Filter znanja i psihološki pritisak
Konkurs za upis na državni Univerzitet očekuje se narednog mjeseca, a maturanti koji namjeravaju da upišu Medicinski i Arhitektonski fakultet, studijski program psihologija na Filozofskom ili fizička kultura na Fakultetu za sport, kao i jedinice za umjetnost, već bi trebalo da se pripremaju za polaganje prijemnog ispita
Polaganje prijemnih ispita za pojedine fakultete Univerziteta Crne Gore (UCG) može biti veliko psihološko, ali i finansijsko opterećenje za maturante.
Njihove buduće kolege, a sadašnji brucoši, pak, poručuju da treba da istraju i da se dobro pripreme ako žele da studiraju ono što vole.
Konkurs za upis na državni UCG očekuje se narednog mjeseca, a maturanti koji namjeravaju da upišu Medicinski, Arhitektonski, studijske programe psihologija na Filozofskom ili fizička kultura na Fakultetu za sport, kao i jedinice za umjetnost, već bi trebalo da se pripremaju za polaganje prijemnog ispita.
Od ove godine, pripreme su im omogućene na fakultetima.
Ovogodišnji brucoši kažu da je svaki prijemni ispit, bez obzira na to o kojem se fakultetu radi, težak i da je jedina “čarobna formula” - učenje, trud i želja.
Studenti koji su već polagali prijemni ispit kažu i da je svaki jednako težak u odnosu na oblast za koju se konkuriše i da se međusobno ne mogu porediti.
Ljubav prema budućoj profesiji - presudan faktor
Arhitektonski fakultet godinama slovi za jednu od ustanova sa najtežim prijemnim ispitom na UCG, za koji maturanti moraju potražiti i privatne časove.
Ti časovi nijesu neophodni, a maturanti se za prijemni mogu pripremiti i sami, poručuje brucoškinja na arhitekturi Kristina Bulatović.
”Svaki fakultet nosi svoju težinu, svi mi upisujemo ono u čemu se najbolje pronalazimo, pa nam to na neki način i ne bude toliko teško. Mi prosto spajamo ljubav sa budućom profesijom što govori da na kraju arhitektura ipak nije teška, ako se voli i radi s ljubavlju. Ako gledamo način na koji upisujemo fakultet, arhitektura se smatra težim. Zahtijeva određeno vrijeme koje nam je potrebno za spremanje prijemnog ispita. Oduvijek sam imala talenat za slikanje, formu i dizajn, čime mi je to spremanje bilo lakše. Vježbala sam crtanje i učila iz knjige ‘Istorija arhitekture’ kao i brojnih sličnih. Određeni studenti idu na privatne časove. Iskreno, mislim da to nije neophodno, ali naravno, ne osuđujem. Mislim da je cijena časova poprilično prilagodljiva i da taj novac većina građana može da izdvoji. Smatram da ko posjeduje osnovno znanje iz srednje škole i sa razumijevanjem ga primjeni, može da spremi ispit sam kod kuće”, zaključuje Kristina Bulatović.
Želja za studiranjem medicine je presudna, ali i dobra organizacija da biste položili prijemni ispit na ovom fakultetu, savjetuje buduća doktorka Milena Žugić.
”Najteže kod upisivanja bilo kog fakulteta jeste upravo ispravna odluka o izboru istog i odabrati ono što voliš i čemu si spreman da se u potpunosti posvetiš. Spremala sam se za prijemni kontinuirano pola godine, vježbajući svakog dana. Kako sam počela na vrijeme, to nije uzimalo dnevno mnogo vremena i nije mi teško palo, odnosno, zahvaljujući dobroj organizaciji sam uspjela da izbalansiram između pripreme prijemnog ispita i završnih maturskih ispita. Koristila sam literaturu koju je fakultet savjetovao, pa je to bio uzor na osnovu kojeg sam se orijentisala u pripremi. S obzirom na to da sam imala dobru osnovu iz srednje škole, u mom slučaju gimnazije, nijesam imala potrebu za privatnim časovima, ali sam imala podršku profesora koji su uvijek bili tu da mi izađu u susret ukoliko imam neku nejasnoće i da mi daju savjet na šta da se fokusiram”, istakla je Milena.
