Progon studenata zbog učešća na protestima

Ruska država strogo kažnjava potpisnike antiratnih peticija, otvorenih pisama i učesnike u demonstracijama

17158 pregleda17 komentar(a)
Policija privodi učesnike antiratnih protesta u Sankt Petersburgu, Foto: REUTERS

Jedan od najstarijih ruskih univerziteta izbaciće najmanje 13 studenata koji su privedeni tokom antiratnih protesta, koji su proteklih nedjelja organizovani širom zemlje, prenio je danas ruski list „Komersant“.

Prestižni Univerzitet u Sankt Petersburgu bi, kako prenose mediji, narednih dana trebalo da donese još naloga za izbacivanje studenata pošto su protesti protiv ruske invazije na Ukrajinu nastavljeni i ove nedjelje.

Preko 14000 ljudi je uhapšeno na protestima širom Rusijfoto: REUTERS

„Ne želim da vam dajem lažnu nadu, ovi studenti su osuđeni“, naveo je Mihail Močalov, predsjedavajući univerzitetskog studentskog savjeta u onlajn prepisci sa studentima.

Močalov je kazao da se zamjenik rektora univerziteta navodno poziva na pismo ministarstva unutrašnjih poslova kao na „neospornu osnovu“ za izbacivanje studenata sa Univerziteta.

Zamjenik rektora Aleksandar Babič saopštio je 2. marta da studenti mogu biti izbačeni ukoliko budu proglašeni krivim za kršenje sve strožih ruskih zakona koji se odnose na proteste.

Među studentima kojima prijeti izbacivanje je i Veronika Samusik, koja je izvještavala sa protesta kao novinarka onlajn medija Sota.Vision.

Iz Univerziteta nije saopšteno da li činjenica da je Samusikova bila na zadatku, da je nosila prsluk sa oznakom „Press“ i posjedovala novinarsku identifikaciju može uticati na odluku o njenom izbacivanju, prenio je „Komersant“.

foto: REUTERS

Pravnica Anastasija Burakova kazala je da planirano izbacivanje studenata predstavlja „direktno kršenje pretpostavke nevinosti“. „Ovo je mehanizam čiste represije“, kazala je Burakova za „Komersant“.

Skoro 14 000 učesnika antiratnih protesta privedeno je od kako je prije dvije nedjelje ruski predsjednik Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu.

„Moskou tajms“ piše o slučajevima u kojima su Rusi koji su potpisali antiratne peticije ostali bez posla. Među njima je i Jekaterina Dolinina, 29-godišnja direktorka bioskopa u Moskvi, potpisnica pisma koje je cirkulisalo među profesionalcima iz oblasti kulture i umjetnosti u kojem se obraćaju Putinu i pozivaju ga da povuče trupe. Slična pisma potpisali su ekonomisti, prosvetni radnici, ljekari i mnogi drugi profesionalci. Već narednog dana, kazala je Dolinina za „Moskou tajms“, poslodavac ju je pozvao i dao joj izbor da podnese ostavku ili da izda javno saopštenje u kojem navodi da je njeno ime greškom potpisano.

Ukoliko odbije da ode svojevoljno šefovi su joj zaprijetili da će otkaz biti „veoma neprijatan“, kazala je Dolinina.

„Nijesam se pokolebala zbog potpisivanja i nije mi žao zbog toga. Međutim nijesam očekivala da će to rezultirati otpuštanjem“, kazala je Dolinina.

„Znala sam, kao neko ko radi u ustanovi kulture povezanoj sa vladom, da mogu dobiti otkaz ukoliko me privedu na protestu ili ako objavim nešto agresivno na društvenim mrežama. Ali, nikada nijesam ni pretpostavljala da će se to dogoditi zbog potpisivanja otvorenog pisma u kojem se poziva na mir“.