Erdogan u prvoj posjeti Saudijskoj Arabiji nakon ubistva Kašogija 2018.
"Uz zajedničke napore, vjerujem da ćemo naše veze osnažiti u odnosu na njihov nivo u prošlosti", rekao je turski predsjednik
Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan doputovao je u četvrtak u Saudijsku Arabiju u prvu posjetu na visokom nivou u posljednjih nekoliko godina za koju se nada da će najaviti novu eru odnosa poslije intenzivnih napora da se poprave zategnute veze između dvije zemlje.
Erdogan se sastao sa kraljem Salmanom na zvaničnoj ceremoniji u palati Al Salam u gradu Džedi na Crvenom moru, navodi se u saopštenju turskog predsjedništva.
Prestolonasljednik Mohamed bin Salman, de fakto vladar kraljevine, prisustvovao je ceremoniji prije nego što se sastao sa Erdoganom, saopštila je kancelarija turskog predsjednika za komunikaciju na Tviteru.
Erdoganova posjeta, za koju je njegova kancelarija saopštila da je uslijedila na poziv saudijskog kralja, označava kulminaciju višemjesečnih nastojanja da se poprave veze što je uključivalo odustajanje od suđenja za ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija u Istanbulu 2018.
Analitičari i zvaničnici kažu da bi saudijski novac mogao da pomogne Turskoj da ublaži svoje ekonomske probleme, uključujući rastuću inflaciju, uoči teških izbora za Erdogana sljedeće godine.
Bilateralni odnosi su bili jako zategnuti nakon što je Kašogija ubio i raskomadao saudijski specijalni odred u konzulatu kraljevine u Istanbulu 2018. Erdogan je tada optužio "najviše nivoe" saudijske vlade da su naredili ovo ubistvo, ali je Ankara od tada znatno ublažila ton.
U političkom zaokretu, Turska je ovog mjeseca obustavila suđenje Saudijcima osumnjičenim za ubistvo proslijedivši ga Saudijskoj Arabiji, što su osudile grupe za ljudska prava.
Obraćajući se novinarima prije polaska u Džedu, Erdogan je rekao da je posjeta u četvrtak bila "manifestacija naše zajedničke volje" za poboljšanjem veza i jačanjem političkih, vojnih i kulturnih odnosa.
On je dodao da bi bilo obostrano korisno da se pojača saradnja u oblastima kao što su zdravstvo, energetika, bezbjednost hrane, odbrambena industrija i finansije.
"Uz zajedničke napore, vjerujem da ćemo naše veze osnažiti u odnosu na njihov nivo u prošlosti", rekao je turski predsjednik.
U pomirljivim napomenama koje su u oštroj suprotnosti sa ratom riječima nakon ubistva Kašogija, Erdogan je naveo kraj muslimanskog svetog mjeseca Ramazana kao prikladno vrijeme za posjetu, rekavši da je to mjesec jačanja bratske veze“.
Ankara se nada da će posjeta u potpunosti okončati nezvanični saudijski bojkot turskog uvoza, nametnut 2020. usred sukoba zbog slučaja Kašogi. Zbog ovog bojkota turski uvoz u kraljevinu je smanjen za 98 odsto.
Visoki turski zvaničnik rekao je da je vladala "veoma pozitivna" atmosfera uoči putovanja, dodajući da je "pripremljen teren kako bismo ponovo mogli da djelujemo jedinstveno po pitanju trgovine, investicija i regionalnih pitanja".
Posjeta dolazi u trenutku kada se Turska bori sa ekonomskim posljedicama rata između njenih crnomorskih susjeda Ukrajine i Rusije.
Turska ekonomija godinama je u teškom stanju, a kriza lire je izbila krajem 2021. zbog neortodoksne monetarne politike koju je podržao Erdogan i koja je dovela do porasta inflacije iznad 60 odsto.
Turska želi da se Saudijska Arabija pridruži postojećoj mreži za razmjenu valuta koja trenutno vrijedi 28 milijardi dolara i koja već uključuje Kinu, Južnu Koreju, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate (UAE). Takođe teži da privuče investicije i ugovore slične onima koji su potpisani sa Abu Dabijem, kažu zvaničnici.
Erdoganovo putovanje dio je šire ofanzive za popravljanje zategnutih veza koje Turska ima širom regiona, uključujući Egipat, Izrael i Ujedinjene Arapske Emirate.
Diplomate i analitičari kažu da su ove akcije potrebne da bi se ublažili ekonomski i politički pritisci nakon što je turska politika u Siriji, Libiji i drugdje posljednjih godina dovela do sve veće njene izolacije.
"Erdogan je pragmatičan, a njegov dobar rejting u anketama možda neće izdržati godinu dana ako ne može da podstakne otvaranje radnih mjesta", rekao je zapadni diplomata.
"Dakle, on djelimično traži aranžmane i fondove u Saudijskoj Arabiji, a linija razmjene od možda 10-20 milijardi dolara bila bi vrijedna truda," dodaje ovaj diplomata.
( Radio Slobodna Evropa )