Novaković Đurović: Za kvalitetno i trajno rješenje erozije na Adi Bojani država nema stručno znanje

Odlučeno je da članovi Odbora predsjedniku Krapoviću do 15. juna dosatave svoje predloge zaključaka

16040 pregleda24 komentar(a)
Novaković Đurović, Foto: Skupština Crne Gore
06.06.2022. 15:19h

Rješenje problema erozije na Adi Bojani je kompleksno i ozbiljno i prevazilazi mogućnosti Opštine Ulcinj. Trenutno je stanje na terenu pod kontrolom, ali za kvalitetno i trajno rješenje država Crna Gora nema stručno znanje, a problem je uzrokovan erozijom i klimatskim promjenama, odnosno podizanjem nivoa mora.

To je kazala ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović, koja je istakla je da je to vrlo kompleksno pitanje, a da postoji više problema, od toga da nema kontrole monitoringa, odnosno da novca za to nema u budžetu.

"Koordinacija između resora je pokazala da imamo ozbiljan zastoj", kazala je Đurović na kontrolnom saslušanju na sjednici Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, a čija je današnja tema „Erozija plaže na Adi Bojani i gubitak prirodnog hranjenja, mogućnosti i šanse za očuvanje i revitalizaciju plaže“.

Kontrolno saslušanje je inicirao poslanik Demokratskog fronta (DF) Dejan Đurović, koji je tražio od nadležnih informacije šta se radi povodom nestajanja plaže na Adi Bojani.

"Suprotstavljena mišljenja stručnjaka"

Đurović je kazala da je tačno da postoje dvije studije, od profesora Petkovića i italijanskih stručnjaka.

Ono što je problem, kako je istakla, što su suprostavljena mišljenja stručnjaka.

Kako je pojasnila, italijanski stručnjaci, od kojih je traženo da urade reviziju Studije profesora Petkovića, su naveli da je potrebno ukloniti čvrtsu strukturu, odnosno napere.

"Prethodna Vlada je odustala od uklanjana napera. Na jednom dijelu su riješili problem, ali je na drugoj strani bilo problema", kazala je Đurović.

Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović je istakao da rješenje toga problema nije u njihovoj direktnoj nadležnosti, ali da su naravno zainteresovani da se to riješei.

On je kazao da bi volio, ali da nije tačna tvrdnja poslanika Đurovića da se od ulcinjke rivijere u državni budžet "godišnje sliva 20 miliona eura".

Đurović je kazao da bi volio da to bude tako, ali da je taj iznos oko dva miliona eura.

Radunović: Nemoguće da je za posao hitne sanacije trebalo 120.000 eura

Ministarka Đurović je kazala da je plaža u pristojnom stanju i da je spremna za sezonu.

Poslanik Demokratskog fronta Slaven Radunović je istakao da je posao hitne sanacije koštao 120.000 eura, ističući da ta cijena nije normalna i da je nemoguće da je za taj posao toliko trebalo novca i da to mora da se ispita.

"Ministarstvo treba do kraja da ispita ovaj slučaj. Ne treba pod tepih da se stvari stavljaju", kazao je Radunović.

Predsjednik Odbora Dragan Krapović je istakao da je i on primijetio nelogičnosti na koje je ukazao Radunović i takođe pozvao da se ispita.

Poslanik Đurović je istakao da se nije razumio sa ministrom Đurovićem, jer je "on mislio na kompletnu ulcinjsku rivijeru, ne samo hotelsko preduzeće".

"Vaši podaci su sigurno tačni, ali ja sam mislio na kompletnu rivijeru ulcinjsku", kazao je poslanik DF.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Bogdan Fatić je kazao između ostalog da je potrebno uspostaviti saradnju između Crne Gore i Albanije i da je evidentno, a što su pokazale studije i izlaganje ministarke Đurović da je problem kompleksan.

Predsjednik Odbora Krapović je istakao da će u skladu sa dobrom praksom, dozvoliti da do 15 juna svi članove dostave svoje predloge zaključaka.

Krapović je istakao da bi volio da zna, zbog čega je u Komisiji koja je obilazila radove na Adi i koja je konstaovala da su urađeni kako treba, bio i stručnjak za bezbjednost Konatar.

"Ne želim nikoga da optužujem. Ali, ne znam kako neko kome je oblast bezbjednost, može da se razumije u napere, nasipanje plaža".

Krapović je istakao da bi volio da zna, zbog čega je u Komisiji koja je obilazila radove na Adi i koja je konstaovala da su urađeni kako treba, bio i stručnjak za bezbjednost Konatar.

"Ne želim nikoga da optužujem. Ali, ne znam kako neko kome je oblast bezbjednost, može da se razumije u napere, nasipanje plaža".

Hidro geolog Dina Skarep istakla je da imamo veoma opskurne podatke šta se tačno dešava na Bojani nemamo.

"Bez monitoringa nema mjera, ni kratkoročnih ni dugoročnih", kazala je Skarep.

Ona je istakla da je prirodni režim Bojane, izgradnjom hidro-centrala na Drimu u Albaniji, promijenjen, a da se sa problemom revitalizacije plaža se suočavaju mnogi u svijetu.

Bajović: Da nije bilo hitne sanacije desila bi se još gora ekološka katastrofa

Direktorica Uprave za vode Vesna Bajović je istakla da projekat hitne sanacije nije odrađen na području Ade Bojane bi se desila još gora ekološka katastrofa.

Ona je kazala da prema njenim informacijama, možda broj nije tačan, ali šest kućica na Adi Bojani nema regulisan odvod otpadnih voda.

"Tako da se fekalije direktno izlivaju u vodu, možete misliti šta bi se desilo da nismo reagovali", kazala je Bajović.

Bajović je pojasnila da ta Uprava ima veoma mali budžet.

"Ove godine nam je buzdžet samo 300.000 eura", istakla je Bajović.

Odbor je završio raspravu o Adi Bojani, a odlučeno je da članovi predsjedniku Krapoviću dostave do 15. juna svoje predloge zaključaka.