Formirati novu radnu grupu za izradu Zakona o Skupštini

Đurović je, uz osvrt da su sugestije NDI tokom izrade važećeg Poslovnika Skupštine, donešenog 2006. godine, značile i uvođenje novih i jačanje do tada postojećih nadzornih mehanizama, ocijenila da aktuelne prilike, kao i protok vremena iziskuju promjene i u tom segmentu

1353 pregleda0 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: Skupština Crne Gore/Igor Šljivančanin

Radna grupa koja je radila na Zakonu o Skupštini nije isporučila konkretnije rezultate, pa je u najskorije vrijeme neophodno formirati novu, ocijenila je predsjednica Skupštine Danijela Đurović.

Iz Skupštine su kazali da je Đurović danas razgovarala sa regionalnim direktorom za programe Centralne i Istočne Evrope u okviru Nacionalnog demokratskog instituta (NDI), Robertom Benjaminom.

Đurović je, uz osvrt da su sugestije NDI tokom izrade važećeg Poslovnika Skupštine, donešenog 2006. godine, značile i uvođenje novih i jačanje do tada postojećih nadzornih mehanizama, ocijenila da aktuelne prilike, kao i protok vremena iziskuju promjene i u tom segmentu.

Kako se navodi, Đurović je ukazala na neophodnost i važnost usvajanja zakona o Skupštini i Vladi, kao važnih elemenata unapređenja društveno-političkih procesa u Crnoj Gori.

“Đurović je precizirala da dosadašnji rad radne grupe, koja je radila na Zakonu o Skupštini, nije dao konkretnije rezultate, pa je, kako je ocijenila, u najskorije vrijeme neophodno formirati novu, u čijem radu bi ekspertska pomoć NDI bila od velikog značaja”, kaže se u saopštenju.

Ona je, govoreći o prioritetima tokom svog mandata, istakla da vladavina prava zauzima ključnu ulogu u reformskim procesima.

Prema riječima Đurović, prioritet je izbor čelnih ljudi u pravosudnom sistemu, što iziskuje političku odgovornost svih političkih subjekata, sa ciljem da budu odblokirani procesi koji su duži vremenski period bili u procesu stagnacije.

„Smatramo da imamo dovoljno kapaciteta i volje, da kroz saradnju i postizanje kompromisa, dođemo do kvalitetnih rješenja u procesima koji od nas to traže i stoje pred nama“, kazala je Đurović.

Benjamin je istakao da NDI i crnogorski parlament ostvaruju dugogodišnju kvalitetnu i sadržajnu saradnju, dodajući da ta organizacija prepoznaje parlament kao krucijalno važan segment demokratskih procesa.

On je najavio da će Institut i u narednom periodu nastojati da pruži Skupštini direktnu stručnu pomoć, ali i ponudi komparativno iskustvo koje bi obezbijedilo napredak u važnim segmentima zakonodavne i nadzorne uloge parlamenta, kao i podizanja nivoa transparetnosti u radu.

Benjamin je ukazao na važnost obezbjeđivanja kontinuiteta u saradnji na nivou parlamenata, generalnih sekretara, kao i skupštinskih službi.