Suđenje policajcima uhapšenim u akciji "Limes": Snimljeni razgovori nerazgovijetni, forenzičari će filtrirati snimke

Vještačenje je povjereno vještaku Balši Saviću, a prihvaćen je i predlog odbrane, da se vještačenjem utvrdi koja sredstva komunikacije su korišćena prilikom snimanja razgovora policajaca

4549 pregleda1 komentar(a)
Darko Dašić, Foto: Jadranka Ćetković

Krunski dokaz - razgovori sa CD-a izuzetih mjerama tajnog nadzora u slučaju dvojice službenika Granične policije, uhapšenih u sklopu akcije "Limes", oko 80 odsto su nerazumljivi.

To je u nastavku suđenja Almiru Grudi (46) i Darku Dašiću (47) iz Berana u bjelopoljskom Višem sudu saopštio predsjednik vijeća Dragan Mrdak, naglašavajući da su stranke saglasne u tom stavu.

Ti snimci su prezentovani na ranijim pretresima.

Zbog toga je Mrdak prihvatio predlog državnog tužioca Slavenka Smolovića da se u nastavku dokaznog postupka vještaci forenzičari filtriraju snimke, kako bi ih učinili jasnijim.

Vještačenje je povjereno vještaku Balši Saviću, a prihvaćen je i predlog odbrane, advokata Kasima Dizdarevića, da se vještačenjem utvrdi koja sredstva komunikacije su korišćena prilikom snimanja razgovora policajaca.

Dvojica optuženih policajaca tvrdili su tokom postupka da trećeoptuženog Bahtijara Murića (39) iz Rožaja znaju samo iz viđenja i da sa njim nisu imali poslovnih kontakata.

Oni se terete da su izvršili krivično djelo u periodu od 1. jula do 31. oktobra 2019. godine, prilikom obavljanja službenih dužnosti koje podrazumijevaju nadzor državne granice.

Prema optužnici, njih dvojica su zahtijevali i primali mito u novcu od više nepoznatih lica, koja krijumčare akciznu i drugu robu razne namjene u većim količinama sa teritorije Srbije na teritoriju Crne Gore i obratno.

Gruda i Dašić su, prema optužnici, od NN lica uzeli mito u iznosu od 20 eura, da ne preduzmu službene radnje. NN lice je mimo graničnog prelaza, preko carinske linije, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, iz Srbije u Crnu Goru unijelo neutvrđenu količinu cigareta. Optuženi ga nisu spriječili, niti preduzeli radnje otkrivanja i privođenja, kao izvršiocu kriivičnog djela "krujmčarenja".

U optužnici se dalje navodi da dana 5. jula 2019. godine, u mjestu Stupa, kao službenici za vršenje službenih radnji nadzora državne granice i sprječavanja NN lica da izbjegavanjem carinskog nadzora unose robu iz Srbije u Crnu Goru, zajedno od okrivljenog Bahtijara Murića primili mito u iznosu od 60 eura.

Nakon toga je Murić u Crnu Goru unio neutvrđenu količinu kafe. Istog dana na istom mjestu od NN lica su uzeli mito u iznosu 30 eura. Mito su uzimali, dodaje se u optužnici, i 18. jula i 20. septembra, od nepoznatih lica.

I Murić je negirao izvršenje krivičnog djela – davanje mita, u sticaju sa produženim djelom krijumčarenje.

”Nikome nikada nijesam davao bilo kakav mito za neku uslugu, niti sam bilo kada nešto nelegalno prenosio preko granice”, kazao je Murić.

Suđenje se nastavlja 13. septembra.