"Prelet ruskih aviona moguć u tačno navedenim izuzecima koji se nisu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju"
"Nadležni organi mogu odobriti slijetanje vazduhoplova, polijetanje ili prelijetanje preko teritorije naše države ako su prethodno utvrdili da je to potrebno u humanitarne ili za bilo koju svrhu koja je u skladu sa ciljevima ove odluke"
Crna Gora ne dozvoljava prelete ruskih vazduhoplova preko svoje teritorije, osim u tačno navedenim izuzecima, koji se nijesu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju.
To su saopštili iz Ministarstva vanjskih poslova osvrućući se na činjenicu da je Crna Gora, skupa sa Bugarskom i Sjevernom Makedonijom zabranila prelet aviona kojim je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov trebalo da doputuje u Beograd.
Oni su podsjetili da je Vlada na sjednici početkom aprila usvojila izmjene i dopuke Odluke o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije 2014/512/ZVBP iz 2014. godine, s obzirom na agresiju Rusije kojom se destabilizuje situacija u Ukrajini, a saglasno Zakonu o međunarodnim restriktivnim mjerama.
"U Skladu sa ovom Odlukom, a imajući u vidu da se Crna Gora sto odsto usaglašava sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, Crna Gora ne dozvoljava prelete ruskih vazduhoplova preko svoje teritorije, osim u tačno navedenim izuzecima, koji se nijesu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju", navodi se u saopštenju.
U obrazloženju piše da je u članu 7g pomenute Odluke regulisano pitanje (zabrana) slijetanja, polijetanja i preleta vazduhoplova preko teritorije Crne Gore, a on jasno i nedvosmisleno propisuje da:
"Nadležni organ iz člana 8 ove odluke svim vazduhoplovima kojima upravljaju ruski vazdušni prevoznici, uključujući i marketinške prevoznike u okviru dogovora o letovima pod zajedničkom oznakom ili o rezervaciji kapaciteta, ili za bilo koji vazduhoplov registrovan u Rusiji ili za vazduhoplove koji nijesu registrovani u Rusiji, a koji su u vlasništvu ili zakupu ili pod drugim vidom nadzora bilo kojeg ruskog fizičkog ili pravnog lica, subjekta ili tijela, uskraćuje odobrenje za slijetanje na teritoriju Crne Gore, polijetanje sa ili prelijetanje".
Zabrana iz stava 1 ovog člana, navodi se, ne primjenjuje se u slučaju prisilnog slijetanja ili prisilnog prelijetanja.
"Izuzetno od stava 1 ovog člana, nadležni organi iz člana 8 ove odluke mogu odobriti slijetanje vazduhoplova, polijetanje ili prelijetanje preko teritorije naše države ako su prethodno utvrdili da je to potrebno u humanitarne ili za bilo koju svrhu koja je u skladu sa ciljevima ove odluke.
Nadležni organi iz člana 8 ove odluke će obavjestiti države članice EU i Evropsku komisiju o svakom odobrenju iz stava 3 ovog člana u roku od dvije sedmice od davanja odobrenja.
Nadležni organi iz člana 8 ove odluke dužni su da odbiju sve planove leta koje dostave operatori vazduhoplova u kojima se ukazuje na namjeru obavljanja aktivnosti nad državnom teritorijom Crne Gore, a koje predstavljaju kršenje ove odluke ili drugih uspostavljenih mjera bezbjednosti i zaštite na način da se pilotu ne dozvoli letjenje".
IZ MVP su istakli da Generalni direktorat za konzularne poslove i dijasporu pojedinačno razmatra svaki zahtjev za prelet.
"Pridruživanjem restriktivnim mjerama EU i njihovim sprovođenjem, ne dovode se u pitanje diplomatski odnosi između dvije zemlje", zaključili su u saopštenju.
( A.B. )