Saudijska Arabija: Studentkinja osuđena na 34 godina zatvora zbog tvitova
Iz organizacije za ljudska prava kažu da je oštra kazna pokazala da se situacija pogoršava kada su prava žena u pitanju, iako su vlasti najavile i sprovodile određene promene
Uprava engleskog univerziteta Lids kaže da je veoma zabrinuta zbog njihove doktorantkinje koja je osuđena na 34 godina zatora u Saudijskoj Arabiji zbog tvitova.
Salma al-Šehab, državljanka Saudijske Arabije i majka dvoje dece, uhapšena je 2021. godine tokom praznika u arapskom kraljevstvu.
Pre nego što je otputovala u domovinu, na društvenoj mreži Tviter zatražila je reforme i oslobađanje aktivista.
Iz organizacije za ljudska prava kažu da je oštra kazna pokazala da se situacija pogoršava kada su prava žena u pitanju, iako su vlasti najavile i sprovodile određene promene.
- Saudijska Arabija oduzima „nemoralne" igračke duginih boja
- Sve su žene, sve su kućne pomoćnice i sve su u pritvoru - zašto?
- Padaju neke, ali ostaju mnoge zabrane: Šta mogu žene u Saudijskoj Arabiji
Sud za terorizam osudio je Šehab za pomaganje disidentima koji žele da „poremete javni red" i za objavljivanje „lažnih glasina".
Upozorili su da je to „najduža zatvorska kazna do sada izrečena za mirovnog aktivistu" u Saudijskoj Arabiji, u kojoj prestolonaslednik Mohamed bin Salman već pet godina na ovakav način guši bilo kakve kritike.
Šehab, pripadnica šiitske manjine u Saudijskoj Arabiji pod vladavinom sunitskih muslimana, opisuje sebe na na Instagramu kao stomatološku higijeničaru i medicinsku predavačicu.
Navodi da je na doktorskim studijama na univerzitetu Lids i da predaje na univerzitetu princeze Nurah u Rijadu.
Na Tviteru je prati 7.200 ljudi, a od 12. januara 2021. godine, tri dana pred hapšenje, na ovoj društvenoj mreži nije se oglašavala.
Prethodno je tvitovala i retvitovala nekoliko poruka, zahtevajući reforme u Saudijskoj Arabiji i oslobađanje istaknutih aktivista, sveštenika i drugih intelektualaca.
Američka grupa za ljudska prava Fridom Haus i britanska organizacija ALKST izvestile su da je Šehab prvobitno dobila šestogodišnju zatvorsku kaznu nakon što je proglašena krivom za kršenje zakona u borbi protiv terorizma i sajber kriminala u zemlji.
Apelacioni sud je 9. avgusta povećao njenu kaznu na 34 godine.
Ujedno je dodao 34-godišnju zabranu putovanja koja će stupiti na snagu posle njenog puštanja na slobodu, rekli su oni, pozivajući se na sudske dokumente.
Betani al-Haidari, saudijska aktivistkinja iz Inicijative za slobodu, opisala je kaznu kao „odvratnu".
„Saudijska Arabija se hvali svetu da unapređuje prava žena i sprovodi zakonske reforme. Ali nema sumnje da se ovaj slučaj pokazuje da se situacija samo pogoršava", rekla je ona za BBC.
„Takođe smo dobili izveštaje o stotinama mladih žena koje su privedene otprilike u isto vreme kada i Salma", dodaje.
Kazna pokazuje da su saudijske vlasti i dalje „izuzetno nastrojene da oštro kažnjavaju svakoga ko slobodno izražava mišljenje", rekla je Lina al-Hatlul, šefica za komunikacije ALKST-a.
„Duboko smo zabrinuti zbog Salme i tražimo savet o tome da li možemo nešto da uradimo.
„Naše misli su sa njom, njenom porodicom i njenim prijateljima i kolegama", rekao je portparol univerziteta Lids rekao za BBC.
Saudijske vlasti do sada nisu komentarisale izveštaje.
Pogledajte video o Saudijkama koje su se borile za pravo na vožnju
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Svi članovi )