Savez drvoprerađivača: Joković da stane na kraj visegodišnjim kriminalnim radnjama u šumarstvu
"Nije tajna da su pojedini privlegovani godinama podnosili lažne ponude na tendere Uprave za šume koja ih nije provjeravala, pa su na taj način nezakonito sticali bogatstva"
Savez drvoprerađivača Crne Gore saopštio je danas da poziva novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodprivrede Vladimira Jokovića da stane na kraj visegodišnjim kriminalnim radnjama u šumarstvu, koje godišnje koštaju državu preko 70 miliona eura.
"Neposredno nakon preuzimanja tog resora, Savez drvoprerađivača ukazuje ministru na privilegovane drvoprerađivače, kao i pojedince u ministarstvu i Upravi za šume koji su dozvolili da se razvije kriminalni šumski lobi. Nije tajna da su pojedini privlegovani godinama podnosili lažne ponude na tendere Uprave za šume koja ih nije provjeravala, pa su na taj način nezakonito sticali bogatstva. Lažirali su podatke o finalnoj proizvodnji koji nikad nijesu imali, već su izvozili oblovinu u okruženje. Na taj način su uništavali ostale drvoprerađivače koji se bave finalnom proizvodnjom a nijesu mogli dobiti sirovinu, što je dovelo do njihovog zatvaranja pogona. Dovoljan je podatak iz 2015. godine da je iz Crne Gore izvezeno 60.000m3 balvana, što se može provjeriti u Upravi carina", ističe se u saopštenju Saveza drvoprerađivača .
Oni su dodali da su takođe, pojedinci na tendere prijavljivali fiktivne radnike, kao i lica sa invaliditetom, te su i na taj način dodatno manipulisli sredstvima koje država refundira.
"Indikativno je da su određeni dio odjeljenja dobijali mimo tendera, sporazumno po cijeni četinara 6€/m3, a lišćara 3€. Na osnovu usmenih dogovora za predstavnicima Ministasrtva i Uprave za šume oni su u pojedina odjeljena ulazili i bez ikakvih dokumenata. Pojedincima nije strano ni fingiranje faktura i optremnica, kao ni krivotvorenje dokumenata", kazali su iz Saveza drvoprerađvivača.
Oni su poručili da je javnost svjedočila i protestima dijela drvopreradjivača kad je došlo do promjene uslova tendera, pa su bojkot i bunt bili način da sačuvaju svoje monopolističke položaje.
"Ključno je da tokom svih prethodnih godina ove firme niko nije kontrolisao uprkos brojnih krivičnih prijava inspektora, pojedinaca i šefova područnih jedinica Uprave za šume. Svi navodi su lako provjerljivi ukoliko postoji istinska volja nadležnih. Savez drvoprerađivača posjeduje veći dio dokumentacije i na raspolaganju smo svim organima koji žele da ustanove organizovanu kriminalnu grupu koja funkcioniše godinama uz podršku djelova prethodnih vlasti", piše u saopštenju.
Iz Saveza drvoprerađivača su kazali da očekuju da će i na strukovnim sastancima, kakav je zakazan u Privrednoj komori, biti riječi o ovoj temi, te da postoji spremnost da se konačno stane na stranu pravde.
"U nadi da neće izostati saradnja nadleđnih sa Savezom kog podržavaju drvoprerađivači 13 opština, spremni smo za saradnju sa novim rukovodstvom resornog ministartsva i Vlade u stvaranju boljih uslova za rad onih koji poštuju zakone. U suprotnom, ne isključujemo ni oblike protesta ukoliko čelnici odgovornih institucija hitno ne preduzmu neophodne mjere i ne očiste naše šume od kriminala", zaključuje se u saopštenju.
( Ne.V. )