Dobitna kombinacija: Talenat i trud
Student Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju Marko Kilibarda kaže da je predznanje na ovom fakultetu jedan od glavnih faktora za upis.
”Prijemni ispit na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju nije bio mnogo zahtjevan. Kroz mjesec dana sam pripremio mapu radova koja je bila obavezna da se priloži uz ostalu dokumentaciju. Prijemni ispit trajao je tri dana. Bivši sam učenik Srednje likovne škole ‘Petar Lubarda’, pa mi prijemni ispit nije zadavao puno poteškoća, jer sam nosio predznanje iz srednje škole. Sve u svemu, najbitnije je imati dobro pripremljenu mapu i nećete imati problema. Takođe je neophodna ogromna koncentracija na prijemnom ispitu”, dodaje Kilibarda.
Strah je jedini neprijatelj
Trudom, znanjem i bez straha može se položiti prijemni ispit bez problema, poručuje studentkinja psiholoije na Filozofskom fakultetu Jelena Kuzman.
”Prijemni mi je bio prošle godine, u julu. Bio je sastavljen iz tri djela. Prvi je test opšte informisanosti. Drugi je test mentalnih sposobnosti. Treći je predznanje iz psihologije neophodno za upis. Spremala sam se iz udžbenika za drugi razred gimnazije i bio mi je dovoljan. Kako sam psihologiju polagala kao treći predmet na maturskom ispitu, spremanje trećeg dijela prijemnog nije teško palo. Što se tiče prva dva dijela, za njih nije potrebna nikakva posebna priprema, već samo opšte znanje i mentalne karakteristike koje pojedinac posjeduje ili ne posjeduje. Sada, kao student prve godine, mogu reći da sam zadovoljna izborom fakulteta i poručila bih maturantima da nemaju razloga da se plaše ukoliko žele da upišu psihologiju”, zaključuje ona.
”Pitanja na ispitu su bila laka i ticala su se osnovnog znanja o sportu. Atmosfera je bila i više nego opuštena i sve je bilo kvalitetno organizovano. Nijesam išao na privatne časove. Smatram da bi idealno rješenje bio teži prijemni ispit sa dostupnom literaturom za njega. Budući studenti se mogu vrlo lako pripremiti i bez stresa”, kazao je Aleksa Đurišić sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje.
Mićanović: Od ove godine i UCG pomaže u pripremi ispita
Osnovni cilj je da se kandidati upoznaju sa procedurom polaganja prijemnog ispita, da se istim približi materija navedenog ispita i ukaže na najčešći vid grešaka na prijemnim ispitima u prošlom periodu, ističe prorektor za nastavu prof. dr Veselin Mićanović.
”Polaganje prijemnog ispita je obaveza na nekim studijskim programima organizacionih jedinica Univerziteta Crne Gore, odnosno na Medicinskom fakultetu (Medicina i Stomatologija), Arhitektonskom fakultetu, Filozofskom fakultetu (Psihologija), Fakultetu dramskih umjetnosti, Muzičkoj akademiji, Fakultetu likovnih umjetnosti, Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje (Fizička kultura i zdravi stilovi života). Na svim studijskim programima planirana mjesta za upis bila su popunjena, osim na studijskom programu Stomatologija gdje nijesu svi prijavljeni kandidati zadovoljili nivo znanja na prijemnom ispitu”, kaže Mićanović.
Prema podacima UCG, najviše prigovora studenata bilo je u vezi sa smjerom Stomatologija, na Medicinskom fakultetu, gdje je primljeno najmanje studenata.
”Kada je riječ o prigovorima studenata, u pitanju su individualni prigovori, a u prethodnoj upisnoj godini najviše njih se odnosilo na Studijski program za Stomatologija na Medicinskom fakultetu. Statistika prigovora i žalbi studenata na prijemne ispite ne evidentira se u bazi podataka Rektorata, već u svakoj studentskoj službi fakulteta ponaosob”, zaključuje Mićanović.
Autorke su studentkinje novinarstva na Fakultetu političkih nauka u Podgorici, na praksi u Nezavisnom dnevniku “Vijesti”
( Katarina Lukovac, Anđela Đukanović )