Ministarstvo: Nadležnosti Odbora povjerenika ne određuje naš resor

Oni su poručili da imaju ovlašćenja da predlože sastav Odbora povjerenika, kao i da su, brinući da takvi predlozi budu usklađeni sa vrijednostima dobrog i transparentnog upravljanja, razvili internu proceduru predlaganja kandidata i kriterijuma za izbor

3053 pregleda1 komentar(a)
Opština Tivat, Foto: Siniša Luković

Nadležnosti Odbora povjerenika kao ni način njegovog rada, ni pod kojim uslovima ne može određivati Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, saopštili su iz tog resora.

Iz Ministarstva su to naveli u reagovanju na saopštenje tivatskog odbora Demokratske partija socijalista (DPS) da Vlada i Ministarstvo imaju različite kriterijume u vezi sa uvođenjem prinudne uprave u opštinama.

Kako su kazali iz Ministarstva, Zakonom o lokalnoj samoupravi propisuje da Odbor povjerenika vrši funkciju Skupštine sve dok se ne konstituiše nova, po sprovedenim lokalnim izborima.

“Potpuno su netačni navodi da Odbor povjerenika ima ma kakva ograničena ovlašćenja, usmjerena na donošenje urgentnih odluka bitnih za građane”, istakli su iz Ministarstva.

Oni su dodali da je netačno i da Ministarstvo može na bilo koji način da imputira ovlašćenja Odboru, budući da su nadležnosti Skupštine jasno propisane članom 38 Zakona o lokalnoj samoupravi.

Kako su kazali iz Ministarstva, takvo zakonsko rješenje u vezi Odbora povjerenika bilo je na snazi kada se konstituisao Odbor povjerenika za Gusinje, 2016. godine.

Oni su poručili da imaju ovlašćenja da predlože sastav Odbora povjerenika, kao i da su, brinući da takvi predlozi budu usklađeni sa vrijednostima dobrog i transparentnog upravljanja, razvili internu proceduru predlaganja kandidata i kriterijuma za izbor.

“Činjenica da nije bilo primjedbi na sastav Odbora povjerenika za Opštinu Tivat govori da su primjenjeni kriterijumi stručnosti, iskustva i političkog pasivizma opšteprihvatljivi”, kazali su iz Ministarstva.

Oni su poručili da je, u slučaju Opštine Budva, Ministarstvo otišlo korak dalje i objavilo javni poziv za samostalnu i dobrovoljnu prijavu kandidata, vodeći se istim kriterijumima primjenjenim u slučaju Opštine Tivat.

“Samo ovog puta sa ciljem primjene inkluzivnijeg pristupa koji će biti praktikovan u svakoj narednoj Opštini ukoliko dodje do raspuštanja Skupštine”, rekli su iz Ministarstva.

Oni su kazali da, budući da Vlada ima potpunu autonomiju u izboru kandidata za članove Odbora, što je korektivna mjera u odnosu na činjenicu da su lokalni parlamenti podbacili u izvršavanju svoje funkcije, raspisivanje javnog poziva predstavlja izuzetan iskorak ka transparentnom i meritorno zasnovanom upravljanju.

Iz Ministarstva su kazali da su na to, kao inicijatori, izuzetno ponosni.

“U jednom smo saglasni sa odbornicima DPS-a, a na šta smo i ranije upućivali. Zakon o lokalnoj samoupravi, koji je na snazi od 2018, ima značajna ograničenja i manjkavosti, koja ćemo sa partnerima, kroz iniciranje njegovih izmjena i dopuna, otkloniti”, rekli su iz Ministarstva.