Sin diktatora pobijedio na izborima

Očekuje se da Ferdinand Markos Mlađi nastavi sa politikom odlazećeg filipinskog predsjednika Rodriga Dutertea, čija kćerka Sara je izabrana za potpredsjednicu

20184 pregleda5 komentar(a)
Ferdinand “Bongbong” Markos Mlađi, Foto: Rojters

Ubjedljivom pobjedom Ferdinanda “Bongbonga” Markosa Mlađeg na predsjedničkim izborima, izvjestan je donedavno nezamislivi povratak na vlast porodice Markos, 36 godina nakon njihovog ponižavajućeg odlaska u egzil pošto su zbačeni u pobuni “narodne moći”.

”Nadam se da se nećete umoriti od toga da nam vjerujete” poručio je Markos Mlađi pristalicama na Fejsbuku, platformi koja je bila u srcu strategije njegove kampanje.

Slavlje Markosovih pristalicafoto: REUTERS

Prema nezvaničnim podacima Markos Mlađi, čiji je otac 30 godina brutalno upravljao zemljom, osvojio je 26,3 miliona glasova, više nego duplo u odnosu na rivalku Leni Robredo, prenio je Rojters.

Uprkos padu u nemilost, porodica Markos vratila se iz egzila 1990-ih godina i od tada je uticajna snaga u politici zahvaljujući ogromnom bogatstvu i snažnim vezama.

Markos mlađi je bio guverner, kongresmen i senator, njegova sestra je trenutno senatorka, a majka Imelda, udovica diktatora, u četiri navrata je bila poslanica.

Markos nije predstavio pravu političku platformu, a kampanju je vodio pod jednostavnom ali ambicioznom porukom jedinstva.

Očekuje se da tokom mandata nastavi sa politikom odlazećeg lidera Rodriga Dutertea, čiji je okrutni čvrstorukaški pristup popularan među Filipincima.

Veliki podstrek Markosovoj kampanji bilo je to što je obezbijedio podršku Duterteove kćerke, Sare Duterte Karpio, koja se kandidovala za potpredsjednicu. Na Filipinima se izbori za predsjednika i potpredsjednika održavaju odvojeno, a rezultati ukazuju da je i Duterte Kaprio ostvarila ubjedljivu pobjedu, što znači da će nasljednici dvojice autoritarnih lidera upravljati zemljom što zabrinjava aktiviste za ljudska prava.

Sara Duterte Karpiofoto: REUTERS

”Istorija se ponavlja”, kazala je Majlis Sančez, 42-godišnja aktivistkinja za zaštitu ljudskih prava. “Može doći do ponovnog uvođenja vanrednog stanja i narko-ubistava kao što je to bio slučaj za vrijeme vladavine njihovih roditelja”.

Sančezova je kazala da su nasilje i zlostavljanja, koja su obilježila eru vanrednog stanja za vrijeme Markosa i Duterteovog rata protiv droge više od tri decenije kasnije, razorila dvije generacije njene porodice. Njena baba je seksualno zlostavljana, a djed mučen za vrijeme vladavine Markosa ranih 1980-ih.

Tokom Duterteovog rata protiv droge, njen brat, sestra i snaha su pogrešno povezani sa drogom i ubijeni, kazala je ona za agenciju AP.

Rezultati izbora ukazuju na ogroman uspjeh sofisticirane medijske operacije koju je vodio Markos, a za koju kritičari tvrde da je imala za cilj da diskredituje istorijske izvještaje o kronizmu, pljački i britalnosti tokom autoritarne vladavine njegovog oca.

Porodica Markos negira da je opljačkala milijarde dolara državnog bogatstva dok su upravljali državom tokom onoga što istoričari smatraju jednom od najpoznatijih azijskih kleptokratija.

Mnoge pristalice Markosa Mlađeg, rođene nakon ustanka 1986, ubijeđene su da takav narativ plasiraju njegovi protivnici.

Nacionalna unija narodnih zastupnika, među čijim članovima su osobe progonjene za vrijeme Markosa Starijeg, kazali su da je ishod izbora “teško shvatljiv”. “Činjenice mogu biti čudnije od fikcije. Ili da budemo precizni, fikcija može biti prepakovana u činjenice”, navodi se u saopštenju.