Teški gubici od „lake” zarade
Pojedini tvrde da nijesu uspjeli ni da vrate početni uloženi kapital, dogovaraju se o krivičnoj prijavi i odlasku u policiju ”Vijesti” krajem aprila upozorile građane da se, kad je ova aplikacija u pitanju, najvjerovatnije radi o piramidalnoj prevari
Iako najavljene u crnogorskim grupama koje okupljaju korisnike “Cheil Wordwide” aplikacije, Upravi policije do štampanja ovog broja “Vijesti” juče nije podnijeta nijedna prijava zbog gubitaka koje su pretrpjeli oni koji su na toj platformi uložili i više desetina hiljada eura.
Okupljeni su, ljuti jer su izigrani, prema informacijama u koje je iz tih grupa redakcija imala uvid, dogovarali i zajednički odlazak pred zgradu Centra bezbjednosti u Podgorici.
”Vijesti” su krajem aprila objavile tekst o aplikaciji “Cheil Wordlwide”, putem koje su njeni korisnici vjerovali da mogu da brzo i lako zarade, tako što će lajkovati sadržaje na YouTube i drugim društvenim mrežama.
Iz Uprave policije i tada su redakciji kazali da nisu dobijali prijave zbog eventualnih zloupotreba, ali i da je odgovornost za moguću štetu na pojedincu.
Jedan od korisnika aplikacije “Vijestima” je ispričao kako je 15. aprila kupio paket od hiljadu dolara (964 eura).
”Imao sam 22 zadatka dnevno, da lajkujem i pratim video klipove na YouTubeu i po zadatku sam imao dva dolara, što dnevno bude 44 dolara (oko 40 eura). Novac koji mi je ‘legao’ na Cheil aplikaciju sam prebacio odmah na platformu Binance, jer je novac tu siguran u slučaju da nešto nije u redu sa aplikacijom. Uplate su bile redovne, u početku nije bilo provizije za transfer novca sa Cheil na Binance, a nakon desetak dana su počeli da uzimaju proviziju od osam odsto. Kada sam skupio nekih 700 eura, do mene je došla nova aplikacija TRX koja je obećavala da uloženi novac vraća za 12 dana, umjesto za 22 kao Cheil. Prebacio sam novac sa Binance na TRX i tu mi je uplaćivano 54 eura dnevno. Cheil aplikacija je odjednom promijenila ime u Grapefruit, uz objašnjenje da se vlasnik kompanije promijenio”, ispričao je sagovornik koji je želio da ostane anoniman.
Dodao je i da su oko 8. maja korisnici dobili poruku od Grapefruita da su imali žalbe od internet influensera i poznatih ličnosti sa interneta da nisu dobili pratioce i da neko zloupotrebljava aplikaciju, da je poruku pratilo i poduže objašnjenje.
”Efekat je bio da novac sa aplikacije više nije mogao da se prebaci na Binance. Trx aplikacija je nastavila da ‘pravi novac’ još dva dana, a onda sam dobio poruku da traže po 15 odsto po nalogu da bi nastavili sa radom i da obećavaju isplatu 13. maja...”, rekao je on “Vijestima”.
Aplikacija “Cheil Worldwide” među korisnicima se na internetu širi po preporuci, uz prepričavanje ličnog “dobrog iskustva” i navode kako oni koji su već uložili dobro zarađuju, pa zašto ne bi zaradili i ostali.
Upućeni su i ranije navodili da je “Cheil Worldwide” klasična Ponzijeva šema, poznatija kao piramidalna prevara, jedna od najjednostavnijih, istovremeno i jedna od najefikasnijih prevara ikad. Funkcioniše na način da se reklama o nekom biznisu prenosi od jedne osobe do druge, dok oni koji su u ulozi prevaranta ne prestaju da govore o odličnom poslu i velikoj zaradi.
U takvim poslovima od novih korisnika traži se da u “siguran posao” investiraju određenu količinu novca, uz obećanje da je mjesečno moguće zaraditi i vratiti i do 50 odsto uloga. Problem nastaje kad količina novca od novih ulagača postane manja od sume koja mora da se isplati starim ulagačima.
”Klasičan Ponzi. Ja sam našao šest klon sajtova, prva dva se čak isto zovu. Oprezno ljudi”, napisao je u diskusiji na Cafemontenegro forumu jedan od forumaša.
Da je u pitanju neodrživ “posao”, nedavno je, gostujući na TV Vijesti, upozorio i Milutin Pavićević iz Digitalizuj.me.
”Ono što treba da znamo je da lajk na YouTubeu koji vam neko plaća 1,2 dolara vi možete da kupite za cent negdje drugo. To je u stvari finansijska konstrukcija koja zavisi od ulaza novih članova. Znamo da se to dešavalo u Aziji i početak aplikacije ovdje koincidira sa krahom strukture koja je održavala aplikaciju Super Like u Aziji i Italiji. Ne susrijećemo se prvi put s tim, imali smo raznorazne konstrukcije”, kazao je tada Pavićević u emisiji “Boje jutra”.
Objasnio je i da neko može da ima jedan cent od toga što proda lajk, a da ne može da plati to dolar i 20 osobi koja izvršava zadatak.
”Svih ostalih 99,9 odsto koristi dolazi od novih članova. Ako znamo da se isplaćuje kamata od 10 odsto dnevno, možemo da ekstrapoliramo i znamo da bi ta aplikacija trajala mjesec dana, treba stotine hiljada ljudi u toj šemi”, kazao je on.
Kako je ranije kazao rukovodilac grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala u Upravi policije Jakša Backović oko 3.700 članova iz Crne Gore bilo je okupljeno u Telegram grupi gdje su se dogovarali i pričali o “Cheil Worldwide” strategijama.
”Ako uzmemo da nije svaki korisnik aplikacije pristupio Telegram grupi, znači da ima više korisnika. Zakonski ne postoji nikakav problem da se crnogorski građani bave tim, postoji krivično djelo sitna krađa i prevara”, kazao je on tada i dodao i da Uprava policije zvanično ne može ni da potvrdi ni da demantuje da se radi ni o piramidalnoj, ni Ponzi šemi, a da kada aplikacija prestane da se kreće uzlaznom putanjom, da će svi biti na gubitku, a tužilaštvo i policija pod velikim pritiskom.
”A neće moći da im se izađe u susret i pomogne”, kazao je Backović ranije i podsjetio da je zbog sličnog slučaja, u akciji Europola nedavno uhapšen Kinez koji je oštetio 34.000 građana.
( Damira Kalač )