Broj zaraženih koronom u posljednje dvije sedmice porastao za oko 130 odsto: Početak sezone pojačava epidemiju
Broj aktivnih slučajeva za dvije sedmice porastao za oko 130 odsto, nadležni ponavljaju da su ključni indikatori stabilni, što daje nadu da je epidemija pod prirodnom kontrolom Najviše zaraženih u Budvi, Kotoru i Tivtu
Broj zaraženih koronavirusom u posljednje dvije sedmice porastao je za oko 130 odsto, a po broju aktivnih slučajeva trenutno prednjače primorske opštine, što je razumljivo imajući u vidu ljetnju turističku sezonu.
Prema broju aktivnih slučajeva u odnosu na broj registrovanih stanovnika, najsloženija epidemiološka situacija je u Budvi, zatim u Kotoru, pa Tivtu. Slijedi Bar, sa 172 zaraženih, pa Podgorica. U glavnom gradu aktivno je 556 slučajeva kovida-19, što je gotovo polovina svih oboljelih trenutno u državi, dok je jedina opština bez inficiranih Gusinje.
Iako broj hospitalizovanih pada, novooboljelih je sve više. U Crnoj Gori juče je registrovan 221 novi slučaj koronavirusa i 1.247 aktivnih, dok je Srbija, sa oko 11 puta više stanovnika, prijavila za dan 810 novopozitivnih. U Hrvatskoj, koja ima oko 3,89 miliona stanovnika, juče je registrovano 1.197 novoinficiranih i ukupno 4.647 aktivnih slučajeva kovida.
Na bolničkom liječenju u Crnoj Gori nalaze se 22 pacijenta, u Hrvatskoj 243, a u Srbiji 98.
Epidemiološka situacija u zemlji posljednjih dana podsjeća na dešavanja iz jula prošle godine, kada je ponovo, poslije gotovo tri mjeseca, zabilježena trocifrena brojka novoinficiranih osoba. Tada su nadležni najavili obavezne kovid potvrde za boravak u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata od avgusta i podsjetili na važnost poštovanja mjera i vakcinaciju, pogotovo u primorskim opštinama...
Prema mjerama koje su već mjesecima na snazi, ne postoje ograničenja u vidu kovid potvrda za ulazak u zemlju, a nošenje zaštitnih maski obavezno je samo u zdravstvenim ustanovama, kolektivnom smještaju i javnom prevozu.
”Vijesti” su u nedjelju objavile da broj oboljelih od kovida u posljednje vrijeme pokazuje blagi trend rasta i da Institut za javno zdravlje (IJZ) u susret turističkoj sezoni očekuje porast inficiranih, ali ne nagli.
Prema podacima koje je IJZ dostavio “Vijestima” prošlog petka, u posljednje dvije sedmice registrovan je porast oboljelih za oko 17 odsto dok je broj hospitalizovanih za oko 30 odsto manji.
Oni su rekli da virus sada pokazuje nizak intenzitet aktivnosti, široku rasprostranjenost i blagi trend porasta, ali da na dnevnom nivou prate situaciju i da će djelovati brzo i efikasno u cilju kontrole ako to bude potrebno.
Iz IJZ su prije šest dana rekli i da su najznačajniji indikatori epidemije, broj hospitalizovanih i smrtnih slučajeva, na stabilno niskom nivou, dok je dvosedmična stopa obolijevanja u blagom porastu, što im daje nadu da je epidemija u Crnoj Gori još pod, prije svega, prirodnom kontrolom.
Porast broja novooboljelih je, tvrde, očekivan jer je pandemija još u toku svuda u svijetu, ali i slabi imunitet koji je stečen vakcinacijom ili infekcijom.
”S obzirom na to da je istraživanjima otkriveno da imunitet, odnosno zaštita naglo opada šest mjeseci nakon prirodne infekcije ili vakcinacije, a činjenica je da smo najveći talas obolijevanja imali početkom januara mjeseca, vremenski se pad kolektivnog imuniteta, koji je u jednom momentu u našoj zemlji kao posljedica što prirodne infekcije što vakcinacije iznosio 85 odsto, poklapa sa šestomjesečnim vremenskim periodom od vrha talasa obolijevanja”, odgovorili su iz IJZ.
Naglasili su da je potrebno vakcinisati se šest mjeseci nakon preležane infekcije ili vakcinacije sve dok pandemija traje.
Ipak, kako je potrebno vremena da virus pojača intenzitet aktivnosti u populaciji nakon kolektivnog imuniteta, u IJZ ne očekuju značajniji nagli porast zaraženih.
”Širenju virusa takođe pogoduju minimalne protivepidemijske mjere u svijetu i kod nas, prirodne okolnosti koje karakteriše topli klimatski talas koji uzrokuje veću pokretljivost ljudi i bliže kontakte”, tvrde iz IJZ.
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić juče je, odgovarajući na poslaničko pitanje u Skupštini, ponovio navode IJZ da indikatori daju nadu da je epidemija pod prirodnom kontrolom i dodao da se u posljednjoj sedmici bilježi porast registrovanih slučajeva koronavirusa za oko 91 odsto, dok je broj hospitalizovanih za oko 42 odsto manji.
Između ostalog, rekao je da je epidemiološka situacija po pitanju obolijevanja od koronavirusa bolja nego u Portugalu, Njemačkoj, Francuskoj, Austriji, Italiji kao i u odnosu na cijelu Evropu, dok smo u odnosu na zemlje okruženja u vrhu, prije svega zbog boljeg obuhvata testiranjem i samim tim nadzora nad epidemijom, što je slučaj tokom cijelog perioda pandemije.
Drugačiji režim rada u Domu zdravlja Podgorica od 1. jula
Zbog porasta broja zaraženih koronavirusom, podgorički Dom zdravlja, kako je saopšteno, od jula uvodi dvosmjenski rad izabranog doktora za odrasle i laboratorijske dijagnostike u periodu od 7 do 21 čas, radnim danima i vikendom, u Centru za kovid Donja Gorica. Rad kovid ambulante za djecu za sada ostaje u periodu od 9 do 17 časova.
( Ana Komatina )