Đurović: Savjet RTCG da ispita primjenu ugovora u postupku digitalizacije i utvrdi štetu

“Javnost nije nikada dobila sve informacije u vezi sa utroškom više od 17 miliona eura koje su građani Crne Gore investirali u svoj javni medijski servis (10.540.478 eura za opremu dok je za dvoje reportažnih kola opredijeljeno oko 6.8 miliona eura). Prema podacima dobijenim iz RTCG, dobavljaču je po svim fakturama uplaćeno neto 14.016.352,91 euro”, naveo je Đurović

6151 pregleda4 komentar(a)
Foto: Boris Pejović

Media centar dostavio je članovima Savjeta Radio Televizije Crne Gore i predsjedniku tog tijela Veselinu Drljeviću dopis kojim ih poziva da ispitaju primjenu ugovora u procesu digitalizacije javnog medijskog servisa i utvrde postojanje eventualne odgovornost prethodnog generalnog direktora Božidara Šundića, zbog štete nanijete RTCG u iznosu od preko 500 hiljada eura.

Kako je saopštio direktor Media centra Goran Đurović, ukoliko Savjet RTCG bude ignorisao njihov zahtijev, očekuju da provjeru postupka digitalizacije sprovede generalni direktor Boris Raonić.

“Media centar je dostavio više zahtijeva za slobodan pristup informacijama javnom medijskom servisu i na osnovu dobijenih podataka može se zaključiti da postoji sumnja da je u postupku digitalzacije RTCG prekršen ugovor, odnosno da se nije štitio interes RTCG već interes dobavljača”, navodi se u saopštenju.

RTCG je modernizovala svoje tehničke kapacitete tokom 2018. i 2019. godine a 27. novembra 2019. zvanično je pušten digitalni signal koji omogućava kvalitetniji rad javnog medijskog servisa. “Nakon sprovedenog tendera potpisan je ugovor sa BFE Studio und Medie Systeme Gmbh (sa sjedištem u Beču).

“Javnost nije nikada dobila sve informacije u vezi sa utroškom više od 17 miliona eura koje su građani Crne Gore investirali u svoj javni medijski servis (10.540.478 eura za opremu dok je za dvoje reportažnih kola opredijeljeno oko 6.8 miliona eura). Prema podacima dobijenim iz RTCG, dobavljaču je po svim fakturama uplaćeno neto 14.016.352,91 euro”, naveo je Đurović.

Media centar je još 26. novembra 2019. godine tražio od tadašnjeg Savjeta RTCG da objavi sve detalje sa ovim poslom ali odgovor, kako tvrdi, nikada nijesu dobili.

“Na osnovu člana 7 Ugovora koji je RTCG potpisala 27. decembra 2018. godine sa dobavljačem (izvođačem posla digitalizacije) predviđeno je da se isporuka i integracija robe vrši u roku od 8 mjeseci od potpisivanja ugovora. Takodje, u članu 8 se dobavljač obavezuje da kompletan posao, koji obuhvata izradu projekta i isporuku sistema, po principu „ključ u ruke“, završi u roku od 8 mjeseci od dana potpisivanja ugovora. Iz pomenutih odredbi ugovora proizilazi da je posao integracije sistema trebao da bude završen do 27. avgusta 2019. godine. Zapisnik o tehničkom prijemu je morao biti potpisan najdalje dva mjeseca nakon isporuke sistema, odnosno 27. oktobra 2019. godine”, navodi Đurović.

Prema podacima dobijenim putem slobodnog pristupa informacijama, dobavljač (BFE) je kasnio sa procesom isporuke opreme (čija je vrijednost bila 10.540.478 eura), odnosno integracije sistema, više od pet mjeseci.

“Zapisik o tehničkom prijemu, sa zaostalim defektima, je potpisan 18. decembra 2019. godine (u dodatku). “Zaostali defekti” su prema novom zapisniku (potpisanom 11.02.2020.) otklonjeni tek 6. februara 2020. godine. U članu 10 Ugovora propisano je: “Smatraće se da je tehnički prijem završen ako je zadovoljeno sve što je definisano tehničkom specifikacijom predmetne nabavke i ako sistem bez greške funkcioniše neprekidno 72h, izuzev zastoja izazvanih greškama operatera koje stručno-tehničko osoblje (čije je prisustvo obavezno) Dobavljača otkloni istog trenutka.” Na osnovu dokumentacije se može zaključiti da je isporuka usluge kasnila 170 dana”, navodi Đurović.

Prema članu 11 ugovora, dobavljač je bio obavezan da plati ugovornu kaznu u iznosu od 0,5 odsto ukupne vrijednosti ugovora za svaki dan prekoračenja a najviše do 5 odsto vrijednosti ukupne nabavke.

“Dobavljač je zbog kašnjenja u isporuci i integraciji sistema bio u obavezi da plati 527.023 eura. Generalni direktor je prema ugovoru morao da naplati ugovornu kaznu i nije smio da je oprosti dobavljaču”, kaže Đurović.

Kako dodaje direktor Media centra finansijskom izvještaju RTCG za 2020. godinu nigdje se ne pominje naplata ugovorne kazne u procesu modernizacije RTCG što ukazuje na činjenicu da generalni direktor, kao ni bivši Savjet RTCG, nisu pokrenuli postupak naplate ugovorne kazne čime je pričinjena šteta za RTCG za iznos od 527.023 eura.

“Podsjetimo da su članov prethodnog Savjeta RTCG bili: Ivan Jovetić (Predsjednik), Milana Radović, Bojana Jokić, Ilija Despotović, Goran Sekulović, David Delibašić, Pavle Radovanović, Nikola Tatar i Predrag Marsenić. Prethodni Savjet nije uradio ništa da izvrši valjanju kontrolu najskupljeg projekta u dosadašnjoj istoriji RTCG”, kazao je on. .

Ističe da aktuelni Savjet RTCG može pokrenuti postupak naplate ugovorne kazne prema dobavljaču i pokrenuti sudske postupke uslijed eventualne greške prethodnog menadžmenta u ovom poslu.

“Prethodni Savjet je igonorisao zahtijeve da informiše javnost da li je novi sistem testiran i da li je njegovo funkcionisanje pouzdano kao i da li su zaposleni u RTCG adekvatno obučeni za rukovanje novom opremom. Do danas javnost nije upoznata sa imenima članova nadzorne komisije koja je morala nadgledati isporuku nove opreme i provjeriti njen kvalitet i kvantitet”, kazao je on.

Ukoliko nije bila formirana nadzorna komisija, postoji vjerovatnoća, dodaje Đurović, da je proces loše sproveden, pa i mogućnost da je RTCG pričinjena dodatna šteta.

“Ukoliko nije bila formirana nadzorna komisija, onda to na najbolji način pokazuje odnos prethodnog Savjeta RTCG i menadžmenta prema novcu građana Crne Gore”, zaključio je u saopštenju.