"Usvojenim amandmanima na Zakon o zaradama osnažuje se položaj i nezavisnost sudstva i državnog tužilaštva"

"Na ovaj način se unapređuje materijalno-finansijski položaj zaposlenih u sudstvu i tužilaštvu koji se bave predmetima iz oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, a uz to stvara i dodatne podsticaje da se intenzivira ova borba"

3237 pregleda2 komentar(a)
Foto: Demokratska Crna Gora

Na vanrednom zasijedanju Skupštine Crne Gore usvojeni su amandmani Demokratske Crne Gore na predloženi Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a na osnovu kojih se osnažuje položaj i nezavisnost sudstva i državnog tužilaštva.

U saopštenju Kluba poslanika Demokrata navodi se da je poslanik i predsjednik Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, Momo Koprivica, podnio dva amandmana na Predlog pomenutog zakona koji su usvojeni i postali dio važećeg zakona, a koji se tiču poboljšanja uslova za rad pravosuđa.

"Prvim amandmanom se predviđa povećanje za 33 odsto specijalnog dodatka za sudije, tužioce i zaposlene u organima sudske vlasti i državnom tužilaštvu koji se bave predmetima borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala, ratnih zločina i terorizma. Prema ranijem rješenju specijalni dodatak je iznosio najviše 45 odsto njihove osnovne zarade, a na osnovu ovog amandmana ta gornja granica je podignuta na 60% osnovne zarade. Na ovaj način se unapređuje materijalno-finansijski položaj zaposlenih u sudstvu i tužilaštvu koji se bave predmetima iz oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, a uz to stvara i dodatne podsticaje da se intenzivira ova borba i pojača funkcionisanje institucija pravne države", piše u saopštenju.

Drugim amandmanom predviđeno je da uslove i način ostvarivanja varijabilnog dijela zarade za zaposlene u državnom tužilaštvu ubuduće određuje Tužilački savjet, a ne ministar finansija, kao što je to bio slučaj do sada.

Na ovaj način obezbjeđuje se, navode Demokrate, što veći stepen finansijske autonomije državnog tužilaštva, te tako i osigurava dodatan nivo faktičke nezavisnosti državnog tužilaštva u odnosu na izvršnu vlast.

"Imajući u vidu da je krajem prošle godine, prevashodno našim insistiranjem, izabran istinski nezavisan i profesionalan Tužilački savjet, koji je doveo do kadrovskih promjena, izbora vd. VDT-a, kao i novog GST-a, te ostvaruje vidljive rezultate, neprihvatljivo bi bilo da ova važna ustavna institucija ne može obezbjeđivati finansijsku autonomiju državno-tužilačke organizacije".

Iz Kluba poslanika Demokrata poručuju da je vladavina prava ključni prioritet države, a da je na političarima da se uzdrže od bilo kakvih uticaja, kao i "prisvajanja lovorika za rad koji neko drugi mukotrpno obavlja, a najviše specijalni tužioci i sudije".

"Obaveza je političara da, ne samo riječima, već konkretnim djelima pruže snažnu podršku pravosuđu i obezbijede stabilan ambijent, u kojem će oni neometano i neselektivno obavljati svoje ustavne i zakonske funkcije".