Kako je Abramovič kroz namještene aukcije ruskih vlasti zaradio milijarde

Advokati Romana Abramoviča rekli su da su optužbe o korupciji u poslovima Slavnefta i Sibnefta lažne

45121 pregleda24 komentar(a)
Abramovič je u ponedjeljak primijećen na aerodromu u Tel Avivu, Foto: Reuters

Ruski oligarh Roman Abramovič zaradio je milijarde nakon kupovine naftne kompanije od ruske vlade na namještenoj aukciji 1995. godine, objavio je BBC u svom istraživanju i donosi nove dokaze o koruptivnim poslovima koji su obogatili sada već bivšeg vlasnika Čelsija.

Kako navodi BBC, Abramovič je platio oko 250 miliona dolara za Sibneft (današnji Gazprom neft), prije nego što ga je 2005. prodao ruskoj vladi za 13 milijardi dolara.

Njegovi advokati kažu da nema osnova za tvrdnju da je stekao veliko bogatstvo kriminalom, a BBC podsjeća da je ruskog milijardera prošle sedmice sankcionisala vlada Velike Britanije zbog veza sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Ruski milijarder je već priznao na sudu u Velikoj Britaniji da je izvršio koruptivna plaćanja kako bi pomogao da se posao Sibnefta pokrene.

Boris Berezovski, njegov bivši poslovni saradnik, tužio ga je u Londonu 2012, ali je nekadašnji vlasnik Čelsija tada dobio slučaj. Na sudu je opisao kako je originalna aukcija Sibnefta namještena u njegovu korist i kako je Berezovskom dao 10 miliona dolara da isplati zvaničnike Kremlja.

foto: Reuters

BBC u svojoj emisiji "Panorama" navodi da je došao do dokumenta za koji se smatra da je prokrijumčaren iz Rusije, a informaciju o programu dao je povjerljiv izvor, koji kaže da su ih tajno kopirali iz dosijea o Romanu Abramoviču od strane ruskih agencija za sprovođenje zakona.

"BBC to ne može da potvrdi, ali provjere sa drugim izvorima u Rusiji potvrdile su mnoge detalje u dokumentu koji je iskucan na pet stranica", piše ovaj medij.

U dokumentu stoji da je vlada Rusije u "slučaju Sibneft" prevarena sa 2,7 milijardi dolara, a ta tvrdnja je podržana ruskom parlamentarnom istragom iz 1997. godine. U dokumentu se takođe navodi da su ruske vlasti htjele da optuže Abramoviča za prevaru.

"Istražitelji Odeljenja za privredni kriminal došli su do zaključka da je Abramovič mogao da se suoči sa optužbama za prevaru, da je mogao da bude izveden pred sud… (Zbog) organizovane kriminalne grupe", piše u dokumentu.

"Panorama" je ušla u trag bivšem ruskom glavnom tužiocu, koji je istraživao dogovor iz devedesetih - Jurij Skuratov nije znao za tajni dokument, ali je potvrdio mnoge detalje o prodaji Sibnefta.

Skuratov je za taj program rekao.

"U suštini, to je bila prevarantska šema, gdje su oni koji su učestvovali u privatizaciji formirali kriminalnu grupu koja je dozvolila Abramoviču i Berezovskom da prevare vladu i da ne plate koliko ta kompanija zaista vrijedi."

U dokumentu se takođe navodi da je Abramoviča štitio bivši ruski predsjednik Boris Jeljcin. U njemu se kaže da su dosijei organa za sprovođenje zakona o Abramoviču premješteni u Kremlj i da je istragu Skuratova zaustavio predsjednik.

"Skuratov je pripremao krivični slučaj za oduzimanje Sibnefta na osnovu istrage o njegovoj privatizaciji. Istragu je prekinuo predsjednik Jeljcin... Skuratov je razriješen dužnosti", piše u dokumentu.

Nakon objavljivanja video snimka sa eksplicitnim sadržajem Skuratov je otpušten 1999. godine. Kaže da je sve to urađeno kako bi bili diskreditovani on i njegova istraga.

"Cijela ova stvar očigledno je bila politička, jer sam se u svojim istragama veoma približio porodici Borisa Jeljcina, uključujući i ovu istragu o privatizaciji Sibnefta", rekao je Skuratov.

Roman Abramovič je ostao u najužem krugu Kremlja i kada je Vladimir Putin došao na vlast 2000. godine.

Dokument sadrži detalje još jedne namještene aukcije dvije godine kasnije u kojoj je učestvovala ruska naftna kompanija Slavneft.

Abramovič je imao sklopljeno partnerstvo sa jednom firmom za kupovinu Slavnefta, ali je konkurentska kineska kompanija planirala da ponudi skoro duplo više.

BBC piše da bi mnogi moćni ljudi - od Kremlja do ruskog parlamenta - izgubili da su Kinezi pobijedili na aukciji, a u dokumentu se navodi da je jedan član kineske delegacije kidnapovan kada je stigao u Moskvu.

"Kineska kompanija CNPC - veoma jak konkurent - morala je da se povuče sa aukcije nakon što je jedan od njenih predstavnika kidnapovan po dolasku na moskovski aerodrom i pušten tek nakon što je kompanija izjavila da se povlači."

foto: Reuters

Priču o otmici potkrepljuju nezavisni izvori koji nisu znali za dokument.

Vladimir Milov je bio zamjenik ruskog ministra energetike uoči prodaje Slavnefta. On nije komentarisao priču o otmici, ali je rekao da su visoke političke ličnosti već odlučile da će partnerstvo Romana Abramoviča pobijediti na aukciji.

"Kada sam rekao da Kinezi žele da uđu i da hoće da plate mnogo veću cijenu, odgovorili su mi da ne govorim ništa, da nije važno i da je već odlučeno - Slavneft ide Abramoviču, cijena je prihvaćena. Kinezi će nekako izaći".

Nije bilo nagovještaja da je Abramovič znao bilo šta o otmici ili da je u njoj igrao bilo kakvu ulogu.

Njegovi advokati rekli su za BBC da je tvrdnja o otmici "potpuno neosnovana" i da on "nema saznanja o takvom incidentu".

Različite frakcije borile su se za kontrolu nad Slavneftom, a bilo je široko rasprostranjeno protivljenje ponudi Kine. Šta god da je bio razlog za povlačenje Kine, partnerstvo Romana Abramoviča imalo je jedinu preostalu ponudu na stolu - i Slavneft je bio kupljen po nižoj cijeni.

Advokati Romana Abramoviča su rekli da su optužbe o korupciji u poslovima Slavnefta i Sibnefta lažne, a on je poricao da ga je štitio Boris Jeljcin.