Širenje Krivog mosta rješava dio saobraćajnog kolapsa

Ogroman problem u funkcionisanju saobraćaja predstavljaju divlja naselja, pri čemu se misli na legalna divlja naselja - City kvart, Master kvart, City point, naselje iza Delte, naselje na Tuškom putu, na početku Zagoriča, kaže Tomović

13486 pregleda24 komentar(a)
Četiri trake na Krivom mostu bi značajno rasteretile saobraćaj, Foto: Glavni grad

Broj stanovnika u Podgorici stalno raste, što za posljedicu ima više automobila na ulicama, a time i saobraćajne kolapse na dnevnom nivou.

Traženjem rješenja za saobraćajne gužve večeras će se u novoj epizodi serijala “Podgorica sjutra” večeras u 20 časova na Televiziji Vijesti baviti autor emisije “Oči Podgorice” Predrag Tomović.

Serijal “Podgorica sjutra” predstavlja mogućnosti razvoja glavnog grada, u susret lokalnim izborima.

”U periodu socijalizma izgrađena je saobraćajna infrastruktura, drumska, željeznička, izgrađen je i aerodrom, što je Podgoricu učinilo važnim saobraćajnim čvorištem. Saobraćajna infrastruktura je pratila potrebe stanovništva i tadašnje privrede. U posljednjih 30 godina došlo je do velikog naseljavanja Podgorice, broj stanovnika se udvostručio, a u istom periodu odvijalo se nekoliko istovremenih procesa, koji su drastično uticali na današnje stanje u saobraćaju. Kvalitet željezničkog prevoza je drastično pao, veliki broj putnika izgubio je povjerenje u ovaj vid prevoza. Gradski prevoz se u ovom periodu nije adekvatno organizovao, nije izgrađena infrastruktura za tramvajski prevoz, a privatni prevoznici nisu imali ambijent u kojem bi osavremenili vozni park...”, kaže Tomović.

Ističe i da je posljednjih decenija i cijena vozila postala povoljna, pa su svi ovi razlozi, uz prilike kreditnih zaduženja doveli do toga da se ogroman broj građana odluči za kupovinu automobila, pa je broj registrovanih putničkih vozila u periodu od 2014. do 2019. porastao za 25 odsto - sa 60.000 na 75.000.

”U isto vrijeme, izgrađeno je više bulevara i mostova, bez kojih bi se desio potpuni kolaps, ali i pored toga, propuštena je prilika da se izgrade bulevari sa šest traka, kao što je slučaj sa Bulevarom Lenjina, današnjim Bulevarom Svetog Petra Cetinjskog, koji je napravljen prije više od pola vijeka, koji je očito djelo vizionara. Pozicije koje predstavljaju direktni limit zapravo su mostovi, naročito na Morači. Imamo svega saobraćajnih sedam mostova: Vezirov, Milenijum, Blažov most, Union bridge, Krivi most, Slovenački i nedavno izgrađeni most Luča na južnoj obilaznici... Južna obilaznica i Luča su u velikoj mjeri rasteretili saobraćaj u gradu...”, kaže Tomović.

Prema njegovim riječima, klasični saobraćajni limit ostaje Vezirov most, “koji bi trebalo proširiti i u isto vrijeme krak Ulice Gavra Vukovića koji ide uz Moraču prema Spužu formirati kao modernu saobraćajnicu”. Navodi i da je ovaj “bajpas dugo vremena raskopan i van funkcije, i mora se dovesti u ispravno stanje što prije”.

”U Planu održive urbane mobilnosti Glavnog grada, dokumentu koji sadrži mnogo važnih podataka iznijeti su i podaci o saobraćajnoj frekvenciji na pet mostova. Tu dolazimo do uporedbe: U 3 sata jutarnjeg i 3 sata popodnevnog špica preko Blažovog mosta pređe oko 11.000 automobila, a preko Krivog mosta 8.500 automobila. To ukazuje koliki je potencijal Krivog mosta, s obzirom da ima samo dvije trake. Dakle, Bulevar dr Ljubomira Rašovića i ulicu sa četri trake Ilije Plamenca treba povezati mostom koji ima četiri trake, jer sadašnji kapacitet je za potrebe saobraćaja znatno nižeg intenziteta... Isto važi i za Slovenački most, koji treba proširiti i pojačati modernom Ulicom 8. marta, odmah nakon što se proširi Krivi most, a kasnije se baviti Ulicom Vojislavljevića...”, pojašnjava Tomović.

Prema njegovim riječima, “ogroman problem u funkcionisanju saobraćaja predstavljaju divlja naselja, pri čemu se misli na legalna divlja naselja - City kvart, Master kvart, City point, naselje iza Delte, naselje na Tuškom putu, na početku Zagoriča...”.

”Ova naselja broje desetine hiljada stanovnika, ali nemaju elementarne uslove da se zovu naseljima. Zapravo, nema škola, vrtića, domova zdravlja, dječjih igrališta, parkova ni u tragovima. Stanari ovih naselja da bi zadovoljili elementarne životne potrebe stalno su u pokretu, opterećuju se ustanove drugih naselja, tako se stvara velika gužva u saobraćaju, zagađenje, buka... Dakle, za dobro organizovan grad neophodna je gradnja svih nabrojanih sadržaja u nabrojanim naseljima..”, naglašava Tomović.

Ističe i da je centru grada neophodna gradnja garaže ispod glavnog gradskog trga, velikog kapaciteta, koja mora biti u vlasništvu Glavnog grada: “Nikako se ne smije ustupiti privatnoj firmi, jer je to opšte dobro, koje će uvijek biti u funkciji razvoja grada. Bez velikog parkinga centar bi nastavio da propada...”.