Hijaluronska kiselina – Kako pomaže našoj ljepoti, koži, zglobovima i hrskavici?

Hijaluronska kiselina je mukopolisaharid, ima je u skoro svakoj našoj ćeliji. Sastoji se od alternativnih molekula N-acetil glukozamina i D-glukoronske kiseline.

49259 pregleda0 komentar(a)
Foto: Tea Medica

Piše: mr ph. spec. Đulija Hadžibeti, Tea Medica

Hijaluron je svima poznat jer se posledjih godina često spominje u industriji ljepote. Hijaluron, odnosno hijaluronska kiselina je svoje mjesto pronašla u anti-age kremama, serumima za njegu kože, maskama za lice, micelarnim vodama, proizvodima za čišćenje lica. Hijaluronska kiselina se nalazi u gotovo svakoj ćeliji ljudskog organizma i ima izuzetan značaj u obavljanju osnovnih metaboličkih i fizioloških funkcija. Ona je molekul šećera koji se prirodno nalazi najviše na koži, pomaže pri vezivanju vode za kolagen, zadržavajući ga u koži, tako da ona izgleda punija i hidriranija. Prirodna hijaluronska kiselina vezana je za kolagen s jedne strane, a s druge se povezuje s molekulima vode, dajući koži glatkoću.

foto: Tea Medica

Njena važnost i potreba je značajnija tokom zrelijih godina kada njena normalna edogena količina opada. Hijaluronska kiselina je supstanca prirodno prisutna u ljudskom organizmu čija je osnovna karakteristika da obezbijedi koži, mišićima, kostima nephodnu vlažnost. Hijaluronska kiselina se nalazi u oku, koži, kosi, ligamentima, tetivama i drugim tkivima, gde zajedno sa kolagenom i elastinom formira tzv. ekstracelularni matriks – ECM, koji obezbjeđuje elastičnost tkiva, sprečava dehidrataciju, omogućava transport hranljivih materija i otpadnih produkata metabolizma.

Skoro 50% cjelokupne količine hijaluronske kiseline koja se nalazi u organizmu, nalazi se u koži. Ona ima veliku uloga ne samo za izgled već i za zdravlje kože. Starenjem se lanci hijaluronske kiseline razgrađuju i skraćuju, koža gubi čvrstoću i elastičnost te se pojavljuju bore i opuštenost kože. Zato je ona neophodna za regeneraciju i obnavljanje kože na dnevnom nivou, jer koža je i naviše izložena riziku od oštećenja zbog sunčanih zraka, vrućine, hladnoće i manjih trauma, rana i povreda.

foto: Tea Medica

Hijaluronska kiselina je mukopolisaharid. Sastoji se od alternativnih molekula N-acetil glukozamina i D-glukoronske kiseline. Pripada porodici glukozaminoglikana (veoma slična glukozaminu i hondroitinu), koji su sastavni dio kolagena svih tkiva u organizmu - hrskavice, koštanog i mišićnog tkiva, tetiva, ligamenata i kože. Kod hroničnih, upalnih procesa (osteoartritis) dolazi do razgradnje hijaluronske kiseline i oštećenja hrskavica, a time se smanjuje elastičnost i pokretljivost zglobova.

Hijaluronska kiselina se koristi u mnogim oblastima medicine - oftalmologiji, reumatologiji, stomatologiji, dermatologiji, ortopediji a posebno je zastupljena u estetskoj medicini i kozmetologiji. Koristi se i u dodacima ishrani, uglavnom u preparatima za očuvanje funkcije zglobova i kvaliteta kože. Koristi se u obliku kapi i sprejeva za oči kod sindroma suvog oka. Isto tako se koristi i kod bolova i lezija želudca u obliku gelova koji se uzimaju oralno.

Na tržištu se nalazi u preparatima za lokalnu i oralnu upotrebu. Hijaluronska kiselina se koristi i kao podrška terapijama osteoartritisa koljena u obliku injekcija koje se daju direktno na zglob koljena.

U obliku topikalnih (dermalnih) preparata se koristi isključivo za efekat na koži a u obliku preparata za oralnu upotrebu je jako korisna za sledeća stanja: - regeneraciju hrskavice - podmazivanje i zdravu funkciju zglobova - ublažavanje bolova kod osteoartritisa - hidrataciju kože, elestičnost i čvrstoće kože

-kod povrede zglobova i ligamenata

Sada već poznati brend na crnogoskom tržištu 7Nutrition među svojim kvalitetnim proizvodima ima i kapsule hijaluronske kiseline u kombinaciji sa vitaminom C iz divlje ruže. Sam vitamin C utiče na stabilnost hijaluronske kiseline, štiti ćelije od oksidativnog stresa, pomaže u pravilnoj proizvodnji kolagena,

foto: Tea Medica

Preporučena doza i način upotrebe

Ranije je korišćena samo kao injekcija koja je davana direktno u zglob, a posle istraživanja kojima je dokazano da, iako je veliki molekul, hijaluronska kiselina može biti usvojena u organizam i dospjeti u zglobove i vezivna tkiva. Za odrasle osobe koristi se doza od 150mg dnevno koja je u ovom proizvodu u kombinaciji sa 150 mg vitamina Cu jednoj biljnoj kapsuli.

Jedna kutija sadrži 60 kapsula, što podrazumijeva upotrebu tokom 2 mjeseca. Za postizanje farmakoloških efekatra minimum intenzivne upotrebe je 2-3 mjeseca.

Smatra se bezbjednom supstancom i za sada nijesu poznati neželjeni efekti ili interakcije sa ljekovima, suplementima ili hranom. Zbog nedovoljno informacija, ne preporučuje se primjena u periodu trudnoće ili dojenja.

foto: Tea Medica