Čine voće i povrće opasnim: Evo gdje ima najviše pesticida

Postoje brojne studije koje povezuju nastanak više vrsta karcinoma, ADHD-a i dijabetesa upravo s konzumacijom pesticida

32993 pregleda3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Pesticidi (sredstva za zaštitu bilja) su proizvodi hemijskog ili biološkog porijekla namimenjeni zaštiti biljaka od raznih bolesti, korova. Gotovo svi pesticidi svrstani su u određenu grupu otrova (mnogi su i dokazano kancerogeni, toksični, reproduktivno toksični i imaju vrlo toksičan uticaj na okolinu i podzemne vode) pa su tako potencijalna opasnost za ljudsko zdravlje i zahtijevaju naš pojačan oprez, kao i strogo pridržavanje uputstava o njihovoj primjeni.

Nepravilna primjena pesticida najčešći je uzrok prisutnosti ostataka većih od dopuštenih.

"Gotovo 300 hemikalija koje se nalaze u svemu, od pesticida do aditiva u hrani, kozmetike, pa čak i vode moglo bi povećati rizik za rak dojke", pokazuje nova studija. Nakon što su analizirali podatke američke Agencije za zaštitu okoline o više od 2.000 hemikalija, naučnici su identifiikovali 296 materija koje su stimulisale laboratorijske ćelije na proizvodnju estrogena ili progesterona - hormona za koje se zna da podstiču tumore dojke", navodi Poliklinika Harni.

Dugoročna izloženost pesticidima može biti takođe odgovorna za razvijanje smrtonosnog raka kože – melanoma. Radnici koji često tretiraju usjeve određenim vrstama pesticida dva puta su izloženiji riziku raka kože, pokazalo je najnovije američko istraživanje, piše Slobodna Dalmacija.

Stručnjaci su ustanovili šest vrsta pesticida koji su povezani s rakom kože ukoliko osobe njime rukuju dugi niz godina. Kelj je jedno od najzagađenijih povrća u SAD-u, nalazi se na listi odmah poslije spanaća i jagoda, izvijestila je neprofitna organizacija EWG.

Najzagađeniji uzorak na sebi je imao ostake od čak 18 vrsta pesticida.

Postoje brojne studije koje povezuju nastanak više vrsta karcinoma, ADHD-a i dijabetesa upravo s konzumacijom pesticida.

Studije su pojedine pesticide i njihova jedinjena povezale s nastankom ćelija raka. Ispitivanja na pacovima su pokazala da sporna jedinjenja mogu kod glodara da izazovu razvoj karcinoma nadbubrežne žlijezde i tumora jetre...

Vrste pesticida

Prema namjeni sredstva za zaštitu bilja dijele se na:

insekticide

akaricide (suzbijaju grinje)

nematocide (suzbijaju fitoparazitske nematode)

limacide (suzbijaju puževe)

korvifuge (odbijaju napad ptica – repelenti)

fungicide (suzbijaju fitopatogene gljive)

herbicide (suzbijaju korove)

regulatore rasta (utiču na životne procese bilja).

Voće i povrće s najviše ostataka pesticida:

Jagoda, spanać, kelj i zelje, nektarine, jabuke, grožđe, paprika, trešnje, breskve, kruške, celer i paradajz.

Voće i povrće s najmanje ostataka pesticida:

Slatki kukuruz, ananas, luk, papaja, slatki grašak (smrznuti), kivi, kupus, gljive, dinja, mango, lubenica i batat.

Preporučljivo je preduzeti mjere opreza kojima se mogu smanjiti ostaci pesticida u hrani kao što su:

1. temeljno ispiranje voća i povrća vodom: potrebno ih je očistiti pomoću sunđera/četke i oljuštiti ih – ovi sigurnosni koraci ukloniće većinu postojećih, površinskih ostataka, zajedno s preostalom prljavštinom (površinsko čišćenje neće ukloniti ostatke pesticida koji su apsorbovani tokom rasta voća ili povrća, kada su sredstva za zaštitu bilja primijenjena prije berbe)

2. kuvanje ili pečenje namirnica može dodatno smanjiti ostatke nekih pesticida,

3. uklanjanje masti od mesa (ostaci nekih pesticida koncentrišu se u mastima, ukoliko su životinje hranjene hranom tretiranom pesticidima),

4. uklanjanje kože od ribe,

5. odvajanje masti i ulja iz supa, kao i masti od pečenja.