala da odluka Rusije nije neočekivana, ali da ljudi ne znaju kako da reaguju.
"Ne znam šta će se sada desiti - svi su zbunjeni i nesigurni," rekla je Rojtersu. Ona je dodala da se nada da će pojačana podrška Rusije pomoći da se sukob okonča.
"Ako su ruske trupe prisutne, to znači da se ne vrijedi boriti, zato što je Rusija velika sila, moćna, nuklearna."
Prema nekim izvještajima, u gradu pod kontrolom pobunjenika tokom noći su se kretali tenkovi bez obilježja.
Ruski zvaničnici još nisu priznali bilo kakvo raspoređivanje trupa, ali je Vladislav Brig, član lokalnog savjeta separatista u Donjecku, rekao novinarima da su ruske trupe već ušle, zauzimajući pozicije na sjeveru i zapadu te oblasti, prenio je AP.
Vjačeslav (60), rekao je da se nada da će raspoređivanje ruskih trupa okončati "provokativne akcije" Ukrajine.
"Mislim da će druga strana razmisliti i odlučiti da pređe na mirovne pregovore," dodao je.
Međutim, Karina, koja ima dvadesetak godina, zaplakala je dok je opisivala svoja osjećanja.
"Da budem iskrena, to je trenutno tako obeshrabrujuća situacija da ne znam koliko je to zaista dobra odluka i koliko može dovesti do mira," izjavila je.
Govoreći o odluci separatističkih vlada da evakuiše desetine hiljada žena i djece iz Donjecka i Luganska proteklih dana, Karina je dodala: "Sada su svi veoma zabrinuti, sve ih odvode od očeva, braće, muževa. Svako je zapravo uplašen."
( Angelina Šofranac )