Pribilović: Inovativne ideje temelj razvoja
Ona je kazala da „otpor promjenama i novim idejama, u našim, još uvijek tradicionalnim društvima, ne dolazi samo od zaposlenih u institucijama, već od svih kategorija društva“
Inovativne ideje moraju predstavljati temelj razvoja, a tehnološki napredak alat da se one sprovedu u djelo, poručila je ministarka javne uprave Suzana Pribilović.
Ona je danas u Budvi govorila na Godišnjoj konferencija Regionalne škole za javnu upravu (ReSPA), čija je tema „Inovacije u javnoj upravi i upravljanje u vrijeme promjena“.
Pribilović je kazala da proces reforme javne uprave, koji je počeo u Crnoj Gori, mora pratiti savremene trendove razvoja.
Oni, kako je pojasnila, podrazumijevaju transformaciju, ne samo sistema i procesa rada unutar institucija, već i promjene u kulturološkom i sociološkom sagledavanju uloge građana i privrede u društvu.
„U tom smislu, inovativne ideje moraju predstavljati temelj daljeg razvoja, a tehnološki napredak alat da se ove ideje sprovedu u djelo“, kazala je Pribilović.
Ona je naglasila da jedino promjene, kroz prihvatanje novih ideja i inovacija, mogu donijeti veći nivo otvorenosti i trasparentnosti javnih institucija, odnosno stvoriti efikasnu i servisno orijentisanu javnu upravu, koju karakteriše rast povjerenja građana u njen rad.
„Zato, tokom ova dva dana u Budvi želimo da prepoznamo potencijal koji postoji u svakoj od zemalja učesnica, da razmjenom ideja dođemo do novih vrijednosti, ali i da uočimo izazove koji su pred nama“, navela je Pribilović.
Ona je kazala da su u Crnoj Gori, formiranjem Ministarstva javne uprave objedinnjeni ključni poslovi koji će doprinijeti tim promjenama, čime je iskazana svijest o potrebi novih ideja u strukturi izvršne vlasti.
Prema riječima Pribilović, reforma državne uprave i lokalne samouprave, razvoj elektronske uprave i informatička bezbjednost, kao i izgradnja kvalitetnog odnosa sa nevladinim sektorom, predstavljaju još jedan korak ka transformaciji društva.
„Jedan od ključnih pravaca u ovoj transfomaciji je inovativni pristup u razvoju usluga koje pružamo, ali i inovativan pristup u razvoju poslovnih procesa javne administracije“, rekla je Pribilović.
Ona je kazala da „otpor promjenama i novim idejama, u našim, još uvijek tradicionalnim društvima, ne dolazi samo od zaposlenih u institucijama, već od svih kategorija društva“.
„Zato moramo, uporedo sa tehnološkim razvojem, raditi na jačanju svijesti građana i kreirati nove modele njihovog aktivnog učešća, vodeći računa o primjeni novih metodologija za mjerenje njihovog zadovoljstva. Jedino tako ćemo biti sigurni da ćemo inovacijamai novim idejama doprinijeti dobrobiti svakog pojedinca u društvu“, poručila je Pribilović.
Kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave, tokom dvodnevne Konferencije će učesnici iz regiona Zapadnog Balkana i Evropske unije razgovarati o značaju uvođenja inovacija u javnu upravu, kroz primjere dobre prakse, i diskutovati o različitim dimenzijama inovacija uključujući socijalni, tehnološki i organizacioni segment.
Drugog dana Konferencije u okviru „ReSPA kafea“ predviđena je otvorena diskusija na temu strukture, kulture i personalnih promjena koje su potrebne za uvođenje inovacija u javnu upravu.
( MINA )