Ambasada SAD pozvala čelnike SPC da stanu u odbranu naroda Ukrajine
"Znajući za šta je predsjednik Putin sposoban, vrijeme je da Crna Gora udvostruči napore u cilju pridruživanja Evropskoj uniji (EU), kako bi osigurala svoju budućnost - prosperitetne, demokratske evropske države"
Ambasada Sjedinjenih Američkih država (SAD) u Crnoj Gori poziva sve društvene lidere, uključujući čelnike Srpske pravoslavne crkve (SPC), da stanu u odbranu hrabrog naroda Ukrajine koji je žrtva nemilosrdnog ubijanja čiji je jedini cilj da predsjednik Putin ostvari svoje geostrateške ciljeve.
To je iz Ambasade saopšteno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) povodom izjave mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija "da je Crna Gora projektovana da bude mala Ukrajina".
U odgovoru Ambasade se navodi i da predsjednik Rusije Vladimir Putin snosi potpunu odgovornost za nemoralan, neopravdan i ničim izazvan napad na narod Ukrajine.
"Znajući za šta je predsjednik Putin sposoban, vrijeme je da Crna Gora udvostruči napore u cilju pridruživanja Evropskoj uniji (EU), kako bi osigurala svoju budućnost - prosperitetne, demokratske evropske države", poručuju iz Ambasade SAD.
Mitropolit SPC u Crnoj Gori Joanikije je 13. marta izjavio da su "događaji u Ukrajini posledice bezbožništva", i da je "Crna Gora projektovana da bude mala Ukrajina".
"Mi moramo da saosjećamo sa pravoslavnim narodom u Ukrajini, prije svega da se molimo Bogu za taj narod, koji se, nažalost, međusobno zavadio. A to nam ne djeluje nepoznato: i kod nas je mnogo podjela i zavada. Pa i Crna Gora je projektovana da bude mala Ukrajina", istakao je Joanikije.
Dio partija i javnosti je izjavu ocijenio kao opasnu.
Joanikije je u svojoj izjavi pozvao na molitvu "za pravoslavni narod Ukrajine", ali nije osudio vojnu agresiju Rusije na tu zemlju, koja traje od 24. februara.
Podsjetimo, Evropski parlament (EP) je 9. marta osudio Rusiju zbog korišćenja etničkih tenzija na Zapadnom Balkanu za rasplamsavanje sukoba i podjela.
U Rezoluciji EP se navode i "pokušaji Pravoslavne crkve da u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, posebno u entitetu Republika Srpska, promoviše Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrednosti i ojača odnose između države i Crkve".
SPC je odbacila je te navode kao "potpuno suprotne činjenicama".
Srbija je osudila ugrožavanje integriteta Ukrajini, ali nije uvela sankcije Rusiji. Ostale zemlje Zapadnog Balkana su podržale sankcije EU prema Rusiji, uvedene zbog vojne agresije te zemlje na Ukrajinu.
( Radio Slobodna Evropa )