Si Đinping rekao Šolcu da se mora izbjeći intenziviranje sukoba u Ukrajini

Si je takođe pozvao Njemačku da učestvuje u Inicijativi za globalnu bezbjednost koju je predstavio prošlog mjeseca kao širok okvir koji podržava princip "nedjeljive bezbjednosti", koncept na koji se poziva Rusija pravdajući napad na Ukrajinu, dodao je Rojters

9351 pregleda0 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Predsjednik Kine Si Đinping rekao je danas njemačkom kancelaru Olafu Šolcu da se moraju preduzeti svi napori da se sukob u Ukrajini ne pretvori u "situaciju kojom se ne može upravljati", prenosi Rojters pozivajući se na kineski državni radio.

"Moraju se preduzeti svi napori da se izbegne intenziviranje i širenje ukrajinskog konflikta što bi moglo dovesti do situacije kojom se ne može upravljati", rekao je Si u razgovoru sa Šolcom putem video veze.

Si je takođe pozvao Njemačku da učestvuje u Inicijativi za globalnu bezbjednost koju je predstavio prošlog mjeseca kao širok okvir koji podržava princip "nedjeljive bezbjednosti", koncept na koji se poziva Rusija pravdajući napad na Ukrajinu, dodao je Rojters.

Agencija Sinhua u servisu na engleskom jeziku objavila je samo foto-vijest o video sastanku Si Đinpinga i Olafa Šolca.

Kineski međunarodni radio (CRI onlajn) na srpskom je prenio da su Si Đinping i njemački kancelar Olaf Šolc, pored drugog, razmijenili mišljenja i o situaciji u Ukrajini.

Kako prenosi CRI, Si je u razgovoru ukazao na to da se "trenutno međunarodna situacija kompleksno mijenja" i da se "globalna bezbjednost i razvoj suočavaju sa sve više poteškoća i izazova".

"Stabilnost i izvjesnost su nešto što je potrebno u ovoj epohi. Kina i Njemačka su velike zemlje koje imaju bitan uticaj. Dvije zemlje treba da očuvaju zdrav i stabilan razvoj bilateralnih odnosa, kako bi dale doprinos svjetskom miru", rekao je Si, prenosi CRI onlajn.

Si je još rekao i da su Kina i Evropa "sveobuhvatni strateški partneri" i da "kinesko-evropski odnosi nisu usmjereni protiv neke treće strane, niti zavise od treće strane".

"To je strateška saglasnost dvije strane. Kina i Evropa treba da insistiraju na međusobnom poštovanju, kako bi stabilnošću kinesko-evropskih odnosa rješavale kompleksne promjene na međunarodnoj sceni", naveo je Si.

Šolc je izjavio da su njemačko-kineski odnosi posljednjih godina dobro napredovali i da Njemačka želi da sa Kinom, povodom 50. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa zadrži kontakte na svim nivoima, te da održi novu rundu konsultacija na nivou vlada i da ojača saradnju u aspektima trgovine, klimatskih promjena, borbe protiv epidemije i obrazovanja.