Danas izbori u Austriji, već izvjesno ko će činiti novu vladu

Pravo glasa imaju svi austrijski državljani koji su na dan izbora napunili 16 godina, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova to je ukupno njih 6.401.304

1 komentar(a)
Kristijan Kern, Hajnc-Kristijan Štrahe, Sebastijan Kurc, Foto: Reuters
15.10.2017. 06:46h

U Austriji su počeli parlamentarni izbori na kojima će oko 6,4 miliona Austrijanaca odlučivati o budućem političkom kursu zemlje.

Građani na parlamentarnim izborima biraju stranke koje će upravljati zemljom u narednih pet godina, a po svemu sudeći Austrija će dobiti vladu desnog centra, koju bi činili Narodna partija (OVP) i Slobodarska stranka (FPO).

Izborna mjesta otvorena su u Beču u 7.00 časova i biće otvorena do 17 sati, dok će se u pojedinim pokrajinama glasati kraće - od 8 do 16, ili čak samo do 14 sati, u zavisnosti od broja birača, prenosi Tanjug.

Pravo glasa imaju svi austrijski državljani koji su na dan izbora napunili 16 godina, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova to je ukupno njih 6.401.304.

Na parlamentarnim izborima kandiduje se ukupno deset stranaka na nivou cijele Austrije, od kojih svega šest ima šanse da uđe u parlament, a to su Narodna partija (OVP) Sebastijana Kurca, SPO Kristijana Kerna, FPO Hajnc-Kristijana Štrahea, Zeleni koje predvodi u izbornoj trci Ulrike Lunaček, Neos na čijem čelu je Matijas Štrolc, kao i "Lista Pilc" koju koju je neposredno pred izbore osnovao nekadašnji visoki funkcioner i poslanik Zelenih Peter Pilc.

Pošto se, prema istraživanjima javnog mnjenja, očekuje jasan rezulat oko prvog mjesta, ali zato možda "borba" za drugu poziciju, i cenzus, tih 14 odsto glasačkog tijela moći će da utiče na ko će ući u skupštinu od malih stranaka, ali i ko bi mogao biti drugi.

Na ovim prijevremenim parlamentarnim izborima, koji se održavaju godinu dana prije regularnog isteka mandata vlade koju su činili Socijaldemokratska partija Austrije (SPO) i OVP, izdat je rekordan broj glasačkih listića za glasanje putem pošte - čak 889.193, tako da će večeras, prilikom saopštavanja preliminarnih, konačnih rezultata izostati oko 780.000 glasova, koji će biti prebrojani, kako zakon nalaže, u ponedjeljak.

Kada je riječ o glasačkim listićima za glasanje putem pošte, zanimljivo je da će svi birači, osim jednog, moći da glasaju.

Naime, jedan Austrijanac iz pokrajine Burgenland neće moći da glasa u nedjelju, pošto mu je neko ukrao glasački listić za glasanje putem pošte.

Pošto zakon ne predviđa izdavanje duplikata, on neće imati pravo glasa.

Očekuje se da će prve procjene austrijski mediji objaviti u 17:30, a preliminarne konačne rezultat će saopštiti Ministarstvo unutrašnjih poslova poslije 19:30 časova.

Prijevremeni parlamentarni izbori raspisani su nakon što SPO i OVP nisu više, nakon dugogodišnjeg vladanja uz stalne svađe, mogle da se dogovore o nastavku vođenja zemlje.

Odmah nakon odluke o raspisivanju izbora u OVP je došlo do potpune reforme stranke, pošto ju je preuzeo najmlađi član u vladi Sebastijan Kurc (31).

Kurc je uslovio predvođenje stranke kompletnom reformom, koja je predviđala da se sve odluke stave u nadležnosti lidera.

Inače Kurc je, dolaskom na čelu stranke, donio i ogroman skok podrške OVP.

Pre promjene na čelu stranke OVP je mogla da računa da će se boriti za drugu poziciju na političkoj sceni, i to uz prednost FPO.

Nakon što je Kurc preuzeo stranku, čak i promijenio njene boje iz crne u tirkiznu, OVP je u svim istraživanjima uživala podršku od 33 odsto birača.

Tako da se očekuje, a i prema kladionicama je to najizvjesnije, da će OVP ubedljivo pobijediti, i da će osvojiti više od 30 odsto glasova.

Na drugoj poziciji, prema istraživanjima je trenutno FPO sa oko 25 odsto podrške.

Do skoro se vodila borba između SPO i FPO oko drugog mjesta, ali su socijaldemokrate "pale" zbog afere oko vođenja prljave kampanje protiv Kurca.

Naime, savjetnik stranke za ove izbore, Izraelac Tal Zilberštajn, koji je u svojoj zemlji uhapšen zbog korupcije i pranja novca, organizovao je fejsbuk profile preko kojih je širio neistine o protivničkom kandidatu i to novcem stranke.

Ta afera dovela je do pada SPO u istraživanjima, što će se odraziti na izborni rezultat, jer se prognozira da će socijaldemokrate biti treća snaga.

U takvoj konstelaciji, a iz zbog stalnih sporova OVP i SPO, najizvjesnija vlada je koalicija OVP i FPO.

Nakon 2000., kada je tadašnji kancelar Volfgang Šisel formirao vladu sa FPO i zbog toga Austrija bila izložena bilateralnim sankcijama članica EU, 17 godina kasnije Austrija bi ponovo mogla dobiti vladu sa slobodarcima, koji se u zapadnim medijima prikazuju kao antievropska stranka i radikalno desničarska partija.

Od prošlih predsjedničkih izbora, međutim, FPO je promijenio politički kurs po pitanju EU, te je i tokom predizborne kampanje Štrahe jasno poručio da stranka nije protiv EU, već protiv njene centralizacije i da želi da se očuva Unija, kao federalna konstrukcija sa većim nacionalnim ovlašćenjima.

Što se optužbi vezanih za koketiranjem sa nacističkom prošlošću tiče, FPO nije uspjela da se oslobodi članova koji i dalje maštaju o neslavnoj prošlosti.

Inače, Kurc je od početka izbjegličke krize preuzeo mnoštvo zahtjeva koje je imala FPO, prije svega u vezi migracije, to jest oštrog kursa u zaustavljanju migracionog talasa.

Za prelazak cenzusa ovaj put boriće se stranka Zelenih, koja se našla, pred izbore, suočena sa odlaskom ključnih ljudi, a tako i Pilca, pa je značajno opala podrška, te se ne očekuje da će zadržati dvocifreni rezultat.

Cenzus bi trebalo da pređe i Neos, stranka koja zastupa liberalnu politiku, kao i Pilc, koji je poznat u Austriji kao poslanik koji otkriva afere.