CDT podnio Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi
Ovim izmjenama, smatra zamjenica izvršnog direktora CDT-a Biljana Papović, prekršeni su i međunarodni izborni standardi i međunarodni pravni okvir koji proklamuju redovno održavanje izbornih procesa osim u izuzetnim, vanrednim, situacijama
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) podnio je danas Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi (ZLS) koje se tiču odlaganja lokalnih izbora.
Oni su pozvali Ustavni sud da u hitnom roku pokrene odgovarajuće procedure i da se što prije izjasni o našoj inicijativi.
"Izmjene ZLS nijesu usklađene sa drugim zakonima u pravnom sistemu Crne Gore, a naročito je važna neusklađenost sa Zakonom o izboru odbornika i poslanika (ZIOP) koji predstavlja zakon više pravne snage.Ove promjene su, pored neusklađenosti sa zakonima, u suprotnosti i sa članom 91 Ustava Crne Gore kojim se reguliše hijerarhija pravnih akata, odnosno precizira koji se akti usvajaju kvalifikovanim većinama", kazala je zamjenica izvršnog direktora CDT-a Biljana Papović.
Ovim izmjenama, smatra Papović, prekršeni su i međunarodni izborni standardi i međunarodni pravni okvir koji proklamuju redovno održavanje izbornih procesa osim u izuzetnim, vanrednim, situacijama.
Prema njenim riječima, izmjene ZLS su poslužile kao osnov predsjedniku Crne Gore da bez navođenja valjanih razloga odloži izborne procese u većem broju crnogorskih opština.
"Predsjednik je, naime, izmijenio sopstvenu odluku o održavanju izbora i izbore zakazao u novom, odloženom terminu za 23. oktobar. Na taj način je postupio suprotno članu 14 stav 2 ZOIP kojim je propisano da od dana raspisivanja izbora do održavanja izbora odbornika, odnosno poslanika ne može proteći manje od 60 ni više od 100 dana", navela je Papović.
Ona ističe i da takvo postupanje Đukanovića naročito zabrinjava kada imamo na umu da je u decembru 2021. godine, pokušaj neke druge parlamentarne većine da na sličan način odloži izbore nazvao “opstrukcijom demokratije i opstrukcijom izbornog procesa”.
"Ovaj način djelovanja Predsjednika i Skupštine Crne Gore dovodi do opasnog presedana tj. nezakonitog odlaganja izbora bez valjanog razloga, koji dalje može da znači da svaka parlamentarna većina, kojoj to bude politički interes, može odlagati lokalne izbore onako kako joj se prohtije", rekla je Papović.
Nakon ovakvog shvatanja demokratije i pravnog poretka od strane Predsjednika i Skupštine, iz CDT-a kažu da je ostao Ustavni sud kao posljednja odbrana prava i demokratskih principa.
Apelovali su na Ustavni sud da njihovu inicijativu što prije stavi na dnevni red i sprovede transparentan postupak izjašnjavanja o njoj.
( M.K. )