Želim biti jedan od najboljih vozača na svijetu

Mladi Cetinjanin ljubav prema auto-trkama naslijedio je od oca, i nada se da će simulaciju jednog dana zamijeniti pravim

16781 pregleda14 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva

Cetinjanin Matija Marković od malena gaji ljubav prema sportu.

Fudbalsku loptu zamijenio je vožnjom, no kako je maloljetan, sanja o tome da se oproba u brdskim trkama. Do tada, odlučio je da vozi simulacije, a i u njima je veoma uspješan.

Trenutno vozi Assetto Corsu, a zašto se odlučio baš za ovu simulaciju, otkriva:

“Assetto Corsu sam počeo da vozim u samom početku, dok se još nijesam bavio profesionalno i dok sam polako ulazio u trkački svijet. Pratio sam većinu auto-moto sportova kao posmatrač i zaljubljenik, a i vozio sam karting kao mlađi. Assetto Corsa je po sebi posebna igrica jer posjeduje mogućnost kreiranja staza bez oficijalne licence, što većina simulacija nema, a upravo to gejmeru pruža ogromnu varijaciju kako auta, tako i staza”, objašnjava u razgovoru za Magazin Marković kome nije bilo teško da, iako mlad, savlada osnove vožnje.

Otac kriv za ljubav prema vožnji

”Sa vožnjom sam upoznat godinama unazad, kako virtuelno tako i u stvarnom životu. Otac mi se dugo godina bavio auto sportom. Od njega sam naslijedio tu ljubav prema auto-moto sportu. S obzirom na sve te činjenice, nije mi bilo teško da savladam vožnju”, priznaje Marković, te dodaje da između njega i oca postoji zdrava konkurencija, a na pitanje ko je bolji u simulaciji odgovara:

”U simulacijama se dobro pokazao, ali mora još da uči, dok isto tako bih morao ja od njega da pokupim koji savjet van simulacija. Nadam se da će bit prilike da se oprobamo u oba svijeta, pa neka bolji pobijedi”.

Asseto Corsa je jedna od najzahtjevnijih igrica kad je u pitanju gejmerska oprema. Ove trke se ne mogu igrati samo pomoću džojstika. Osnovna oprema su Force Feedback volan, mjenjač i pedale koje postoje u prodaji u Crnoj Gori i koštaju nekoliko stotina eura. Međutim, ozbiljnija oprema teško se može kupiti na ovim prostorima. Što je bolja oprema, to je bolja i preciznost i jačina motora u volanu jača, kao i osjećaj pedale kočnice. No, takva oprema košta od nekoliko hiljada eura, pa do čak i stotina hiljada.

Bolja oprema daje bolji osjećaj i rezultate

”Što se tiče simulacija, oprema je veoma bitna jer ona daje taj osjećaj na stazi i osjeti se razlika kada se koriste komponente koje su skuplje od onih jeftinijih. Iz dana u dan se napreduje sa proizvodnjom opreme. Dobra oprema može da doprinese da se osjećate kao da ste na stazi, što automatski daje bolji osjećaj i mogućnost za boljim performansama generalno. Godinama sam vozio na nekoj početnoj opremi, sve do potpisivanja ugovora, kada sam dobio od tima sve što mi je potrebno da se takmičim na najvećem nivou”, ispričao je Matija koji trenutno brani boje njemačkog tima Dorr Esports.

”Dvije godine sam proveo u Molitor Racing System timu koji je takođe tim koji ima svoje posade u najprestižnijim GT šampionatima u svijetu. Od početka 2022. godine sam potpisao ugovor za Dorr Esports tim koji takođe ima dugu istoriju i sada e-sports tim”, ispričao je Marković podsjetivši koliko je bilo teško upravo na početničkoj opremi napraviti dobre rezultate.

