Tijesna trka između Makrona i ljevičara: Centristi nemaju zagarantovanu apsolutnu većinu nakon prvog kruga izbora

Makronov koalicioni blok "Zajedno" bi prema projekcijama trebalo da osvoji između 270 i 310 mjesta u parlamentu, dok bi ljevičarska koalicija, koja se sastoji od ljevičara, socijalista i Zelenih, mogla osvojiti između 170 i 220 mjesta, što je značajno više nego 2017

16786 pregleda0 komentar(a)
Foto: Reuters

Centristi francuskog predsjednika Emanuela Makrona nemaju zagarantovanu apsolutnu većinu u parlamentu nakon što je, prema rezultatima izlaznih anketa, novi ljevičarski savez Nova narodna ekološka i socijalna unija (Nupes) ostvario snažan rezultat u prvom krugu parlamentarnih izbora.

Makronov koalicioni blok "Zajedno" bi prema projekcijama trebalo da osvoji između 270 i 310 mjesta u parlamentu, dok bi ljevičarska koalicija, koja se sastoji od ljevičara, socijalista i Zelenih, mogla osvojiti između 170 i 220 mjesta, što je značajno više nego 2017.

Za apsolutnu većinu potrebno je 289 mjesta u donjem domu parlamenta.

Preko 6.000 kandidata od 18 do 92 godine učestvovalo je u prvom krugu izbora za 577 poslanika u donjem domu parlamenta.

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters
FOTO: Reuters

Sistem glasanja iz dva kruga je kompleksan i nije proporcionalan podršci koju stranka ima na nacionalnom nivou. U izbornim jedinicama u kojima u prvom krugu glasanja nije bilo ubjedljivog pobjednika, do četiri kandidata će učestvovati u drugom krugu glasanja 19. januara.

Zabrinutost građana zbog rasta inflacije i troškova života dominirala kampanjom, ali to ipak nije bilo dovoljno da pokrene birače, budući da je manje od polovine od 48,7 miliona građana sa pravom glasa izašlo na izbore.

Nakon Makronovog reizbora u maju, njegova centristička koalicija želi apsolutnu većinu koja bi joj omogućila da ispuni obećanja data tokom kampanje, a među kojima su smanjenje poreza i povećanje starosne dobi za odlazak u penziju sa 62 na 65 godina.

Platforma ljevičarske koalicije, koju predvodi Žan Lik Melanšon, uključuje značajno povećanje minimalnih zarada, smanjenje starosne dobi za odlazak u penziju na 60 i ograničavanje cijena energije. Melanšon je protivnik globalizacije koji je pozivao na izlazak Francuske iz NATO-a i na nepoštovanje pravila EU.

Iako je Makron pobijedio desničarsku rivalku Marin le Pen u drugom krugu predsjedničkih izbora, francuski parlamentarni izbori su tradicionalno teški za kandidate ekstremne desnice. Rivali iz drugih partija često sarađuju ili se povlače kako bi povećali šanse za poraz desničara u drugom krugu glasanja.

Partija Nacionalno okupljanje, koju predvodi Le Penova, očekuje bolji rezultat u odnosu na prije pet godina, kada su osvojili osam mjesta. Sa najmanje 15 mjesta u parlamentu, ekstremna desnica bi mogla da formira parlamentarnu grupu i pojača svoj uticaj u parlamentu.