Tehnopolis iskoristio 4 miliona iz EU fondova za pomoć kompanijama
Tehnopolis je bogatiji i za novi Data centar, koji kompanije mogu da koriste za razvoj aplikacija.
Inovaciono-preduzetnički centar (IPC) Tehnopolis u Nikšiću je centar za razvoj startap kompanija i preduzetništva u Crnoj Gori. To je mjesto gdje možete da dobijete logističku i edukativnu podršku za svoju inovativnu ideju. Kao uspješnog korisnika EU sredstava, posjetili smo ih kako bi provjerili šta su sve uradili u okviru nedavno završenog EU projekta „Unapređenje infrastrukture vezane za istraživanje i inovacije koje se mogu koristiti kao podrška razvoju malih i srednjih preduzeća“, vrijednog 818.000 eura.
Obišli smo Laboratoriju za industrijski dizajn, Biotehnološku laboratoriju i Data centar, koji su realizovani upravo kroz ovaj EU projekat. U Laboratoriji za industrijski dizajn, koja je opremljena najsavremenijim 3D štampačem, CNC mašinama i robotskom rukom, zatekli smo braću Maksimović, vlasnike firme MontEnergo iz Nikšića. U Tehnopolisu su razvili 3D model za svoju inovativnu ideju, a to je hranilica za ribe.
„Današnji proces hranjenja ribe funkcioniše prilično zaostalo, kako se radilo prije 50 godina. Ljudi ne znaju koliko ribe imaju u bazenu, a ne koliko im treba hrane dati, tako da smo mi osmislili taj sistem, koji treba da pomogne u kontekstu uštede hrane, a samim tim i novca. U tome smo imali podršku Tehnopolisa, gdje smo odštampali 3D model od plastike, koji smo iskoristili za pravljenje metalnog odlijevka, koji je sada ugrađen u tu mašinu“, objašnjava Bogdan Maksimović.
Nastavak ture kroz centar vodio je Đorđije Brkuljan, koji je u Tehnopolisu zadužen za sprovođenje EU projekata. Sa njim smo razgovarali u Biotehnološkoj laboratoriji.
„Ovdje možete da vidite jednu izuzetnu opremu za testiranje ispravnosti atomizera i prskalica, odnosno mehanizacije kojom se nanose pesticidi. Ta oprema je vrlo važna sa aspekta kvaliteta krajnjeg proizvoda, a i sa aspekta zaštite životne sredine, zbog prekomjernog korišćenja pesticida u poljoprivedi. Drugi dio opreme se odnosi na analize, između ostalog, i probiotika u mlijeku, što je takođe važno sa aspekta bezbjednosti hrane i praćenja kvaliteta mlijeka“, objašnjava Brkuljan.
Tehnopolis je bogatiji i za novi Data centar, koji kompanije mogu da koriste za razvoj aplikacija. Takođe, Data centar je pogodan za analizu jako velikog broja podataka, što kompanije ovdje mogu da koriste besplatno, dok je na tržištu ta usluga jako skupa.
„Data centar, Biotehnološku i Laboratoriju za industrijski dizajn trenutno koristi oko 40-ak inovatora. Mi smo tek počeli da razvijamo ova tri infrastrukturna segmenta, jer paralelno sa tim razvijamo svoj kadar, koji će da radi na toj opremi, tako da ćemo u narednom periodu bit još veća podrška poljoprivrednicima, inovatorima, malim i srednjim preduzećima, zapravo svim onim kompanijama koje žele da unaprijede svoj proces proizvodnje i postanu konkurentne na tržištu“, najavljuje Brkuljan.
Evropska unija je u posljednjih 5 godina podržala Tehnopolis sa oko 4 miliona eura. U poslovni, privredni i sektor inovacija EU je do sada uložila 15,8 miliona eura kroz Instrument pretpristupne pomoći.
Priča je nastala kao dio kampanje Evropske unije u Crnoj Gori „Naše prijateljstvo je uspješna priča“, koja je posvećena promociji EU projekata. Više o EU projektima u Crnoj Gori možete da saznate ovdje.
( Promo sadržaj )