Ovo piće povećava rizik od raka usta, grla, jednjaka i dojke

Naučnici s Harvarda nisu utvrdili da blago konzumiranje alkohola znatno utiče na razvoj raka kod muškaraca (osim ako ne puše), ali zato utiče na razvoj raka dojke kod žena

94 pregleda1 komentar(a)
vino, Foto: Shutterstock
09.10.2017. 10:14h

Čak i mala čaša vina na dan može da poveća rizik od nastanka raka usne duplje, grla, jednjaka i dojke kod žena, upozorava odbor britanske vlade, oslanjajući se na preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, piše Gardijan.

U članku koji je prošle nedjelje objavljen u "Drug and Alcohol Review", autori tvrde da proizvođači alkohola u istraživanjima koja sami finansiraju poručuju da je jedino konzumiranje alkohola u velikim količinama odgovorno za oboljenje od nekog oblika raka.

Međutim, opasnost od obolijevanja od nekog oblika karcinoma povezana je čak i s malim količinama alkohola, navodi se u članku koji ukazuje na to da bi preporučen broj od 14 jedinica pića nedeljno mogao da bude previsok.

Čak i manje od 1.5 jedinica pića na dan, što je mala čaša vina, može da poveća mogućnost za razvoj raka.

Uticaj konzumiranja velikih količina alkohola na jetru i gušteraču je već poznat, ali je manje proučen uticaj na rak dojke i debelog crijeva.

Više od 100 epidemioloških studija pokazalo je povezanost između raka dojke i alkohola, a opasnost povećava i konzumiranje manje od jedne čaše vina na dan.

Naučnici s Harvarda nisu utvrdili da blago konzumiranje alkohola znatno utiče na razvoj raka kod muškaraca (osim ako ne puše), ali zato utiče na razvoj raka dojke kod žena.

Profesor nutricionizma i epidemiologije Edvard Đovanuči, vodeći autor istraživanja, ocjenjuje da je opasnost za razvoj raka skromna.

Poznata su i neka pozitivna dejstva povremenog konzumiranja alkohola, što otežava utvrđivanje stvarne opasnosti po zdravlje. Tako jedno piće na dan smanjuje kod žena opasnost za nastanak dijabetesa, kaže Đovanuči.

"Tako bi ukupno dejstvo na zdravlje žena moglo da bude pozitivno", ocjenjuje profesor.

"Kad je riječ o raku debelog crijeva, rizik je nizak i za muškarce i za žene sve dok ne piju više od dva pića na dan", dodaje.

Naučnici ističu da bi trebalo uzeti u obzir i genetske razlike u metabolisanju alkohola jer one mogu da povećaju rizik od raka.

Etanol iz alkoholnih pića razlaže se u acetaldehid, koji ima toksično dejstvo na ćelije i oštećuje DNK i proteine. Pojedini ljudi imaju genetske varijacije zbog kojih se manje uspješno rješavaju acetladehida, pa bi rizik od raka jednjaka kod njih mogao da bude veći.

Đovanuči zaključuje da ne bi preporučio konzumiranje alkohola za poboljšanje zdravlja.

"Ali ako pijete čašu ili dve na dan u okviru zdrave ishrane, a pritom ne pušite, vjerujem da je opasnost od raka mala", rekao je.

"Osobama koje su u porodici imale slučajeve raka dojke i debelog crijeva, preporučio bih da ne piju uopšte, ili bar ne više od jedne čaše na dan", zaključio je, prenosi index..