Radojičić: Pacijenti koji imaju glaukom u početku nemaju simptome, potrebne kontrole na dvije godine

"Za dijagnozu glaukoma nije dovoljan samo povećan očni pritisak već su potrebne i druge dijagnostičke procedure koje mogu biti subjektivne i objektivne"

3581 pregleda2 komentar(a)

Glaukom nastaje najčešće kao posljedica poremećaja normalnog protoka tečnosti kroz oko. Pretjerano zadržavanje tečnosti u oku dovodi do skoka očnog pritiska što se naziva visok očni pritisak ili okularna hipertenzija, kazala je u Bojama jutra dr Jelena Radojičić, direktorica Klinike za očne bolesti KCCG.

Objašnjava da je glaukom bolest vidnog živca koji povezuje oko i mozak.

Svako oko ima preko milion nervnih vlakana a svako nervno vlakno prenosi informaciju od oka do mozga gdje se stvara slika koju vidimo.

"Za dijagnozu glaukoma nije dovoljan samo povećan očni pritisak već su potrebne i druge dijagnostičke procedure koje mogu biti subjektivne i objektivne. Od subjektivnih bih istakla ispitivanje širine vidnog polja koje se vrši pomoću posebnog aparata koji se naziva perimetar i optička koherentna tomografija koja služi za ispitivanje kvaliteta slojeva nervnih vlakana od kojih je vidni živac sačinjen", kazala je Radojičić.

Navodi da pacijenti koji imaju glaukom u početku nemaju simptome, zato što im se oštećuje periferni dio vidnog polja a centralni ostaje očuvan.

"Kod uznapredovalog glaukoma pacijent navodi smetnje u vidu zamagljenja vida kao da gleda kroz mutno staklo ili navodi da u jednim dijelovima vidnog polja ništa ne vidi. To su vrlo ozbiljni simptomi".

Dodaje da je i šećerna bolest jedan od faktora rizika kao i pacijenti koji imaju kardiovaskularne bolesti čiji je krvotok loš i kod njih je veća vjerovatnoća razvoja glaukoma.

"Kod pacijenata koji imaju glaukom u porodici neophodno je da se rade redovni pregledi posle 40. godine na dvije godine, a poslije 50. jednom godišnje", kazala je Radojičić.