Strani plaćenici u Africi sve više zabrinjavaju
Borci stranih vojnih kompanija aktivni su u mnogim afričkim zemljama. Zbog toga što često krše zakon i ljudska prava, kritika na njihov račun je sve glasnija.
Strani plaćenici štite moćne afričke vođe i njihove nekretnine, osiguravaju strane investicije i intervenišu u sukobima na afričkom tlu - uglavnom bez prevelike brige o ljudskim žrtvama, kako u sopstvenim redovima tako i u redovima protivnika, pa čak i civila. Ima ih u sve više zemalja ovog kontinenta.
Kako pokazuje nedavno objavljena studija Grupe za istraživanje i informacije o miru i sigurnosti (GRIP), nezavisnog istraživačkog instituta sa sjedištem u Briselu, mnogi plaćenici ne zaziru od kriminala i kršenja ljudskih prava.
Raste uticaj privatnih vojnih firmi
"Privatne vojne kompanije ojačale su svoju moć i uticaj u mnogim afričkim zemljama u posljednjih nekoliko godina. U nekim afričkim zemljama postale su svojevrsna država u državi i čak ugrožavaju suverenitet zemalja", kaže autorka GRIP studije, Amandin Dusolier, u intervjuu za DW.
"I dalje je teško procijeniti stvarni broj plaćenih vojnika na afričkom kontinentu, jer mnoge od tih firmi djeluju iz sjenke“, kaže Džade Andrejevski iz Francuske posmatračke kancelarije za međunarodne odnose (OERI) i dodaje da još uvijek ne raspolažu detaljnim informacijama o privatnim vojnim jedinicama koje posluju u inostranstvu, jer kompanije uglavnom ne rade zvanično i prikrivaju svoje aktivnosti.
Najpoznatije grupe plaćenika
Među najpoznatijim svjetskim privatnim vojnim firmama prisutnim na afričkom kontinentu su - uz rusku "Vagner" grupu - američke firme "CACI" i "Akademi", francuska "Sekopeks", britanska "Egis Defens Servises Ltd" i "G4S", ukrajinska "Omega Konsalting Grup", južnoafrička "Dajk Advajzori Grup" i njemačka firma "Kseles".
"Asgard" je još jedna njemačka privatna vojna firma koja prvenstveno regrutuje bivše vojnike Bundesvera i policajce i šalje u bezbjednosne misije. U Africi je ova firma prije svega aktivna u Sudanu, Libiji, Mauritaniji i Egiptu.
Industrija plaćenih vojnika ima dugu istoriju na afričkom kontinentu, kaže naučnica koja je radila na GRIP studiji Dusolier, bilo u Sahelu, u Maliju, ili u Centralnooafričkoj Republici. "Ovakvo stanje podstiču dva faktora i to su slabost državnih institucija u nekim zemljama i bogatstvo afričkog kontinenta prirodnim resursima", naglašava Dusolier.
Stručnjakinja OERI-ja, Džade Andrejevski, navodi da su Angola, Sijera Leone, Mali, Mauritanija i Niger pribjegavale uslugama privatnih plaćenika devedesetih. Zemlje kao što su Centralnoafrička Republika, Sudan, Čad i Demokratska Republika Kongo takođe se nalaze ne dugoj listi afričkih država koje se oslanjaju na usluge privatnih vojih usluga.
Međutim, kritike na njihov račun su u posljednje vrijeme sve glasnije. Na samitu Afričke unije početkom februara, povjerenik AU za politička pitanja, mir i sigurnost, Bankole Adeoje iz Nigerije, pozvao je da se "plaćenici potpuno isključe iz aktivnosti na afričkom kontinentu".
Zabrinutost u UN
Prošlog septembra radna grupa Ujedinjenih nacija izrazila je zabrinutost zbog "sve veće uključenosti privatnih vojnih i bezbjednosnih firmi u akcijama humanitarne pomoći i pozvala na "obavezujući međunarodni pravni okvir" za takve privatne firme.
U svom izvještaju, radna grupa je podsjetila na kršenja ljudskih prava koja su počinili plaćeni vojnici u različitim regijama svijeta. Jedan od čuvenih primjera je američka privatna vojna firma "Blekvoter" čiji su pripadnici u Iraku 2007. nasumice pucali na civile, ubivši pritom 14 osoba među kojima je bilo i djece.
O plaćeničkim zločinima su pisali mediji širom svijeta, ali zločini nastavljaju da se dešavaju i to prije svega u Africi, navodi se u izvještaju UN.
"Aktivnosti plaćenika u Africi nas i dalje ozbiljno zabrinjavaju", rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš, o izvještaju radne grupe, dok je predsjednik komisije Afričke unije, Musa Faki Mahamat, naglasio da borba protiv privatnih vojnika mora da se posmatra u kontekstu sprovođenja mira i stabilnosti na kontinentu.
Lista optužbi protiv privatnih vojnih firmi je podugačka. Prema dokumentu Ujedinjenih nacija, plaćenici iz ruske grupe "Vagner" više puta su ozbiljno prekršili ljudska prava nad civilima.
Južnoafrička "Dajk Advajzori Grup" takođe je na udaru kritika. Ovu privatnu vojnu firmu angažovala je vlada Mozambika za borbu protiv džihadističkog nasilja al-Šabab terorističke grupe u predjelu Kabo Delgado na sjeveru zemlje. Prema podacima UN, plaćenici DAG-a nasumice su u junu 2020. ubijali civile i gađali i civilne i vojne ciljeve.
( Deutsche Welle )