Ne nasijedajte na prevaru: Fejsbuk stranice koje ne smete lajkovati
Krađa identiteta na internetu odavno je poznata, ali je u posljednje vrijeme sve učestalija pojava, koju prate i finansijske malverzacije, upozorava “PhoneArena“
Svi ti Facebook profili koji vam "poklanjaju“ sve i svašta - kradu vam, zapravo virtuelni identitet.
Krađa identiteta na internetu odavno je poznata, ali je u posljednje vrijeme sve učestalija pojava, koju prate i finansijske malverzacije, upozorava “PhoneArena“. Ovaj sajt kao idealne primjere navodi svima poznate Facebook stranice koje poklanjaju telefone, povratne karte, skupu i luksuznu robu, gotovo bilo šta, prenosi srpski portal Mondo.
Ovakve stranice koriste lakovjerne korisnike da dođu do njihovih ličnih podataka, ukradu im identitet i kasnije ga iskoriste za različite malverzacije, uključujući krađu novca preko interneta. Navodno, dobitnici se obavještavaju porukom putem Messengera, a potom se traže njihovi lični podaci. Nagrada, naravno, nikad ne stiže do dobitnika, a njegovi podaci bivaju zloupotrijebljeni na neki od već ranije razrađenih načina.
Ovaj vid prevare uključuje i masovno prikupljanje lajkova, koje vlasnici lažnih poklon stranica kasnije prodaju i preimenuju u ko zna kakve stranice, na kojima ostaju vaši podaci, komentari i sve ono što ste po podešavanjima Facebook profila otkrili o sebi (podešavanja privatnosti Facebook profila).
Kako da znam koja je stranica lažna?
Sve stranice koje vam poklanjaju vrijedne nagrade, recimo stotinu telefona, deset telefona, povratne karte, kompjutere, skupu garderobu su vjerovatno lažne. Ne mora biti nužno tako, ali je uglavnom tako. Sve te stranice tražiće vam da ih lajkujete, podijelite na zidu, tagujete nekoliko prijatelja i onda upišete komentar i okačite možda još nešto.
Prave stranice grade imidž na svom sadržaju i angažovanju korisnika i nikad se ne služe ovakvim instant trikovima. Instant stranice za mali vremenski rok pokušavaju da skupe što veći broj lajkova i prave bazu lakovjernih korisnika, koje mogu da iskoriste za zloupotrebe kad im se za to ukaže prilika.
Kako da znam koja je stranica prava?
Savet svima je da ukoliko nisu sto odsto sigurni da se iza stranice nalazi regularan i realan brend, da nikako ne dijele nikakve podatke s tim stranicama. Legalne stranice, čak i kod nas, uglavnom su označene plavim kružićem, što znači da su pouzdane i verifikovane i igrajte nagradne igre samo na takvim stranicama. Takođe, nemojte biti lijeni - raspitajte se kod svojih prijatelja o stranici ili je kontaktirajte i tražite podatke o stranici, ukoliko ih na Facebook mreži ne pronađete, piše Mondo.
( Vijesti online )