Lavrov: Rusija spremna da u saradnji s Turskom garantuje bezbjednost ukrajinskih brodova
Ukrajina je četvrti svjetski izvoznik kukuruza i bila je na putu da postane treći svjetski izvoznik žita prije rata. Zbog rata koji je počeo 24. februara cijene žitarica su skočile i prijete da izazovu glad u zemljama koje zavise od te hrane, posebno u Africi i na Bliskom istoku
Moskva je "spremna" da garantuje bezbjednost brodova sa žitaricama koji napuštaju ukrajinske luke, uz saradnju s Turskom, rekao je danas u Ankari ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
"Spremni smo da garantujemo bezbjednost brodova koji napuštaju ukrajinske luke... u saradnji sa našim turskim kolegama", rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za medije sa svojim turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom.
Lavrov je sinoć stigao u Ankaru na razgovare o uspostavljanju bezbjednosnih koridora da bi se olakšao izvoz žitarica u Crnom moru.
Na zahtjev Ujedinjenih nacija, Turska je ponudila svoju pomoć za pratnju konvoja iz ukrajinskih luka uprkos opasnosti od mina koje su tu postavljene zbog ruske invazije Ukrajine.
Čavušoglu je rekao da je plan UN "razuman i ostvarljiv" i da "Ukrajina i Rusija treba da ga prihvate".
Ukrajina je četvrti svjetski izvoznik kukuruza i bila je na putu da postane treći svjetski izvoznik žita prije rata. Zbog rata koji je počeo 24. februara cijene žitarica su skočile i prijete da izazovu glad u zemljama koje zavise od te hrane, posebno u Africi i na Bliskom istoku.
Čavušoglu je takođe ocijenio da je "legitimno" ukidanje sankcija koje se odnose na ruski izvoz poljoprivrednih i nekih drugih proizvoda.
"Ako treba da otvorimo ukrajinsko međunarodno tržište, mislimo da je legitimno ukloniti prepreke za ruski izvoz", rekao je Čavušoglu. On je konkretno naveo izvoz ruskih "žitarica i djubriva" koji nije pogođen zapadnim sankcijama prema Moskvi ali je zapravo spriječen zbog suspenzije bankarskih i finansijskih transakcija sa Rusijom.
Neposredno prije rata Kijev je izvozio mjesečno 12 odsto žita, 15 odsto kukuruza i 50 odsto suncokretovog ulja na svjetskom nivou.
"U ovom trenutku imamo blokirano između 20 i 25 miliona tona. Na jesen to bi moglo da dostigne između 70 i 75 miliona tona", upozorio je ranije danas ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
( Beta )