"Dan sramote u Bundestagu"
„Građanima Njemačke u međuvremenu je poznata ta slika: Olaf Šolc bez reakcija, skriven iza crne zaštitne maske. No ovog četvrtka u Bundestagu je ta mimika ćutljivog kancelara postala simbol za dotaknuto dno Šolcove kancelarske karijere: on je jednostavno propustio istorijski trenutak“, ocjenjuje berlinski list
Njemački mediji gotovo jednoglasno kritikuju stav vlade u Berlinu nakon jučerašnjeg (17.3.) obraćanja predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog poslanicima Bundestaga.
Volodimr Zelenski je njemačkom parlamentu „očitao bukvicu“ i za to još dobio višeminutni aplauz.
„Očigledno je da Zelenski nije izgubio nadu da će Berlin Ukrajini poslati nešto što ima većeg efekta protiv tenkova od floskula o solidarnosti“, komentariše Frankfurter algemajne cajtung.
Njemački list uočava da je ukrajinski predsjednik u svojoj kritici upotrijebio i istorijske aspekte koji u Njemačkoj uvijek izazivaju pažnju:
„Zelenski je, bez uljepšavanja, udario tamo gdje se u Njemačkoj postiže najveći efekat: kod pitanja koje obaveze proizlaze iz zločina i grešaka iz prošlosti. Još nikada Bundestag od jednog gosta nije čuo da ponavljanje ’Nikada više!’ u ovom slučaju ’ne vrijedi ništa’.“
Posle Zelenskog – rasprava o koroni
Većina njemačkih medija najviše prostora posvećuje kritici vladajuće koalicije koja, je nakon emotivnog govora ukrajinskog predsjednika u Bundestagu i uprkos zahtjevima opozicije da se u raspravu uvrsti i stanje u Ukrajini, jednostavno prešla na planirani dnevni red, kao da se ništa nije dogodilo.
Tabloid Bild piše o „Danu sramote u Bundestagu“:
„Dan ranije su SAD pokazale šta je ispravno. Nakon govora Zelenskog pred Kongresom, predsjednik Džo Bajden je najavio novi paket pomoći Ukrajini u vrijednosti od 730 miliona eura i još oružja (...) Bundestag je jednostavno prešao na dnevni red i raspravljao o obavezi vakcinisanja protiv korone“, piše Bild.
„Bezosjećajni kancelar“
Berlinski dnevnik Tagesšpigel oštro je napao kancelara Olafa Šolca zbog njegovog bezosjećajnog stava po pitanju ukrajinske krize, što je, kako navodi list, pokazao i nakon govora Zelenskog u Bundestagu.
„Građanima Njemačke u međuvremenu je poznata ta slika: Olaf Šolc bez reakcija, skriven iza crne zaštitne maske. No ovog četvrtka u Bundestagu je ta mimika ćutljivog kancelara postala simbol za dotaknuto dno Šolcove kancelarske karijere: on je jednostavno propustio istorijski trenutak“, ocjenjuje berlinski list i kritikuje to što je Šolcova vlada odbila da, mimo dnevnog reda, otvori raspravu o daljoj pomoći Ukrajini.
Tagesšpigel ukazuje i na svakodnevni odnos kancelara prema ukrajinskoj krizi: „Sa svog prozora u kabinetu kancelar vidi veliki bijeli šator postavljen ispred glavne željezničke stanice. Samo 400 metara dijeli tu kancelariju od ’Hale dobrodošlice’, kako su berlinske vlasti nazvale taj šator. No kancelar za tri nedjelje od početka rata nije nijedan jedini put bio tamo da pridošlicama izrazi svoje saosjećanje“, zaključuje Tagesšpigel.
Dobro je što je malo građana Ukrajine to vidjelo
Svoju kritiku reakcije savezne vlade na govor ukrajinskog predsjednika i odbijanje da se promijeni dnevni red sjednice iznosi i javni servis ARD: „Više je nego vjerovatno da događaje u Bundestagu preko interneta nije pratilo previše građana u Ukrajini. Možda je i bolje tako. Moguće je da bi inače reagovali sa čuđenjem, pogotovo što se tiče dijela prenosa nakon govora njihovog predsjednika kada se Bundestag sakrio u šipražje dnevnog reda, zaključuje se u komentaru objavljenom u centralnom dnevniku Tagesšau
.
( Deutsche Welle )