Tim crvenih i tim plavih spremni za jesenji duel: stižu Rafael i Raptor procesori
Sudeći prema najavama najpoznatijih američkih kompanija koje se bave proizvodnjom mikroprocesora, AMD i Intel, ali i prema navodima brojnih insajdera, možemo reći da nas očekuje vrlo uzbudljiva jesen u svijetu gejming procesora.
Tim crvenih (AMD) i tim plavih (Intel) spremaju svoje najbolje procesore koji će opet obarati rekorde u pogledu radnog takta, broja jezgara i podrške za najnovije tehnologije. I dok se mikroprocesorski titani spremaju za sukob, gejmeri i gejmerke s uživanjem prate koje će to nove procesore ove dvije ekipe da stave na tržište.
Tim crvenih spreman za obaranje rekorda: AMD Ryzen 7000 serija (Zen 4)
Najnovija serija centralnih procesora (CPU) za desktop računare kompanije AMD očekuje se na jesen – dakle, u periodu između druge polovine septembra i druge polovine decembra. U pitanju je serija AMD Ryzen 7000 koja se još zove i „Raphael“. Na čuvenom sajmu tehnoloških dostignuća „COMPUTEX“ održanom u Tajpeju, AMD je otkrio da će ova serija procesora biti rađena u 5nm (nanometarskom) procesu izrade i to prema najnovijoj „Zen 4“ arhitetukturi koja donosi 1MB L2 keš memorije po procesorskom jezgru, do 15% bolje performanse pojedinačnih niti te radni takt od preko 5 GHz. Dodatno, pojašnjeno je da će ovi procesori podžavati PCIe 5.0 i DDR5 standarde, kao i da će imati integrisani grafički čip rađen u RDNA2 arhitekturi. Posebnu pažnju je privukla prezentacija izvršne direktorice AMD, Lize Su, tokom koje je su demonstrirane performanse 16-jezgarnog Ryzen 7000 procesora, a na igrici Ghostwire: Tokyo. Ova mala AMD prinova oborila je rekord i pokazala performanse s radnim taktom od impozantnih 5,52 GHz!
Poznati portal posvećen tehnologiji, techpowerup.com, prenosi da je moguće da će kasnije tokom proizvodnje AMD preći i 4nm proces izrade, kao i da je moguće da će se primjenjivati tehnologija ekstremne ultraljubičaste litografije (EUV).
Osim izlaska najnovijih „Raphael“ gejming dekstop procesora, s velikim uzbuđenjem se prati i najava najnovijih matičnih ploča s duplim AMD čipsetom (po prvi put ćemo vidjeti takav novitet na tržištu) koji će omogućiti povezivanje preko čak 24 lejna na matičnoj ploči, što otvara potpuno nove vidike u pogledu povezivanja gejming grafičkih kartica i SSD memorije (više lejnova, veće brzine prenosa podataka). Portal videocardz.com je prenio i zanimljivu insajdersku informaciju prema kojoj bi mogli očekivati da AMD osim najnovijih procesora i matičnih ploča na jesen pusti i specijalizovani program za overklokovanje, „AMD EXtended Profiles for Overclocking“, koji je zapravo konkurent čuvenom Intel XMP.
Fanovi gejminga na prenosivim uređajima moraće da sačekaju narednu godinu, kada će izaći moćni „Dragon Range“ gejming procesori koji će, naravno, biti rađeni u Zen 4 arhitekturi i s podrškom za DDR5 i PCIe 5, kao i vrlo zanimljiva integrisana rješenja (tzv. „AMD APU“) za tablete, netbook-ove i ručne konzole koji će izaći pod šifrom „Phoenix“ (Zen 4 arhitektura, podrška za LPDDR5, mala potrošnja struje).
Intel spremio „dinosaurusa“ za borbu: Raptor Lake procesori 13. generacije
Intel jesenji duel dočekuje s pomalo „zastarjelim“ procesom izrade: 10-nm Intel 7+. Ipak, po nazivu serije (Raptor) reklo bi se da Intel želi da ostavi vrlo snažan utisak. Trinaestu generaciju Intel procesora predovidiće model „i9-13900K“, za koji se očekuje da će imati 24 jezgra i to 8 za visoke performanse i 16 „efikasnih“. Ova kombinacija energetski efikasnih jezgara i jezgara za visoke performanse predstavlja odgovor kompanije konkurenciji, kao i kritičarima koji zamjeraju lako zagrijavanje procesora i ne baš najbolje izbalansiran odnos potrošnje struje i performansi procesorskih jezgara.
Prema preliminarnim testiranjima objavljenim na SiSoftware, a koje prenosi portal videocardz.com, model i9-13900K ima 36 MB L3 keš memorije, što je 20% više u odosu na predvodnika iz trenutno aktuelne dvanaeste generacije. Dodatno, ova preliminarna testiranja pokazuju da i3-13900K ima podršku za DDR5 RAM memoriju brzine 5600 megatransfera po sekundi. Ovo testiranje pokazuje i da je i9-13900K imao i do 50% bolje performanse u odnosu na i9-12900K kada su u pitanju pojedine matematičke operacije. Naravno, u pitanju su preliminarni testovi, pa bi ove rezultate trebalo uzeti s određenom rezervom dok se ne pojave i prve zvanične informacije.
Portal techadvisor.com prenosi da se prema pojedinim insajderskim informacijama očekuje 19 procesora iz najnovije generacije i to 3 iz kategorije „K“, koja je namijenjena zahtjevnim korisnicima i gdje se inače nalazi vodeći model o kojem smo govorili a gdje se očekuju procesori snage do 125W, potom 8 procesora za „mainstream“ korisnike, pri čemu će najbolji model tipa „i9“ imati 24 jezgra (8P+16E) i snagu do 65W, kao i 8 procesora niske potrošnje namijenjenih prenosivim uređajima (snaga do 35W).
Naravno, nakon demonstracije procesorske brzine AMD-a od 5,52 GHz, sve oči uprte su u Intel. Portal "wccftech" je tokom aprila pisao da insajderi dobijaju informacije da bi najmoćniji Intel-ov „dinosaurus“ mogao da skoči do nevjorovatnih 5,8 GHz radnog takta, ali se do sada nisu pojavili rezultati koji bi mogli potvrditi ova nagađanja. Sve ovo naravno čini da mnogi gejmeri i gejmerke s velikim uzbuđenjem prate novosti iz svijeta gejming procesora, željno iščekujući duel koji počinje za par mjeseci kada će i zvanično biti poznato ko je bolji.
Osim izlaska moćnih Raptor Lake gejming procesora, gejmeri i gejmerke željno iščekuju i ulazak Intela na tržište desktop i diskretnih (discrete) mobilnih grafičkih kartica, što se takođe očekuje u narednih par mjeseci. Serija „Intel Arc“ grafičkih kartica (GPU) predstavlja veliki korak za kompaniju koja je do sada uglavnom bila poznata više po odličnim centralnim procesorima (CPU) i efikasnim integrisanim grafičkim čipovima („Intel HD graphics“). Pretpostavlja se da bi najbolje desktop grafičke kartice „Intel Arc“ mogle biti po performansama negdje u rangu Nvidia RTX 3080, a dodatnu prednost će im donijeti razvoj najnovijih Intel tehnologija koje će efikasnije povezivati Intelove komponente na matičnoj ploči i obezbijediti sinhronizovan rad.
( Boris Lipovina )