Solana: Prije ili kasnije će morati da se pregovara s Putinom

Solana je ukazao da "koliko god bila nužna moralna osuda ruskih akcija u Ukrajini, očekivati da će to dovesti do pada Putinovog režima jeste puka zabluda"

16899 pregleda23 komentar(a)
Solana, Foto: Shutterstock

Mirovni pregovori, ma koliko to izgledalo teško, su jedini izlaz za rješenje ukrajinske krize i rata, a ne samo oružje, ocijenio je bivši čelnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku Evropske unije i nekadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana.

„To je i jedini način da se izbjegne sukob svjetskih razmjera između nuklearnih sila“, upozorio je on.

Solana je u tekstu za analitičku mrežu „Prodžekt sindikejt“ predočio da ruski predsjednik Vladimir Putin „ne može promijeniti tok istorije (…), on ne dobija očekivane pobjede u bitkama u Ukrajini, ali to je problem koji se tiče, pogađa cijelu međunarodnu zajednicu“.

„Kažnjavati sankcijama Risiju za Putinove prezrive poteze u Ukrajini mora poslužiti da se ubijedi da je jedini izlaz za njega pregovarački sto i to je jedino rješenje koje bi moglo biti od svih, svjetski prihvaćeno“, ističe bivši čelnik EU i NATO.

Jer, stavlja on do znanja, "prije ili kasnije moraće da se pregovara, bez sumnje će morati da se razgovara s Putinom".

"Bajdenova izjava da Putin ne može ostati na vlasti - izlijetanje na rečima"

Solana je predočio da "zamisao o promjeni režima u Rusiji isto tako nije ostvarljiv put za rasplet ukrajinskog sukoba".

"Izjava američkog predsjednika Džoa Bajdena da taj čovjek (Putin) ne može ostati na vlasti bez sumnje je bila izlijetanje na riječima, ali jedino što je mogla izazvati jeste da ponovo učvrsti Putinovu paranoičnu zamisao da je Zapad taj koji jedino što pokušava jeste da ga izbaci iz Kremlja", dodao je.

Solana je ukazao da "koliko god bila nužna moralna osuda ruskih akcija u Ukrajini, očekivati da će to dovesti do pada Putinovog režima jeste puka zabluda i zato će prije ili kasnije morati da se pregovara s njim".

"Ono što je u Putinovoj glavi jeste odraz ubeđenja elita ruske spoljne politike, kao i javnog mnjenja u Rusiji, a to je preterano teritorijalno i vojno shvatanje geopolitičke moći", misli bivši vodeći zvaničnik EU i NATO.

"Usred dvadesetprvog vijeka geopolitički položaj zemlje poput Rusije nije u funkciji širenja svojih teritorija, niti uticajnih sfera", istakao je.

Solana je dodao da zemlja koja uživa poštovanje međunarodne zajednice jeste ona koja to zaslužuje po svom ekonomskom razvitku, tehnološkom napretku ili vrijednošću svog ljudskog kapitala, "a to je ono što je Kina shvatila mnogo bolje nego Rusija".