U pretrazi Trampovog posjeda nađene prazne fascikle
Prema inventaru, koji je objavio Sekretarijat za pravosuđe, otkriven je sadržaj 33 kutije i fascikli uzetih iz kancelarije i skladištene prostorije u Trampovom posjedu Mar-a-Lagu tokom pretresa 8. avgusta
Agenti Federalnog istražnog biroa (FBI), koji su u avgustu pretražili posjed bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa na Floridi, pronašli su prazne fascicle sa oznakama o povjerljivosti, kao i više od 10.000 zapisa bez oznaka klasifikacije, navedeno je u popisu oduzetih materijala objavljenom u petak.
Prema inventaru, koji je objavio Sekretarijat za pravosuđe, otkriven je sadržaj 33 kutije i fascikli uzetih iz kancelarije i skladištene prostorije u Trampovom posjedu Mar-a-Lagu tokom pretresa 8. avgusta.
Iako nije opisan sadržaj dokumenata – popis pokazuje da su povjerljivi zapisi bili pomiješani sa novinama, časopisima, odjećom i drugim ličnim stvarima - uključujući materijal na strogo povjerljivom nivou, javlja agencija Asošijeted pres.
Takođe, prvi put je prikazano koliko je neklasifikovanih vladninih dokumenata čuvano u kući – iako je takva evidencija trebalo da bude predata Državnoj upravi za arhive i evidenciju, koja je mjesecima bezuspješno pokušavala da ih preuzme.
Sudeći prema inventaru - 43 prazne fascikle sa naljepnicama koje ukazuju na povjerljivost izvađene su iz kutije sa još 28 praznih fascikli sa natpisom „Vratiti šefu osoblja“ ili vojnom pomoćniku. Takve fascicle pronađene su i u jednom od ormana.
Iz spiska inventara ostali je nejasno zašto je bilo koja od fascikla bila prazba, kao i šta se dogodilo sa dokumentima koj su se nalazili u njima.
Sekretarijat za pravosuđe ukazao je i da u Mar-a-Lagu nema uslova za skladištenje povjerljivih vladinih dokumenata, kao i da je započeo krivičnu istragu usredsređenu na njihovo zadržavanje, ali i napore da se ta istraga opstruira.
Takođe, istražuje se moguće kršenje posebnog statute kojim se reguliše pričinjavanje štete ili prikrivanje državnih zapisa – bili oni povjerljivi ili ne.
Sa druge strane, Trampovi zastupnici nisu odgovorili na upite agencije Asošijeted pres u vezi sa tim.
Sekretarijat za pravosuđe je u petak saopštio i da je pregledao dokumentaciju zaplijenjenu tokom pretresa. Navedeno je da su zapisi sa oznakom povjerljivo izdvojeni kako bi se obezbijedilo njihovo čuvanje u skladu sa odgovarajućim protokolom i procedurom.
"Zaplijenjeni materijali će se i dalje koristiti za dalje vladine istrage, a istražni tim će nastaviti da koristi i procjenjuje materijale dok bude preduzimao dalje korake u istrazi - poput razgovora sa svjedocima”, navedeno je u saopštenju.
( Glas Amerike )