Da vas ne pokosi vrućina: Kako najbrže rashladiti automobil
Novinar je testirao četiri načina za rashlađivanje usijanog automobila i otkrio koji je najefikasniji
Paklena vrućina koja vas čeka kada otvorite vrata automobila nesumnjivo je najgori dio ljeta. Ako ne ohladite svoj auto što je prije moguće, pretvorićete se u baru znoja prije nego što stignete do željene destinacije.
Postavlja se pitanje koji je najbrži način da izbacite toplotu iz automobila? Aron Miler sa sajta Thrillist odlučio je da ovaj problem istraži testiranjem različitih metoda rashlađivanja automobila. Rezultati su i za njega bili iznenađujući, a evo kako je izgledao njegov eksperiment.
Metod 1: Uključivanje klima uređaja i čekanje
„Da bih dobio kontrolno očitavanje, uradio sam najočigledniju, osnovnu stvar koja se može zamisliti. Upalio sam auto, uključio klima uređaj na maksimalno hlađenje i pustio sistem da uradi svoj posao. Nisam se vozio unaokolo, što je bilo najbolje što sam mogao da uradim da simuliram užasan saobraćaj u špicu“, objasnio je Miler svoj prvi eksperiment.
„Temperatura u autu kada sam ušao bila je blagih 53 stepena. Nakon naleta toplog vazduha u moje lice hladan vazduh je počeo da struji u roku od nekoliko sekundi… ali ostatak automobila? Još uvijek je bio kao rerna. Deset minuta kasnije, temperatura vazduha se spustila na 43 stepena, a poslije petnaest minuta na 41 stepen. Kada je prošlo dvadeset minuta, u kolima je bilo 39 stepeni i moje komšije su vjerovatno mislile da sa mnom nešto nije u redu, pa sam odlučio da prekinem eksperiment. U tom trenutku je napolju bilo tačno 37 stepeni, a unutra 39, što i nije toliko loše. S druge strane, čekanje dvadeset minuta da bih stigao do ovog rezultata veoma je loše. Svakako ne biste željeli da uđete na poslovni sastanak nakon vožnje u ovako rashlađenom automobilu“, sumirao je Miler rezultate svog prvog metoda.
Metod 2: Vožnja sa spuštenim prozorima i uključenim klima uređajem
Miler se sljedećim rečima osvrnuo na drugi eksperiment hlađenja putničke kabine automobila: „Drugi dan sam radio ono što pretpostavljam da većina ljudi radi kada uđe u vrela kola: spustio sam prozore, odvrnuo klimu do maksimuma i odvezao se. U putničkoj kabini je bilo hladnije nego prethodnog dana, svega 52 stepena. Ponovo sam podigao prozore nakon dva minuta, a do sedmog minuta temperatura je pala na 43 stepena u kolima. Poslije deset minuta, a automobilu je bilo 38, a poslije petnaest minuta 36 stepeni. To je punih 5 stepeni prednosti u odnosu na prvi metod za isti vremenski period.“
Metod 3: Vožnja sa podignutim prozorima i uključenim klima uređajem
„Trećeg dana sam ponovo uključio klimu na ‘MAX’ i odvezao se, ali ovog puta sa podignutim prozorima. Temperatura putničke kabine se spustila sa 59 na 50 stepeni poslije pet minuta. U kolima je bio 41 stepen nakon deset minuta, a 34 stepena nakon petnaest minuta. Na kraju, posle dvadeset minuta, temperatura se spustila na 31 stepen“, napisao je Miler o rezultatima svog trećeg testa rashlađivanja automobila i dodao: „Znam šta mislite. Kako se auto sporije hladi sa otvorenim nego zatvorenim prozorima? Pa, to ima puno smisla. Kada otvorite prozore, ispuštate mnogo toplote, naravno, ali takođe ispuštate mnogo tog blagoslovenog, hladnog vazduha. Ta dva procesa međusobno se poništavaju, što samo odlaže hlađenje vozila.“
Metod 4: Hlađenje vratima
Svoj poslednji test, Miler je objasnio ovako: „Iskoristio sam svoje znanje iz fizike za ovaj ekspermint. Spustio sam prozor na suvozačevoj strani, a zatim pomjerao vrata na vozačevoj strani oko 5-6 puta. Moja ideja je bila stvorim oblast niskog pritiska koja bukvalno usisava vruć vazduh iz automobila. Kada sam završio, upalio sam auto, odvrnuo klimu do maksimuma, podigao prozor na strani suvozača i krenuo. Auto je ovog dana malo duže bio na suncu, pa je u putničkoj kabini bilo 57 stepeni, što bi bila idealna temperatura da mi je cilj bio da se lijepo preznojim u sauni.“
Miler je nastavio: „Poslije pet minuta, bio je samo 51 stepen… i onda je došlo do mnogo većeg pada temperature nego što sam očekivao. Samo minut kasnije, u kolima je bilo 47 stepeni, a zatim 41 nakon još šezdeset sekundi. Do desetog minuta, temperatura je već pala do 37 stepeni, a onda sam odlučio da ugasim klimu. Pet minuta kasnije, termometar je pokazivao 32 stepena. Vjerovali ili ne, auto je nastavio da se hladi i nakon navršenih dvadeset minuta, a u putničkoj kabini je bilo sasvim ugodnih 30 stepeni. Napolju je bilo 38 stepeni, kao i prethodna dva dana“
I pobjednik je…
Rashlađivanje automobila pomjeranjem vrata lijevo desno nekoliko puta sa spuštenim prozorom na strani suvozača je i dalje brži način da ohladite automobil u prvih nekoliko minuta u odnosu na ostale, prenosi Citymagazine. Ovim metodom, putnička kabina svakim sljedećim minutom biva hladnija za 2,2 stepena. Savjetujemo vam da uvijek njega izaberete, a ako želite da ubrzate proces hlađenja, čim uđete u auto, krenite da vozite, jer klima uređaj bolje radi u automobilu u pokretu.
( Vijesti online )