Sveštenik pritvoren zbog kritikovanja Putina
Smatra se da je Kurmojarov prvi sveštenik uhapšen prema zakonu usvojenom u Rusiji za kažnjavanje svih onih koji šire informacije u suprotnosti sa zvaničnom verzijom Kremlja o ratu
Ruski policajci koji su upali u dom oca Jovana Kurmojarova navodno su mu oduzeli mobilni telefon, laptop, dve ikone, mantiju i drveni krst.
Odveden je u policijsku stanicu u Sankt Peterburgu i dozvoljen mu je jedan telefonski poziv porodici.
On im je rekao da je uhapšen.
Smatra se da je Kurmojarov prvi sveštenik uhapšen prema zakonu usvojenom u Rusiji za kažnjavanje svih onih koji šire informacije u suprotnosti sa zvaničnom verzijom Kremlja o ratu.
- Cena istine u Rusiji: Život u strahu ili zatvoru
- „Zaustavite rat, lažu vas“ - urednica ruske TV kažnjena zbog antiratnog performansa
- Antiratni protest jednog čoveka u malom ruskom gradu
„Ja sam zatvorenik zbog prigovora savesti, patim zbog uverenja.
„Smatram optužbe protiv mene i moje zatvaranje protivzakonitim", kaže sveštenik Jovan u saopštenju koje je izdiktirao advokatu u zatvoru Kresti u Sankt Peterburgu.
Dodaje da je on hrišćanski pacifista čiji se moralni stavovi u potpunosti zasnivaju na zapovestima jevanđelja i kanonima Ruske pravoslavne crkve.
„Blaženi su mirotvorci, jer će se sinovi Božiji nazvati" i „Ne ubij" nalaze se među citatima koje je uvrstio u versko služenje.
Dvanaestog marta, nešto više od dve nedelje nakon što je Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, sveštenik Jovan objavio je osam i po minuta dug snimak na Jutjubu.
U njemu je rekao da oni koji pokreću agresiju neće ići u raj i da u ovom slučaju nije Ukrajina napala Rusiju već je bilo obratno.
„Vi ste agresori koji su napali i ubijali civile.
„Nećete ići ni u kakav raj, bićete u paklu", poručio je on ruskom vođstvu.
Na tom snimku Kurmojarov poredi rusku invaziju sa nasilnim „džihadom" (islamski sveti rat) sugerišući da je trebalo da se „krvožedni lideri iz Moskve preobrate u ekstremističke islamiste", što je tema kojoj se uporno vraćao.
„Brinuli smo se, ali nismo očekivali da će baš biti uhapšen", kaže njegov brat Aleksandar Kurmojarov.
Navodi da Kurmojarov trenutno služi prvobitni dvomesečni pritvor i da će onda najverovatnije biti izveden pred sud.
„Mislili smo da će možda dobiti upozorenje od policije, ali sada se brinemo da će dobiti deset godina zatvora", kaže on, govoreći o maksimalnoj zaprećenoj kazni koju bi mogao da dobije njegov brat.
- Da li Rusi podržavaju rat u Ukrajini? Zavisi koga i kako pitate
- Šta Rusi mogu da vide i čuju o ratu u Ukrajini
- Rusi oplakuju poginule vojnike i ne veruju u priče o ratnim zločinima u Ukrajini
Jedini posetilac koji je video sveštenika u zatvoru Kresti jeste njegov advokat Leonid Krikun, koji kaže da je on izgledao zdravo i prkosno.
„Rekao sam svešteniku Jovanu da će verovatno dobiti kraću kaznu, ako bude priznao krivicu, ali on odbija da prizna da je počinio bilo kakav zločin.
„Kaže da bi radije da odsluži dužu kaznu nego da prizna da je bilo šta pogrešio i, ako se to desi, propovedaće zatvorenicima", kaže Krikun.
Kurmojarov je već ranije pokazao da se ne plaši da javno kaže ono što misli.
Crkva ga je suspendovala nakon što je 2020. godine nazvao novoizgrađenu crkvu ruskih oružanih snaga „paganskim hramom".
Moskovska katedrala bila je čedo ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i trebalo je da bude ukrašena freskama sa likovima predsednika Putina, Josifa Staljina, kao i scenama koje slave okupaciju Krima.
U objavi na društvenim mrežama, otac Jovan rekao je da Šojgua treba uhapsiti zato što je povredio verska osećanja.
Ali ono što priču sveštenika čini još neobičnijom jeste da je pre nego što se zamerio ruskoj državi, imao sukob i sa ukrajinskom službom bezbednosti SBU.
Jovan Kurmojarov je živeo u Vinici, u centralnoj Ukrajini, veći deo života, budući da su mu se roditelji tamo preselili nakon što se njegov otac penzionisao iz ruske vojske.
„Čak i kao dete bio je veoma direktan, uvek je tragao za istinom.
„U crkvi je pronašao mesto gde je ta potraga za istinom bila zadovoljena", kaže Aleksandar koji razgovara iz Vinice.
Ali 2017. godine, otac Jovan je dospeo u ukrajinske vesti zbog njegovog čina prkosa.
Nakon što je Rusija anektirala Krim 2014. godine, a delove istoka su okupirale proruske snage, Ukrajina je proširila zakone kojim se zabranjuje nošenje sovjetskih simbola.
Ali Kurmojarov je objavio fotografije jednog od najkontroverznijih među njima, Georgijevske lente.
Policija ga je pozvala na saslušanje, a SBU je podigla administrativnu optužnicu protiv njega.
Iako se narandžasto-crna lenta koristila za obeležavanje pobede nad nacističkom Nemačkom, nju su kao simbol prisvojili proruski separatisti u istočnoj Ukrajini.
„On nije bio radikalno proruski orijentisan, samo je branio slobodu govora i prosto je verovao da vlasti greše u zabrani nošenja lente", kaže Aleksandar.
U ono vreme sveštenik je govorio da je spreman da plati kaznu, u vrednosti od oko 100 dolara, ali je dodao da će nakon toga otvoreno nositi lentu jer smatra da je platio za tu privilegiju.
Ukrajinska optužnica protiv njega je povučena.
Ubrzo nakon toga on se preselio u Rusiju, gde već plaća mnogo višu cenu zato što se oglasio protiv ograničavanja slobode izražavanja.
U aprilu ga je Moskovski patrijarhat Ruske pravoslavne crkve raspopio, mada članovi Ruske pravoslavne zagranične crkve kažu da ga prihvataju.
Veći problem je što se on i dalje nalazi iza rešetaka Pritvorskog centra broj jedan zatvora Kresti sa velikom mogućnošću da ostane tamo godinama.
Njegov prvobitni pritvor ističe 6. avgusta, nakon čega bi trebalo da mu bude zakazano pojavljivanje na sudu.
„Želim da ga proglase nevinim, kao hrišćanina koji je govorio o hrišćanskim vrednostima.
„Ali brinem se šta će se desiti sada i brinem se za njegovu budućnost", kaže Aleksandar.
Dodatno izveštavanje: Hari Farli, Džesi Kejner i Anastazija Lotareva
Hapšenje bake aktivistkinje na antiratnom protestu u Rusiji:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )