Brod potonuo prije 350 godina, arheolozi pronašli velike količine blaga

Džejms Sinkler, pomorski arheolog projekta je takođe u izjavi koju je objavila ova kompanija istakao da su brod možda zbrisali uragani i sva spasavanja iz prošlosti, ali da je tim uveren da „tamo još priča za ispričati".

43579 pregleda2 komentar(a)
Foto: Allen Exploration

Skoro će ponoć, 4. januar 1656. a na palubi španskog broda Naša čudotvorna Gospa vlada tišina.

Čuju se samo šumovi vetra i mora koji miliju jedra ovog masivnog broda.

Putuje ka Španiji, pošto je pokupio srebro iz olupina broda Isus Marije Prečistog začeća (Jesus María de la Limpia Concepcion) koji je potonuo kod grebena, gde se danas nalazi južnoamerička država Ekvador.

Međutim, sve se menja u narednih nekoliko sekundi.

Greška u navigaciji broda Naše Gospe od začeća koji je plovio u istoj floti dovodi do sudara sa Čudotvornom Gospom, te španska galija završava na grebenu.

Za manje od pola sata našao se na dnu Atlantskog okeana.

Posadu je činilo 650 ljudi, samo 45 je preživelo.

Allen Exploration

Novo spašavanje

Poslednjih nekoliko vekova, razne ekspedicije pljačkale su ono što je ostalo od ovog broda koji se nalazi na 70 kilometara od obale Bahama.

Međutim, u poslednje dve godine, međunarodni tim stručnjaka za očuvanje i pomorski arheolozi rade na tome da izvuku ono što je ostalo.

Ulov je prvi put izložen u novootvorenom pomorskom muzeju Bahama.

„To je kultni deo bahamske pomorske istorije.

„Brodolom ima tešku istoriju: mnoge delove pronašle su španske, engleske, francuske, holandske, američke i bahamske ekspedicije tokom 17. i 18. veka", rekao je u saopštenju Karl Alen, biznismen, filantrop i osnivač kompanije Alen Eksplorejšn, koja stoji iza pokušaja da se povrati što više blaga.

Džejms Sinkler, pomorski arheolog projekta je takođe u izjavi koju je objavila ova kompanija istakao da su brod možda zbrisali uragani i sva spasavanja iz prošlosti, ali da je tim uveren da „tamo još priča za ispričati".

Allen exploration

Jedan od najvažnijih pronađenih komada u nedavnoj ekspediciji bio je zlatni privezak sa Santjagovim krstom (krst Svetog Jakova) u centru, navode u muzeju.

Drugi komad ima isti krst koji viri iz velikog kolumbijskog smaragda, ovalnog oblika.

Spoljašnji okvir prvobitno je bio ukrašen sa još 12 smaragda koji su predstavljali 12 apostola.

Ovim se dokazuje prisustvo prestižnog verskog i vojnog tela pod nazivom Santjagov red, koje je osnovano u 12. veku u Španiji i Portugaliji.

Vitezovi ovog reda posebno su bili aktivni u pomorskoj trgovini.

Allen Exploration

Kada je Vasko da Gama, portuglaski moreplovac i prvi Evropljanin uplovio u Indiju, preuzeo je komandu nad armadom koju je činio 21 brod.

Bilo je to u periodu od 1502. do 1503. godine.

Osam vitezova ovog reda plovilo je tada sa njim.

Pronađeni su i srebrni zlatni novčići, smaragdi, zlatni lanac dužine 1,8 metara i srebrna poluga teška 34 kilograma.

Međutim, Alen i tim nisu pronašli samo blago.

Spasilačka ekspedicija je iz olupina izvukla i niz predmeta koji predstavljaju poslednje ostatke broda, poput gvozdene poluge koja je spajala trup i krilnu bronzanu maticu kao i ostatke balastne stene koja se uglavnom koristi u građevinske svrhe, a najčešće se koristi da pruži stabilnost.

Allen Exploration

Među pronađenim predmetima su pojedine stvari koje je posada koristila između ostalog, vinske boce, tanjiri i tegle.

Značaj Bahama

Kompanija Alen Eksplorejšn se nada da će se svi pronađeni predmeti zadržati na Bahamima, čemu se nada i pomorski muzej na Bahamima.

„Za naciju koja je izgrađena na okeanu, neverovatno je koliko se malo razume ta povezanost Bahama sa morem.

„Malo ko zna da su se starosedeoci Lukajci naselili ovde pre 1,300 godina kao i to da su Španci proterali gotovo 50, 000 stanovnika da tragaju za biserima u Venecueli, te su izumrli za manje od tri decenije", prisetio se Majkl Pateman, direktor pomorskog muzeja na Bahamima.


Pogledajte video o očaravajućoj podvodnoj pećini koja otkriva drevne tajne


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk