Kada je crna čokolada štetna?
Mliječna čokolada sadrži malu količinu flavonoida, a bijela ih uopšte ni nema. Crna čokolada ima gorak ukus, i što je više flavonoida to je ukus gorči. Upravo je proizvođači uništavaju obradom, da bi bila ukusnija, što ubija zdrave sastojke
Crna čokolada zbog sastojaka korisnih za zdravlje uvijek se preporučuje za konzumiranje prije nego mliječna, čak i na dnevnoj bazi, ali stručnjaci upozoravaju da se obrati pažnja na količinu jer tada čak i ona postaje štetna, piše CNN.
Crna čokolada bogata je kakaom koji ima visok procenat flavonoida, antioksidanta koji spriječavaju oksidaciju holesterola i tako štite krvne sudove, snižavaju krvni pritisak, poboljšavaju kognitivne sposobnosti i vjerovatno snižavaju rizik od dijabetesa.
Mliječna čokolada sadrži malu količinu flavonoida, a bijela ih uopšte ni nema. Crna čokolada ima gorak ukus, i što je više flavonoida to je ukus gorči. Upravo je proizvođači uništavaju obradom, da bi bila ukusnija, što ubija zdrave sastojke.
"Prženje stvara niz novih aroma, ali tako se uništavaju molekuli u zrnima, a onda uvijek postoji šansa da se uništi i nešto što ne želimo da se uništi, kao što su flavonoidi", rekao je Met Hartings, profesor hemije na Univerzitetu u Vašingtonu.
Iako nivo flavonoida varira od jedne do druge crne čokolade, ona je uvek zdraviji izbor od mliječne. Bogata je mineralima kao što su kalcijum, bakar, gvožđe, magnezijum, mangan i kalijum, dok stearinska kiselina nema nikakav uticaj na zdravlje.
Ukoliko je uzimate svakodnevno, vrlo je važno je da to budu male doze, i kod biranja čokolade, važno je uzeti onu sa najmanje 60 procenata kakaa, prenosi Nedeljnik.
( Vijesti online )