OTP grupa podnijela krivičnu prijavu protiv Kovača: Sumnjaju da je zloupotrijebio službeni položaj

Kovač je i u Odboru direktora državne firme Montenegro Works koju je formirala bivša Vlada Crne Gore premijera Zdravka Krivokapića

44934 pregleda14 komentar(a)
Kovač, Foto: CKB

Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dostavljena je u petak krivična prijava OTP grupe protiv nekadašnjeg izvršnog direktora Crnogorske komercijalne banke (CKB) Pala Kovača, zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj u privrednom poslovanju, potvrđeno je "Vijestima" u CKB banci.

Krivična prijava protiv Kovača uslijedila je nakon interne istrage unutar OTP grupe nakon što je tokom posljednje revizije otkrivena pronevjera od gotovo 15 miliona eura unutar sistema Privatnog bankarstva, zbog čega je banka u februaru dostavila krivičnu prijavu SDT-u protiv dvoje zaposlenih, zbog sumnje da su "skidali" novac sa računa 200 klijenata banke.

Glavni izvršni direktor CKB-a Pal Kovač je u septembru 2021. godine razriješen dužnosti u banci, navodno, takav je bio njegov dogovor sa OTP grupom ali je nakon otkrivanja milionske pronevjere menadžmentu CKB-a bilo i čudno kako je kao on kao najveći pojedinačni klijent Privatnog bankarstva ostavio račun u banci.

"Intenzivno sarađujemo sa nadležnim državnim organima u cilju što efikasnijeg rješavanja pokrenutih postupaka i nastavljamo sprovođenje interne kontrole poslovanja. Posebno želimo naglasiti da će sva lica za koja se utvrdi postojanje osnova sumnje da su izvršila krivično djelo, biti procesuirana pred nadležnim državnim organima, bez obzira na njihov status ili poziciju u banci", saopšteno je "Vijestima" u CKB banci.

Kovač je i u Odboru direktora državne firme Montenegro Works koju je formirala bivša Vlada Crne Gore premijera Zdravka Krivokapića.

OTP grupa u krivičnoj prijavi navodi da Kovača sumnjiči da nije savjesno obavljao svoju dužnost unutar sistema banke zbog čega je došlo do milionske štete i pronevjere novca klijenata.

CKB banka, kako je to najavljeno u februaru, počela je sa procesom vraćanja novca klijentima, sa čijih računa je nestao kapital, a u banci je "Vijestima" potvrđeno da "dobro teče ta dinamika te da se očekuje da će proces uskoro biti okončan".

OTP grupa iz Mađarske je u aprilu 2017. godine postavila njihovog bankara od povjerenja Kovača u top menadžment crnogorskog CKB-a, a za vrijeme njegovog mandata ta banka se spojila i sa Podgoričkom bankom.

Odlukom OTP grupe, nakon što je Kovač razriješen dužnosti na njegovo mjesto je postavljen još jedan Mađar - Tamaš Kamaraši.

SDT vodi izviđaj o milionskoj pronevjeri novca u banci, preko sistema Privatnog bankarstva, a vjeruje se da su zaposleni vodili dvostruko knjigovodstvo kako bi uspjeli da odrade veliki broj transfera novca sa računa klijenata.

U milionskoj mreži brojnih zloupotreba unutar sistema CKB na meti su se našli poznati crnogorski sportisti, treneri i menadžeri, koji su godinama kao klijenti banke imali VIP status i mogućnost da bankarske transakcije obavljaju preko “privatnih bankara” kroz servis Privatnog bankarstva.

”Vijesti” saznaju da je samo sa računa slavnog crnogorskog sportiste i trenera “isparilo” preko milion eura, koje je kao dugogodišnji klijent deponovao u najvećoj crnogorskoj banci i imao povjerenje u zaposlene da u njegovo ime preko servisa Privatnog bankarstva vode brigu o svim finansijskim instrumentima...

Istražitelji pokušavaju i da dokuče kako je funkcionisao sistem prevare unutar banke tako da nije isključena mogućnost da se tokom izviđaja dođe i do imena i drugih službenika, koji su u sistemu možda imali ulogu tokom zloupotrebe novca ili su prikrivali kolege i ćutali o malverzacijama.

Upućeni tvrde da su u sistemu banke na meti zlupotrebe bili klijenti, koji zbog sistema zaštite nijesu imali uključen e-banking sistem, kako bi preko SMS poruke u svakom trenutku bili obavještavani o prilivu i odlivu novca sa računa i depozita.

Sistem unutar svake banke ima nekoliko nivoa kontrolnih pravnih stepenica - Upravni obor, Odbor za reviziju, internu reviziju, spoljnog revizora i krovnog zakonskog regulatora - Centralnu banku Crne Gore (CBCG).

Regulator, odnosno, CBCG daje saglasnost i za izbor i članove Upravnog odbora banke, menadžmenta, a mehanizam brojnih internih i eksternih kontrola je tako postavljen da bi se spriječila mešetarenja i zloupotrebe u radu banaka.

CBCG ima i sistem, koji prati sve dnevne transakcije crnogorskih banaka, a svaka sumnjiva radnja ili greška teško da može ostati neotkrivena tako da je pitanje kako je bilo moguće da, navodno, samo dvoje zaposlenih u dužem vremenskom periodu naprave milionsku zloupotrebu.

SDT je tokom ozviđajnog postupka od banke tražilo obimnu dokumentaciju o transferu novca unutar Privatnog bankarstva.

U CKB banci nakon otkrivanja nestanka miliona sa računa je pokrenula interne revizije, nakon čega je veliki broj službenika zbog raznih manjkavosti i nepravilnosti u radu do sada ostao bez posla ili su pod disciplinskim postupkom.