Uz kvalitetan CV nadaju se da će doći i lakše do posla
Obuka je organizovana kroz zajednički projekat Evropske unije i Vlade Crne Gore, „Socijalno uključivanje Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki uz posredovanje saradnika za inkluziju“
Leonora Kelemedni iz Nikšića završila je osnovnu školu i nada se da će i za nju biti mjesta da na primorju dobije sezonski posao. Vjeruje da će joj profesionalno urađena radna biografija, koju je naučila da piše zahvaljujući projektu „Help“-a pomoći da lakše dođe do posla.
„Nastaviću aktivno da tražim posao i nadam se da će i za mene biti mjesta na nekom sezonskom poslu, iako bi mi bilo drago da se zaposlim ovdje u Nikšiću. No, nijesam završila srednju školu, a to je moja krivica, kao i mojih roditelja. Tražim posao higijeničarke ili nešto slično”, kazala je Kelemendi nakon završene dvodnevne obuke koju su organizovali medijatori Help-a u Nikšiću.
Pored nje, obuku je pohađalo još 13 Roma i Egipćana koji se nalaze na Zavodu za zapošljavanje, a koji su uz pomoć pedagogice Milene Vlahović naučili kako da pišu CV i na koji način da se aktivnije uključe u pronalazk odgovarajućeg zaposlenja.
Obuka je organizovana neposredno pred sajam zapošljavanja koji se ove sedmice održava u Nikšiću, a koji će, između ostalog, okupiti i veliki broj poslodavaca sa crnogorskog primorja. Biće to prilika da se obučeni pripadnici RE populacije lakše i profesionalnije predstave eventualnim poslodavcima.
„Veći dio naše zajednice je nepismen, ali imaju radno iskustvo. Takođe, veliki dio njih redovno se javlja na evidenciju Zavoda i obično se zapošljavaju sezonski, ali nikada nijesu imali priliku da sami, ili uz pomoć drugih, pripreme svoju radnu biografiju (CV). Ova inicijativa je veoma važna, iako je mali broj, za početak, prošao našu obuku”, kazala je Help-ova medijatorka, Valentina Naza.
Ona je angažovana kao socijalni saradnik za zapošljavanje u Birou rada u Nikšiću, i kako je istakla obuka je bila odlična prilika za nezaposlene pripadnike RE zajednice da nauče važnost CV-ja i aktivnog traženja posla.
"Sada je stvorena mogućnost da se lakše prijave na svaki javni poziv“, kazala je Naza.
Prema riječima načelnice Područne jedinice Zavoda za zapošljavanje Nikšić, Aleksandre Radulović, na evidenciji biroa imaju 152. osobe iz romske i egipćanske populacije, od čega 92. žene i 60 muškaraca. Bez školske spreme ih je 86, sa završenim od I do VII razreda 29, a sa završenom osnovnom školom 34 osobe. Prošle godine u Nikšiću je zaposleno 19 osoba RE populacije, a godinu ranije 11.
"Za uključivanje u javne radove zainteresovano je njih sedam, a za uključivanje u projekte za lica sa invaliditetom zainteresovana su dva lica“, kazala je Radulović.
Obuka je organizovana kroz zajednički projekat Evropske unije i Vlade Crne Gore, „Socijalno uključivanje Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki uz posredovanje saradnika za inkluziju“. Projekat implementira “Help”, koji je i poslodavac medijatorima raspoređenim u institucijama, u partnerstvu sa opštinama Podgorica, Ulcinj i Berane. Stručnu obuku su prošla 34 medijatora, koji su dobili sertifikate i raspoređeni su u 11 opština, sa zadatkom da pripadnicima RE zajednice olakšaju ostvarivanje osnovnih prava, a time i omoguće bolju uključenost u društvo.
"Ovakvih inicijativa, poput ove obuke, se očekuje u svim gradovima u kojima rade naši medijatori,“ kazala je „Help“-ova koordinatorka projekta, Dijana Anđelić.
Ona je istakla da u prilog opravdanosti projekta i njegovog konačnog cilja – da pozicija RE medijatora bude sistematizovana u nadležnim državnim službama, govori i obuka koju je inicirala nikšićka medijatorka Valentina Naza, zahvaljući kojoj je jedan broj nezaposlenih žena iz RE populacije dobio svoj CV.
( Svetlana Mandić )