”Bilo je teško doći do mogućnosti da se dokažem. Tek kada sam uspio na toj početničkoj opremi da se kvalifikujem za neke prestižne trke i napravim dobre rezultate u društvu najpoznatijih imena, konkretno na simulaciji Raceroom, došao je i ugovor koji mi je donio novu opremu i timske kolege koji su imali mnogo više iskustva od mene. E, tada je bilo malo lakše, jer se nisam nalazio u situaciji kao prije, da moram sam da radim, već sam imao ljude koji bi mi ‘uskočili u pomoć’ kad god mi je ona potrebna i koji bi sa mnom u takvim trenucima podijeliti savjete koji su mi uvijek koristili”, dodao je Marković koji se sa svojim timom takmiči na najznačajnijim turnirima.

foto: Privatna arhiva

Voli i domaće šampionate

”Kao jedan od najboljih evropskih timova fokusiramo se na najveće šampionate i ostvarujemo dobre rezultate. To je dobro s obzirom na to da smo relativno nov tim. Za to su zaslužni ljudi koji stoje iza toga kao i vozači i svi ukupno činimo jedan pozitivan i jako profesionalan kolektiv”, pojašnjava gejmer, koji ne izostaje ni sa domaćih takmičenja.

”Sa posebnim guštom sam učestvovao u nacionalnom šampionatu, iako zbog gustog kalendara evropskih šampionata nijesam mogao odvoziti sve trke koje su planirane na istom. Drago mi je da najzad simracing dobija pažnju u Crnoj Gori i na Balkanu generalno, jer su sa nama učestvovali momci iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i pomogli da sve dignemo na jedan viši nivo. Nadam se da će taj nivo rasti iz dana u dan. Sa zadovoljstvom i ponosom ću učestvovati u svakoj trci, jer nekako domaći šampionat mora biti pri srcu malo više, nego evropski. Doduše, postoji razlika u organizaciji i kvalitetu, ali se nadam da će domaći šampionat doći do tih visina da mogu da se porede sa najboljim evropskim i svjetskim organizacijama”, nada se Marković.

Pobjeda na Lovćenu milija od titule

Trenutno u Asseto Corsi postoje dvije naše staze- Zeta i Trojica, a mladi gejmer je vozio i jednom i drugom.

”Glava Zete postoji već nekoliko godina, a Trojica je debitovala kao finale prošle sezone domaćeg šampionata. Kvalitet je odličan, staze su urađene vrhunski, pogotovo nova Trojica. Drago mi je da je sve više crnogorskih i balkanskih staza i da vozimo domaće staze. One su se vozile nekad na brdskim šampionatima sa još nekoliko evropskih staza koje kompletiraju izvrstan kalendar”, objašnjava Marković, te otkriva koja je njemu omiljena staza:

”Što se kružnih staza tiče, omiljena mi je Zolder koji se nalazi u Belgiji, dok na brdskim stazama trenutno od domaćih mi je Glava Zete favorit”.

Upravo pomenute domaće staze napravio je moder Jovan Lemajić, a najavljeno je da će napraviti i stazu Lovćen. Na pitanje kako je kao Cetinjanin dočekao ovu vijest, odgovara:

”Lovćen je najpoznatija staza u bivšoj Jugoslaviji i jedna od najtežih za savladati. Kada ste sa Cetinja i u njemu živite cijeli život, na Lovćen gledate kao na svetinju i mislim da slabo ko može da se raduje toj novosti kao Cetinjani. Lovćen se pominjao već nekolike godine, a sada kada će se ta ideja ostvariti, svi sa nestrpljenjem čekaju da se projekat završi. Lično, sljedeće sezone da moram da biram, izabrao bi pobjedu na Lovćenu prije nego titulu”, iskren je Marković koji se uveliko sprema za kvalifikacije prvenstva čije će se finale održati u oktobru u Monaku.

”Kako se Simracing diže na veći nivo iz dana u dan, postoje sve više i više lan događaja na kojim se takmiče najbolji vozači svijeta. Fia Motorsport Games je događaj koji se održava krajem oktobra na stazi Paul Ricard u rekordnih 18 disciplina WTCR, F4, GT kao i simracingu. To je neka vrsta olimpijade u kojoj nema drugog sporta, sem auto trka. Na tom ogađaju svi vozači koji su odabrani predstavljaju svoju državu i države su u fokusu svega. Nadam se da će AMSCG i SESCG podići saradnju na veći nivo i omogućiti takmičarima iz Crne Gore da predstavljaju svoju državu na jednom od najvećih dešavanja u tom svijetu, jer propuštanje takve prilike je velika greška”, smatra gejmer.

