Najšokantniji korupcijski skandal u istoriji baltimorske policije

Iza nove HBO serije “Mi posjedujemo ovaj grad” stao je Dejvid Simon, čiji je projekat “Žica” osvojio svijet, a ovoga puta inspirisao ga je stvarni događaj

16544 pregleda2 komentar(a)
"Mi posjedujemo ovaj grad", Foto: Promo

Autor jedne od, prema mišljenju gledalaca širom svijeta, najboljih serija svih vremena “Žice” Dejvid Simon uspio je da upravo ovim projektom skrene pažnju na sebe.

Zato se svaki njegov novi projekat jednako budi pažnju javnosti, pa su bile gledane i serije “Zavjera protiv Amerike”, “Hronike Tajms skvera”, “Treme”, “Pokaži mi heroja”, “Generacija ubica”.

Nova serija “Mi posjedujemo ovaj grad”, originalnog naziva ‘We Own This City’ publika je dugo iščekivala, a bavi se prema mišljenju mnogih zanimljivom temom - korumpiranom policijom.

Za novu uspješnu seriju na platformi HBO Maxa Dejvid Simon je pronašao inspiraciju u istinitoj priči o policijskoj jedinici iz Baltimora koja je odlučila da radi mimo zakona. “Mi posjedujemo ovaj grad” je serija od šest epizoda koje se temelje na knjizi reportera “Baltimore Suna” Džastina Fentona. Emisija prikazuje uspon i pad Operativne grupe za praćenje oružja Baltimorske policijske uprave.

Korumpiranost cijele jedinice odvela je njenog narednika Vejna Dženkinsa iza zatvorskih rešetaka sve do juna 2039. godine, a ono što je najzanimljivije to je da je on, do trenutka u kojem je osuđen, uživao divljenje i poštovanje svojih nadređenih, ali i cijele zajednice. Koliko su ga cijenili, govore i podaci da je imao posebne privilegije, a njegovu jedinicu stariji zapovjednici smatrali su bedemom koji će zaštititi grad od haosa.

Ime Vejna Dženkinsa pojavljuje se na samom početku HBO-ove drame koja prati uspon, a potom i pad policijske jedinice iz Baltimora koja se bavila praćenjem oružja. U samoj službenoj istrazi njihov je potez opisan kao ‘najšokantniji korupcijski skandal u istoriji baltimorske policije’.

foto: HBO MAX

Kako bi se postigla autentičnost, serija je snimana u Baltimoru, a na ekranu, ali i iza kamere, okupila je i neka dobro znana imena iz popularne ‘Žice’, predvođena Dejvidom Simonom i Džordžom Pelecanosom.

Radnja prati promjene u policijskoj strategiji 2007. koja je dovela do stvaranja nove jedinice zbog zabrinutosti da je policija provela previše vremena tražeći drogu, a ne oružje. U knjizi je Fenton napisao da je policijski službenik Frederik Bealfajld insistirao na tome da se policija fokusira isključivo na ‘loše momke s oružjem’, a ne na sve zločince Baltimora.

”Sve je počelo na način da se na sofisticiraniji način reguliše trgovina oružjem. Baltimorska policija prepoznala je da je problem u oružju, a manje u drogi, zbog čega su željeli da promijene i pronađu pametniji pristup. Nije to bilo ništa veliko, samo šačica policajaca, tek jedna jedinica, koja je svoj posao odrađivala bez prevelike pompe’, ispričao je Fenton za “Gardijan”, a prenosi T-portal.hr.

On je dodao da je tokom godina, kao što je sam i opisao u knjizi, fokus je nestao i postala je to samo još jedna policijska jedinica koja je jurila gradom.

”O njima smo malo znali i slušali, radili su u sjenci, a bili su samo još jedno sredstvo za traženje oružja na ulicama”, dodao je on.

Upravo zbog te tajnovitosti uspjeli su da izbjegnu javni nadzor. Godinama su policajci iz te jedinice radili mimo zakona, u kriminalnim pohodima pljačkali su osobe koje bi zaustavljali na ulici, podmetali drogu i oružje nedužnim ljudima, upadali u porodične domove i pljačkali ih, a uz sve to naplaćivali su se od grada izmišljajući prekovremeni rad.

Upravo zbog toga što je bio dobro upoznat s tom pričom, Dejvid Simon angažovao je Fentona kao konsultanta u ovoj drami od šest epizoda.

”Često se pažnja poklanjala policijskoj brutalnosti, no ovakva ležernost svakodnevnog laganja, krađe, lažnog predstavljanja i plasiranja informacija, te u nekim situacijama i podmetanja ljudima, bilo je teško dokazivo, zbog čega je često ostajalo neriješeno”, tvrdi Fenton.

Takvo ponašanje nastavilo se čak i nakon što je 25-godišnji Afroamerikanac Fredi Grej preminuo od povreda vrata koje je zadobio u policijskom pritvoru u aprilu 2015. godine.

Ipak, njihova vladavina, u kojoj su svih tih godina prošli nekažnjeno, napokon je prekinuta i sve je stiglo na naplatu kada je istraga o drogi u predgrađu otkrila povezanost jednog od policajaca s organizacijom dilera. Zbog toga se upetljao FBI te je započelo prisluškivanje, a u martu 2017. osam policajaca iz te jedinice uhapšeno je i optuženo za pljačku, iznudu, prevaru s prekovremenim radom, ali i preprodaju droge zaplijenjene tokom policijskih operacija. Šest od osam uhapšenih priznalo je krivicu, a potom su četvorica pristala na saradnju s ministarstvom pravosuđa svjedočeći protiv preostale dvojice policajca kojima je suđeno pred porotom.

Obojica su osuđena u februaru 2018. na zatvorske kazne u trajanju od sedam do 25 godina.

Fenton je bio prisutan i na suđenju, s kojeg je izvještavao. Kako je rekao, bila je riječ o vrlo otvorenom svjedočanstvu.

”U slučaju detektiva Maurisa Varda bila je riječ o ‘nesreći’. Budući da nije odmah predao zaplijenjenu drogu, nakon što ga niko nije pitao za to, a paralelno je vidio ostale oko sebe kako kradu novac, jednostavno ga je ponijelo. Potom je sve eskaliralo”, otkriva Fenton šta je bilo na suđenju.

Za sve je bio kriv narednik Vejn Dženkins, a upravo je on glavni protagonista knjige, ali i televizijske serije. Rođen 1980, doživio je sve uspone i padove Baltimora, a krenuo je očevim stopama pridruživši se prvo marincima. Časno ih je napustio samo mjesec dana prije tragičnog 11. septembra i napada na njujorške Blizance, a 2003. postao je kadet policije. Istovremeno se vjenčao i kupio kuću za novoosnovanu porodicu.

Fenton je pokušao dobiti i njegovu stranu priče, no to je za sada ostao njegov neuspjeh. Iako je odavao utisak poštenog policajca, tokom godina nakupili su se slučajevi koji su govorili suprotno. Tako je, primjera radi, u aprilu 2010. bio uključen u automobilsku potjeru koja je dovela do smrti nedužnog motocikliste. Dženkins i članovi njegove jedinice to su ‘smjestili’ dvojici muškaraca koje su progonili podmećući im drogu kao dokaz i poslavši ih u zatvor zbog zločina koje nisu počinili.

Članove svoje jedinice i njihovu spremnost testirao je tražeći od njih da ličnu lojalnost stave iznad zakletve da će se pridržavati zakona, a koju su dali pristupanjem policiji. To je potvrdio i detektiv Džejms Kostopolis, prisjetivši se kako je nedugo nakon što se pridružio jedinici Dženkins tražio da se njih dvojica malo provozaju.

Došli su do sporedne ulice, a Dženkins mu je naredio da izađe iza automobila i u njemu ostavi telefon i svu opremu. Potom ga je upitao bi li istražio jednog dilera drogom, utvrdio gdje on drži svoj novac i zatim ga ukrao, na što mu je Kostopolis rekao kako ‘ne možeš imati policijsku značku i raditi takve stvari’. Nije prošlo dugo, a Kostopolis je prebačen u drugu jedinicu.

Privođenje Dženkinsa i ekipe pred lice pravde nije značilo da su riješeni svi problemi u Baltimoru. Naprotiv, u gradu je do kraja marta ove godine povećan broj ubistava, kao i pljački, a najveću je štetu napravila upravo njegova jedinica, zbog čega se ionako problematičan odnos policije i stanovnika, posebno onih druge boje kože, samo pogoršao. Policijska uprava sada je pod saveznim nadzorom, no problemi sa korupcijom i dalje traju.

Kako bi riješili probleme, doveden je i posebni istražitelj Majkl Bromvič koji je sa svojim timom proveo dvogodišnju istragu koja je uključivala više od 160 intervjua, a pregledali su i stotine hiljada stranica dokumenata. Njegov izvještaj objavljen je u januaru ove godine na 515 stranica i u njemu je podrobno objašnjeno kako skandal takvih razmjera može nastati, ali i trajati godinama, a da ga niko ne otkrije.