Milatović: Od 1. maja primjena Vladine mjere o dodjeli pomoći novorođenčadima
"Vrlo je važno razumijeti da su trendovi koji se tiču našeg nataliteta i mortaliteta loši posljednjih 15 godina. Kriva u natalitetu je bila u padu zadnjih sedam godina, a kriva mortaliteta u rastu. One bi se spojile 2023. godine i da se nije desila kovid kriza", poručio je Milatović
Primjena Vladine mjere da svako novorođenče dobije 500, odnosno 1.000 eura počinje od 1. maja, a važiće za sve bebe rođene od 1. januara ove godine, rekao je u Bojama jutra na TV Vijesti ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović.
Milatović je kazao da je analiziran trend prirodnog priraštaja od 2006. do 2019. godine.
"Vrlo je važno razumijeti da su trendovi koji se tiču našeg nataliteta i mortaliteta loši posljednjih 15 godina. Kriva u natalitetu je bila u padu zadnjih sedam godina, a kriva mortaliteta u rastu. One bi se spojile 2023. godine i da se nije desila kovid kriza", poručio je Milatović.
Ističe da je u 2020. godini negativan prirodni priraštaj zabilježen u 17 opština, zbog čega će djeca tu rođena dobijati po 1.000 eura. dok će svako novorođenče u opštinama s pozitivnim prirodnim priraštajem dobiti 500 eura.
Takvih opština je u 2020. bilo sedam.
"Mjera važi za svu djecu rođenu od 1. januara, do kraja ove godine. Ona će biti sastavni dio svakog narednog budžeta kao dio demografsko-populacione politike. Ovo je veliki problem crnogorskog društva", rekao je Milatović i dodao da će Ministarstvo ekonomskog razvoja (MER) i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja (MFSS) tokom narednih dana oformiti radnu grupu koja će kreirati pravilnik o prijavljivanju.
Navodi da je prošle godine rođeno 7.100 djece, te da bi, na osnovu ovu brojke, mjera trebalo da košta pet miliona eura u ovoj godini.
"Skandinavske zemlje imaju mjere sličnog tipa. I Bajdenova administracija je akcenat stavila na mjere podrške i pomoći porodicama. Ova mjera nije pojedinačna, već dio šireg paketa koji za cilj ima da tartgetira probleme prirodnog priraštaja. Ti problemi su migracija, starenje populacije, teška socio-ekonomska situacija, četvrti razlog je širok, društveno-politički", objasnio je.
Milatović smatra da se njegov razgovor sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem o ovoj temi dramatizovao.
"Nismo sa mitropolitom kreirali politiku. Meni je važno mišljenje svih a pogotovo ljudi koji imaju značajno mjesto u našem društvu. O svemu tome treba razgovarati sa širokim društvenim partnerima. Te stvari su prirodne za sve civilizovane zemlje. Italijanski premijer Mario Dragi je na istu temu razgovarao sa Papom. U Crnoj Gori se te teme dramatizuju. Ja sam na njegovo interesovanje prezentovao mitropolitu mjere i naišao na neku vrstu podrške", rekao je Milatović.
( Ana Burić )