Nije moguće ostvariti dobar rezultat bez treninga

Kao i za sve ostale sportove, i za e-sport potrebno je da se svakodnevno vježba.

”Pripremanje za trku obično počinje dvije nedelje ranije kad se radi na setapu auta, taj proces uglavnom nosi najveći procenat priprema, jer auto mora biti maksimalno spremno i vozač mora ovladati njime koliko je god moguće, da bi rezultat bio bolji. Priprema i trening su najbitnija stvar jer nije moguće ostvariti dobar rezultat bez mnogo treninga”, savjetuje on.

Marković ne krije da osim Assetto Corse vozi i druge simulacije.

”U proteklih godinu, do dvije najveći fokus je bio na simulaciji Raceroom gdje sam uspio da se dokažem i učestvujem u svim velikim takmičenjima i sebi zaradim ugovor. Assetto Corsu vozim samo na domaćem šampionatu a polako se fokus sa Racerooma okreće ka Assetto Corsa Competizione i endurance trkama na toj platformi. Kurs se mijenja, ali je cilj da se sva velika takmičenja koja vrijede sa timom ispratim i zabilježim dobre rezultate. Prelazak sa simulacije na simulaciju nije lak, jer se mijenja kompletna fizika platforme i ponašanja auta. To nisu drastične promjene, ali dovoljne da se moraju skupiti kilometri i navići se na trenutnu platformu i uviđeti razlike”, objašnjava Marković.

Nada se karijeri profesionalnog vozača

Iako je simulacije savladao do perfekcije, jednog dana kada položi vozački ispit nije siguran da će mu znanje koje je stekao do sad iz voženje puno pomoći.

”Nisam siguran koliko mogu simulacije pomoći u gradskoj vožnji. Vožnja simulacija je isključivo sportska, u posebnim uslovima i nema spore vožnje već naprotiv, uvijek je cilj ići najbrže moguće. S obzirom na to da ne polažemo na trkačkoj stazi u autima pripremljenim isključivo za trkačku stazu, mislim da nisam u nekoj prednosti nad novajlijama. Koliko sam upućen, postoje simulatori specijalno napravljeni za polaganja i oni sigurno mogu da doprinesu vozačima koji tek počinju neki osjećaj auta i kako sve funkcioniše generalno”, skroman je Marković te priznaje da se nekad nađe “za volanom”.

”Vozim auto dugo godina tako da se kombinuje karting, simulacije i saobraćaj”, kaže i ne krije da mu je plan da jednog dana, poput oca vozi prave trke.

”Nadam se da ću što prije započeti karijeru vozača na pravim trkama. Dorr klub je auto grupacija koja broji mnoštvo članova i ima svoj trkački tim koji se takmiči u mnogo disciplina kao i e-sportu. U timu se nalaze 12 vozača od toga 10 njemačke nacionalnosti, jedan Slovak i ja”, ispričao je Marković koji će tek naredne godine maturirati, a njegov talenat za sport nije vezan samo za vožnju.

”Skoro 10 godina sam se bavio fudbalom, dok nisam potpuno prešao u svijet auta. Karting titulu osvojio sam 2019. godine na karting stazi u Podgorici koja je jedna od najboljih u regionu. U septembru krećem u četvrti razred cetinjske Gimnazije, a trenutno sam isključivo fokusiran na simracing sa željom da, iako sam veoma mlad, uspijem biti jedan od najboljih vozača na svijetu. Takođe planiram započeti karijeru vozača na brdskim stazama i van virtualne realnosti, iako je u tome veoma teško uspjeti bez sponzora, jer je ovaj sport veoma zahtjevan i sa finansijske strane”, zaključuje gejmer.

foto: Privatna arhiva

Esport jača iz dana u dan

Mnogi se nadaju da će već na narednim Olimpijskim igrama e-sport biti dio istih. O tome koliko priznavanje e-sporta kao sportske discipline znači za profesionalni gejming, Matija kaže:

”Za profesionalni gaming je priznanje esporta kao sportske discipline veoma bitno i siguran sam da će se ti planovi ostvariti. Esport scena iz dana u dan dobija na gledanosti i samim tim jača, pa su već pojedine discipline esporta na znatno, znatno velikom svjetskom nivou”, smatra.