SNP još vijeća, URA gubi strpljenje

Izvor “Vijesti” iz GP URA tvrdi da bi SNP-u mogao biti dat rok za izjašnjenje hoće li s njima u manjinski kabinet. Lider SNP-a Joković kazao da će GO biti održan “onda kad SNP bude imao o čemu da odlučuje”

46210 pregleda73 komentar(a)
Joković i Abazović (arhiva), Foto: Luka Zeković

Građanski pokret (GP) URA više nije optimističan po pitanju učešća Socijalističke narodne partije (SNP) u manjinskoj vladi, čije se formiranje najavljuje - saznaju “Vijesti”.

Izvor lista rekao je da misli da SNP, zbog odugovlačenja da konačno odluči o eventualnom ulasku u manjinsku vlast, možda i neće biti njen dio.

Tvrdi da bi GP URA, nakon što predsjednik države Milo Đukanović odredi lidera pokreta Dritana Abazovića za mandatara za sastav vlade, mogao dati SNP-u rok da se izjasni hoće li s njima u manjinski aranžman.

Abazović je prošlog četvrtka saopštio da očekuje da se SNP odredi do kraja te sedmice, ali se to nije desilo.

”Oni imaju svoje partijske organe, iznijeće taj stav, i kakav god on bio - poštovaćemo ga. Volio bih da budu dio evropske vlade i vagona koji treba da vodi ka pomirenju”, rekao je on novinarima nakon predavanja na Ekonomskom fakultetu.

”Vijesti” su pisale da finalni dogovor parlamentarnih aktera o formiranju manjinskog kabineta, koji je ponudila koalicija “Crno na bijelo” (GP URA i CIVIS), kasni jer se čeka odluka SNP-a o tome.

Iz te stranke proteklih nedjelja više puta je nezvanično najavljivano održavanje sjednice Glavnog odbora (GO), na kojoj bi trebalo da se donese odluka o potencijalnom učešću u novoj vlasti, ali ona još uvijek nije zakazana.

Njen datum nije određen ni na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva SNP-a, kojoj su prisustvovali predsjednici opštinskih odbora i predsjednici opština.

Lider te partije, Vladimir Joković, kazao je “Vijestima” da su na Predsjedništvu analizirali aktuelnu političku situaciju i razmišljali o “predstojećim događajima”, te da će GO biti održan “onda kad SNP bude imao o čemu da odlučuje”.

Izvor “Vijesti” iz Predsjedništva SNP-a tvrdi da bi sjednica GO mogla da bude održana tokom predstojećeg vikenda.

GO SNP-a zasjedao je 24. januara, ali tada, iako se to očekivalo, nije donio nikakvu odluku o mogućoj ulozi SNP-a u novoj vlasti.

Da bi Jokovićeva partija ušla u nju, neophodno je, prema Statutu stranke, da to podrži dvije trećine (svih) članova GO - ta većina nije sigurna jer dio funkcionera i članstva ne gleda blagonaklono na manjinsku vladu.

Vrhuška SNP-a obišla je u prethodnom periodu gotovo sve lokalne odbore, pokušavajući da dobije njihovu podršku za učešće u manjinskoj vlasti, ali je, kako su “Vijesti” pisale, dio članova nekih od njih - prije svega beranskog, nikšićkog i andrijevičkog odbora - revoltiran tom idejom.

Dio članstva nezadovoljan je zbog mogućnosti bilo kakve saradnje s Demokratskom partijom socijalista (DPS) - koja je prvo bila najavila podršku ali ne i učešće u manjinskoj vladi, da bi u ponedjeljak, zbog ruske vojne invazije na Ukrajinu, predložila formiranje političkog kabineta koji bi činile “proevropske stranke”.

U članstvu ima i glasova protiv saradnje s GP URA i manjinskim partijama, s kojima su Jokovićeva stranka, Abazović i CIVIS u decembru potpisali memorandum, koji su iz Demokratskog fronta (DF) nazivali sporazumom “o kapitaluciji i izdaji”, a iz Demokrata “paktom za saradnju s DPS-om”.

Đukanović je u ponedjeljak okončao konsultacije s parlamentarnim partijama o mandataru, a razgovorima se nisu odazvali DF, Demokrate i SNP. Nakon što šef države ponudi mandatara Skupštini, poslanici imaju 90 dana da izabere novu vladu. Predsjednik države ima rok do 6. marta da predloži mandatara.

Većina partija koja je učestvovala na konsultacijama podržala je Abazovića za mandatara.

Iako se još ne zna koji će sve politički akteri podržati izbor manjinske vlasti, ako GP URA za to dobiju podršku opozicije, ali ne i SNP-a, pitanje je kakvu će svrhu imati takva vlada s obzirom na to da će je podržavati manje od 49 poslanika, koliko je neophodno da bi se krenulo u deblokadu ključnih pravosudnih institucija.

Abazović je najavio da će nova vlada biti oročena na godinu i da će imati nekoliko zadataka, među kojima je ključni “deblokada evropskog puta države”.

Đukanović: Manjinska vlada najrealnija

Đukanović je u intevjuu za albansku MCN TV kazao da se zalaže za održavanje vanrednih izbora, ali da mu, zbog toga što parlamentarne stranke nisu za to, izgleda najrealnije da će Crna Gora tokom narednih godinu dana imati manjinsku vladu. “Vjerujem da će jedan od najvažnijih njenih zadataka biti priprema za parlamentarne izbore koji će nakon toga uslijediti”, istakao je on.

Odgovarajući na pitanje da li su protesti i blokade koji su se proteklih dana održavali u Crnoj Gori “kriza koja je uvezena ili kriza koja odražava unutrašnju podjelu u društvu”, Đukanović je odgovorio da su “podjele koje sada registrujemo veoma istorijski ukorijenjene i da se, nažalost, u svakoj kritičnoj situaciji one samo dodatno ostraste i stvaraju utisak potencijalne političke nestabilnosti”.