Ministarstvo zdravlja dobilo više od pola miliona vakcina i milionska sponzorstva
Sponzorstvo predstavlja ustupanje dobara, imovine ili usluga organima vlasti u zamjenu za pominjanje ili oglašavanja logotipa sponzora, proizvoda sponzora ili druge usluge
Ministarstvo zdravlja prijavilo je Agenciji za sprečavanje korupcije da je prošle godine, između ostalog, donirano više od pola miliona vakcina protiv koronavirusa.
Donacija, u smislu Zakona o sprečavanju korupcije, predstavlja besteretno ustupanje organima vlasti određenih materijalnih i nematerijalnih dobara.
Organ vlasti dužan je da Agenciji dostavi pisani izvještaj o primljenim donacijama i sponzorstvima sa kopijom dokumentacije o tome.
Sponzorstvo predstavlja ustupanje dobara, imovine ili usluga organima vlasti u zamjenu za pominjanje ili oglašavanja logotipa sponzora, proizvoda sponzora ili druge usluge.
Ministarstvo koje je vodila Jelena Borovinić Bojović dobilo je sredinom februara prošle godine dvije donacije – 30.000 vakcina “sinofarm” od Kine i 4.000 “sputnjika” od Srbije. U izvještaju stoji da je Ministarstvu u julu od mađarskih vlasti stiglo još 200.000 “sinofarm” vakcina, a mjesec kasnije od slovačkih 10.000 doza “astra zeneke”. U oktobru je od Poljaka stiglo 101.645 “fajzer” vakcina, a u decembru još 117.000 d Francuza, kao i 42.000 “moderne” od Slovenaca.
Ministarstvo zdravlja imalo je prošle godine i drugih donacija i sponzorstava. Tako je u martu sa Delegacijom Evropske unije u Crnoj Gori potpisan ugovor “EU4Health”. Tim ugovorom su obezbijeđena sredstva za borbu sa koronavirusom vrijedna 2,43 miliona eura. Od američkih vlasti su u oktobru dobili sedam respiratora i 10 pacijent monitora, a u decembru i PCR labaratoriju za beransku Opštu bolnicu. Od njemačkih vlasti je u novembru pristgla donacija 1.536 monoklonskih antitijela.
Sa USAID-om je u novembru potpisan ugovor u iznosu od 2,3 miliona, a mjesec dana kasnije sa UNICEF-om od 191.300 eura za realizaciju projekta u borbi protiv koronavirusa.
Ministarstvo pravde prijavilo je da je prošle godine dobilo od OEBS-a u septembru opremu, koja uključuje i četiri laptopa.
Ministarstvo vanjskih poslova dobilo je prošle godine novčane donacije od tri počasna konzula Crne Gore u Ukrajini, Gruziji i Jermeniji za potrebe organizacije diplomatskog prijema u jednom hotelu povodom obilježavanja 13. jula, Dana državnosti Crne Gore.
Skupština Crne Gore imala je 13 donacija, navodi se u dokumentu na sajtu Agencije.
Od tadašnje ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić dobili su 48 naslova koji se odnose na pisanu kulturnu baštinu Crne Gore.
Od Nacionalne bilbioteke “Đurđe Crnojević” 59 izdanja u oblasti pisane kulturne baštine i zbornik dokumenata “Monumenta Montenegrina” od 17 svesaka, a 11 naslova koje se odnose na umjetničko stvaralaštvo i kulturnu baštinu od “Muzeja i galerija Podgorice”.
Od Državnog arhiva prijavljeno je 19 naslova, pet knjiga koji se odnose na istoriju pomorstva od Pomorskog muzeja, a Istorijski institut Univerziteta Crne Gore donirao je 12 naslova u oblasti istorije Crne Gore, a Muzički centar šest koji se odnose na muzičku kulturu i istoriju Crne Gore i CD Crnogorskog simfonijskog orkestra. Narodna biblioteka “Radoslav Ljumović” donirala je Skupštini 41 naslov iz oblasti prava, istorije političkih nauka i srodnih oblasti.
Od OEBS-a je pristiglo, između ostalog, 20 računara, a od privatnih kompanija dobili su mobilne telefone i tablete, namještaj za novinarski foaje, ali i izrađene glavne projekte solarne elektrane i stanice za punjenje električnih vozila.
( Miloš Rudović )