Pomoć ponudili saveznici, ali i domaći stručnjaci
"Vijestima" iz Alijanse rečeno da su njihovi stručnjaci u kontaktu sa crnogorskim vlastima i "spremni smo da pružimo podršku, ako bude potrebno”
NATO stručnjaci su u kontaktu sa crnogorskim vlastima u vezi sa sajber napadima na servere Vlade Crne Gore, kako bi u slučaju potrebe pružili podršku.
To je “Vijestima” rekao zvaničnik Alijanse, odgovarajući na pitanja da li su crnogorske vlasti obavijestile NATO o sajber napadima i da li NATO može pomoći i na koji način.
”Svakodnevno vidimo sajber napade i NATO i saveznici reaguju na ovu realnost, uključujući jačanje naše sposobnosti da otkrijemo, spriječimo i odgovorimo na zlonamjerne sajber aktivnosti. Vidjeli smo izvještaje o sajber napadima usmjerenim na servere crnogorske Vlade. NATO je važna platforma za konsultacije među saveznicima, uključujući razmjenu informacija o zlonamjernim sajber aktivnostima. Naši stručnjaci su u kontaktu sa crnogorskim vlastima i spremni smo da pružimo podršku, ako bude potrebno”, kazao je NATO zvaničnik.
Ogromni finansijski resursi uloženi su u napad na IT infrastrukturu Vlade, ali svi podaci kako lični, tako i bankarski, pa i podaci iz elektronskih dnevnika školske djece za sad su na sigurnom, kazao je ministar javne uprave Maraš Dukaj, tokom jučerašnje konferencije za novinare.
Prema njegovim riječima nije bilo zahtjeva za otkup kompromitovanih podataka, a Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), kazao je Dukaj, ima informacije da napadi dolaze iz Rusije.
”Mi kao resor ne možemo reći da li je išta tako, ali na tome rade sve relevantne službe, uključujući ANB, Ministarstvo odbrane, ali i partneri iz NATO”, kazao je Dukaj.
Podsjetio je da je Crna Gora članica NATO, te da je nakon određenih sankcija Ruskoj Federaciji sa ozbiljnih zvaničnih adresa Rusije javno prijećeno da će to biti sankcionisano.
Vršilac dužnosti direktora Direktorata za elektronsku upravu i informatičku bezbjednost u MJU Dušan Polović kazao je da je glavna šteta na podacima 150 kompromitovanih, odnosno zaraženih, radnih stanica, u desetak državnih institucija.
Rekao je i da su izuzeti hard diskovi koji su sada predmet forenzike.
Pojasnio je da se radi o DDoS napadima, dvije varijante ransomwera i bot neta, kao i dvije sajber tehnike “ali da namjerno neće objavljivati koje”.
”Vrijednost virusa kojim su kod nas prvi put izvedeni napadi na dark webu je od 100.000 do 2,5 miliona dolara”, kazao je Polović.
On je još kazao da se radi na planu oporavka, ali da “nijedan sistem neće biti pušten u rad ukoliko nije u potpunosti čist”.
Kazao je i da su predložili gašenje infrastrukture, kako posljedice ne bi bile trajnije i duže.
Dukaj je ponovio da nijesmo imali ovako ozbiljan napad do sada.
On je rekao da se hibridni rat ne vodi samo kod nas već da su slična dešavanja bila i u okruženju, Zapadnoj Evropi ali i SAD.
Dukaj je kazao da “nijesmo sami” i da imamo podršku SAD, Francuske i Velike Britanije koje će se vrlo brzo uključiti i pomoći.
”Crna Gora nekoliko posljednjih godina nije dovoljno ni pričala ni investirala u IT bezbjednost. Iz ovoga moramo naučiti lekciju i moraju se dogoditi ozbiljne infrastrukturne reforme. U komunikaciji sa ministrom finansija i premijerom brzo ćemo preduzeti korake u vezi sa finansiranjem sajber bezbjednosti”, kazao je Dukaj.
Napomenuo je i da državni službenici moraju biti zadovoljin službenici, što znači da stručnjake “moramo zadržati u sistemu”.
Upitan zbog čega razlitčitim organima Vlade i institucijama različite firme održavaju sisteme, Polović je odgovorio da su svi oni obveznici postupanja po Zakonu o javnim nabavkama.
Ukazao je na to da neki imaju infrastrukturu unutar organa, dok drugi stručnjake angažuju eksterno.
”Operativni tim razgovaraće i o tome”, kazao je on.
Zahvalio se ICT Cortex i ostalim privatnim kompanijama iz IT zajednice koja je ponudila svoju pomoć i kaže da će već sjutra imati sastanak sa predstavnicima Privredne komore Crne Gore u vezi sa tim.
Sistem EPCG stabilan i bez oštećenja
Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede (EPCG) Milutin Đukanović kazao je da su preliminarne analize pokazale da je sistem nacionalne elektroenergetske kompanije stabilan, da nije došlo do oštećenja proizvodnih podataka i pogona, niti do njihove zloupotrebe.
”Informatički sistem nije bio izložen hakerskim prijetnjama i već danas vraćamo pojedine servise, a za koji dan mislim da će stanje biti potpuno redovno. Veliku zahvalnost dugujem svim našim inženjerima i IT stručnjacima, koji su uložili velki napor. Bio je ovo i dobar trening da vidimo da li imamo slabosti u sistemu”, kazao je Đukanović na konferenciji za novinare.
( Biljana Matijašević )